Strach z hlubokých vod je do jisté míry přirozený. Co dělat, když se vystupňuje v paralyzující fobii?

Fobie z hluboké vody

Fobie z hluboké vody Zdroj: iStock

Iveta Mazáčová
Průvodce světem psychologie

Pro někoho je širý oceán místem nekonečného klidu, do kterého se může potopit a nechat všechny své starosti daleko na břehu, pro lidi trpící takzvanou thalassofobií ale představuje zhmotněnou noční můru. Proč se někteří z nás panicky děsí hlubokých vod?

Co je thalassofobie?

Thalassofobie se řadí ke specifickým fobiím, tedy fobiím ze zcela konkrétní věci, aktivity nebo situace. Lidé, kteří thalassofobií trpí, pociťují ochromující strach z hlubokých vodních ploch, jako jsou oceány, jezera nebo hluboké bazény.

Projevy fobie z hloubky

Podobně jako jiné specifické fobie se zpravidla projevuje:

Spouštěče těchto pocitů se ale mohou lišit. Pro někoho je nepřekonatelným problémem plavání v hluboké vodě, někomu může vadit pouze moře, někdo není schopen vstoupit do jezera nebo rybníku.

Proč vzniká fobie z hloubek?

Thalassofobie může mít několik příčin, mohou pramenit z dětství, dospělosti a určitou roli mohou hrát také genetické předpoklady.

  • Trauma: Fobie může vzniknout na základě traumatického zážitku, například z tonutí v hluboké vodě.
  • Vrozené predispozice: Někteří lidé mohou mít větší předpoklady ke vzniku úzkostných poruch, přispět pak může i přenesení strachu například z rodiče na dítě.
  • Vnější vlivy: Citlivější jedince může negativně ovlivnit i mediální obraz hlubokých vod, strach mohou stupňovat nejen horory, ale také dokumenty.

Léčba thalassofobie

Do jisté míry je obava z neznámého prostředí, tedy z hluboké vody, přirozená, pokud je ale strach paralyzující a nese s sebou i problémy, které vedou například k sociální izolaci, je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Pomoci může kognitivně-behaviorální nebo řízená expoziční terapie, u závažnějších případů se mohou dočasně podávat i léky proti úzkostem (anxiolytika).

Důležitá je ale také sebepéče, pokud někdo touto fobií trpí, měl by se vyhýbat filmům, dokumentům nebo reportážím s tematikou, která mu nedělá dobře. Naopak by se měl zaměřit na dechová cvičení, jógu, mindfulness techniky nebo meditaci.