„Ty si všechno moc bereš!“ Jak se žije lidem s vysokou citlivostí
Vysoká citlivost může být dar, prokletí, ale také voucher pro speciální zacházení, který na vás vytáhnou manipulátoři. Sebeobranou je pěstování sebeúcty a nastavení hranic.
Vysoká citlivost je formou neurodiverzity – neurodiverzní mozek funguje odlišně od očekávané normy, ale nejedná se o jeho poruchu. A stejně jako u jiných typů neurodiverzity existují lidé s vysokou citlivostí náchylnější ke stresu. Jejich těla i myšlenky mohou být přetíženy příliš silnými vjemy. Nervová soustava vysoce citlivého jedince zkrátka sbírá více informací, a proto může vnímat třeba i obyčejný hlad nebo horko velmi intenzivně. To často rychle vyvolá pocit nepohodlí a potřebu se někam schovat.
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.
Nepleťme se
Odhaduje se, že vysoce citlivých lidí je v populaci 15 až 20 %. Jejich kondice je vědecky potvrzenou biologickou predispozicí a je tedy dědičná. Snadno se nám může poplést s pojmem hypersenzitivita – přecitlivělost. Pokud ale hovoříme o přecitlivělosti v kontextu duševního zdraví, nebudeme zacházet do biologie. Důležité je si uvědomit, že přecitlivělý člověk většinou není schopen zvládat své emoce například proto, že v životě nezískal dostatečné dovednosti, jak se vypořádat se svými pocity. Může vykazovat nepředvídatelné, až nepřiměřené reakce, které mohou i ublížit. Vyletí jako čertík z krabičky a nedomyslí, co tím způsobuje ostatním.
Naopak vysoce citlivého člověka si lze ve zkratce představit jako někoho, kdo má na okolní podněty silné reakce, ale obvykle je vyjadřuje zdravým způsobem a projevuje hluboký zájem o ostatní. Pokud mu v nějaké situaci není dobře, spíše se stáhne do sebe.
Snadná kořist
S pojmem vysoká citlivost přišla už před třiceti lety americká klinická psycholožka a výzkumnice Elaine Aron. Společně s manželem identifikovala čtyři základní prvky, které vysoce citlivé lidi charakterizují. Hloubka zpracování zahrnuje prožívání vysoké úrovně empatie, intenzivních citů k druhým, aktivní představivost nebo hluboké přemýšlení. Nadměrná stimulace způsobuje silnější vzrušení v každodenních situacích, což může vyvolat častější stres a přetížení. Emocionální intenzita se týká pozitivních i negativních emocí – vysoce citliví lidé zažívají vyšší maxima a hlubší minima než průměrná populace. Senzorická citlivost pak zahrnuje nejen nízký práh bolesti, ale také schopnost všímat si jemných rozdílů v prostředí.
Sama Elaine Aron označuje tento temperament za prokletí, ale zároveň i požehnání. Vysoce citliví lidé se mohou snadno vyčerpat třeba kvůli hlasitým zvukům v kanceláři, nebo pokud musejí zvládat více úkolů najednou, na druhou stranu ale silněji prožívají krásy světa. Často se hluboce dojmou nad uměním nebo hudbou. Jak se jejich choulostivý temperament projeví v průběhu života, závisí i na okolí, ve kterém takoví lidé vyrůstají nebo žijí. Protože vysoce citliví lidé mají tendenci vidět a cítit věci jinak než ostatní, mohou se setkávat s nepochopením či reakcemi, že přehánějí. Tolik se toho přece nestalo, málo se snažíš, moc si to bereš, musíš víc zabrat, nebuď líný a tak podobně.
Také více analyzují situace a vztahy a všímají si toho, jak je vnímají ostatní, aby se v nich dokázali orientovat, případně úspěšně předstírat „normální“ pohodu. V uspěchaném světě často nedostávají dostatečný prostor pro to, aby mohli důvěřovat sami sobě a tomu, co si myslí a cítí. Kromě introverze, depresí a úzkostí, které z takového nesouladu mezi vnitřním a vnějším světem plynou, mohou být náchylní i k manipulaci.
Gaslighting
Ingrid Bergman s vytřeštěným výrazem sleduje kolísající světla v bytě. Ze zamčené půdy se ozývají kroky, které slyší jen ona. Věci nejsou na místě, kde je nechala, její muž se za to na ni neustále zlobí. Zdá se, že žena pomalu přichází o poslední kontakt s realitou. Role zranitelné Pauly v napínavém americkém filmu Plynové lampy (Gaslight) přinesla Ingrid Bergman prvního Oscara a světu pojem „gaslighting“. Jedná se o formu, většinou postupné a dlouhodobé, psychické manipulace, která způsobuje, že oběť začne zpochybňovat své vzpomínky, myšlenky i pocity. Gaslighting může přicházet od členů rodiny, partnera nebo šéfa i kohokoli jiného, kdo má nad obětí jaksi navrch. I když nemusí jít pokaždé o úmyslnou manipulaci, jako gaslighting můžeme vnímat jakékoli podceňování pocitů nebo zkušeností oběti.
Pro vysoce citlivé lidi může být obzvláště škodlivý, protože je ještě více nutí pochybovat o realitě a narušuje jejich schopnost důvěřovat svým emocím i fyzickým pocitům. Soustavný gaslighting vede i u běžně citlivých lidí ke zmatku, ztrátě důvěry a sebeúcty, nejistotě ve vlastních pocitech nebo ztrátě psychické stability. Takový stav může vést až k závislosti na manipulátorovi a hlubší izolaci od okolí.
Terapeutka Imi Lo, která se zaměřuje právě na jedince s vysokou citlivostí, tvrdí, že zkušení manipulátoři dokážou tuto vyšší citlivost snadno vycítit a zneužít. Popisuje i konkrétní kroky, kterými mohou citlivým lidem ubližovat. Gaslighting zahrnuje nejen lhaní, výmluvy či nátlak.
Kromě zatajování či popírání očividně pravdivých faktů a přesvědčování, že zkušenosti a pocity jejich kořisti jsou vymyšlené, mohou manipulátoři například předstírat, že nerozumí tomu, co jejich oběť říká. Snadno tím také odvedou pozornost od tématu – zaměří se například na kritiku toho, jak oběť mluví nebo jak se u toho tváří, místo aby vnímali, co sděluje. Celou situaci mohou i otočit, jejich agresivní chování je přece znamením toho, že to myslí dobře! Manipulátoři se svůj cíl snaží přesvědčit o tom, že nikoho jiného na světě nemá. Jen jim leží na srdci nejlepší zájem o jejich oběť. Nakonec ze sebe ještě zvládnou udělat chudáčka.
Jak se bránit
Ať už jste citliví běžně, či vysoce, pokud máte dojem, že se s touto formou manipulace setkáváte, řekněte co nejvíce lidem, co se děje. Lépe si tak ověříte svou zkušenost s realitou. Například když se v práci ukáže, že s konkrétním manipulátorem má podobnou zkušenost více lidí, můžete se vzájemně podpořit. Pokud o gaslightingu nechcete hovořit přímo, je důležité zůstávat v kontaktu s přáteli a členy rodiny. Jakmile jste izolovaní, jste náchylnější k pochybnostem, což manipulátoři dobře vycítí a využijí třeba tak, že vás během jedné hádky zahrnou nadávkami i komplimenty zároveň. Těžko pak budete sbírat svou ztracenou sebehodnotu. Jenže bránit se bývá tak těžké. Jak udělat první krok?
Jestliže vám gaslighting nahlodal sebevědomí a cítíte se zmatení, veďte si deník. Ten vám může pomoct získat zpět určitou kontrolu. Zapište si svou verzi událostí, abyste věděli, jak se věci skutečně staly, a když to bude někdo v budoucnu úplně otáčet, díky deníku vás tak snadno neznervózní a neoblafne. A samozřejmě, vždy je žádoucí požádat o odbornou pomoc. Pokud se s manipulací setkáváte u sebe doma, a nejste si jistí jak dál, na nepřetržité a anonymní lince pomoci obětem domácího násilí 116 006 svou situaci můžete probrat a získat cenné rady. Samozřejmě, občas nám naše problémy připadají malicherné a ostýcháme se o pomoc říct. Na této lince vám ale nikdo hlavu neutrhne jen proto, že to jiní lidé mají horší, konzultanti dokonce ani nemohou vidět číslo, ze kterého voláte.
Na tenkém ledě
Hranice mezi obětí a viníkem ovšem může být často tenká, i z vysoce citlivého jedince se může vyklubat manipulátor, jak ve svém únorovém článku v časopise Psychology Today popsal doktor Scott Barry Kaufman. Upozorňuje v něm na to, jak se někteří lidé označují za vysoce citlivé právě proto, aby dostali, co chtějí. Není jediný, kdo si toho všiml, na tuto strategii narážejí i jeho kolegové a kolegyně. V poslední dekádě psychologové popsali tišší, pasivně agresivní formu narcismu zvanou zranitelný nebo také hypersenzitivní narcismus. Ten je spojen s úzkostí a studem z touhy po pozornosti. V roce 2022 psycholog Emanuel Jauk se svým týmem zjistil, že vysoká citlivost a hypersenzitivní narcismus spolu podstatně souvisejí. Jak snadno se člověk rozruší, totiž záleží na aspektech hypersenzitivního narcismu, jako jsou podmíněná sebeúcta (sebeúcta založená na tom, co si o vás myslí ostatní), skrývání a podceňování sebe sama.
Kromě toho výzkumníci přišli na zajímavý vztah mezi škálou vysoké citlivosti a vlastním přesvědčením člověka, že má nárok na zvláštní zacházení. Ne proto, že se ve své podstatě považuje za lepšího než ostatní, ale proto, že trpěl a je křehký. To samo o sobě neznamená, že vysoce citlivý člověk má sklony k hypersenzitivnímu narcismu, výzkum upozorňuje hlavně na skutečnost, že tato forma narcismu často vede k pocitu křehkosti, úzkostem a depresi.
Dvě různé věci
Být vysoce citlivý a poukazovat na to, nebo o sobě tvrdit, že jsem vysoce citlivý, jsou dvě různé věci. V roce 2023 vytvořili vědci Martyna Kajdzik a Marcin Moron novou škálu pro hodnocení vysoké citlivosti, která rozlišovala nejen prožitky těchto lidí, ale i způsoby, jak o své citlivosti komunikují s okolím. Vědecký tým nenašel žádnou spojitost mezi skutečnou citlivostí na senzorické podněty a tím, jak tyto podněty lidé interpretují navenek. Zdá se, že ti, kteří neustále zdůrazňují svou vysokou citlivost, ve skutečnosti nemusejí být tolik citliví, jak tvrdí, ale spíše využívají toto tvrzení k osobnímu prospěchu. Ti, kteří okolí více naznačovali, že jsou vysoce citliví, měli vyšší skóre ve dvou dalších rysech: grandiózním narcismu a psychopatii. Taková spojitost však neexistovala u lidí s vysokým skóre v reálné citlivosti na senzorické podněty.
Zdá se, že lidé, kteří nejčastěji tvrdí, že jsou velmi citliví, hledají spíše zvláštní zacházení. Pravděpodobně si toto označení přivlastnili ve svůj prospěch. Sám doktor Kaufman mezi vysoce citlivé jedince patří. „Většina z vysoce citlivých lidí se cítí příliš zranitelná na to, aby o svém stavu mluvila, a dokonce se za to stydí,“ zveřejnil vlastní zkušenost. Možná je třeba začít rozlišovat, jak bylo nedávno provedeno v několika kategoriích neurodivergence, mezi tím, že někdo je osobou s vysokou citlivostí na smyslové zpracování, a tím, že jiný je vysoce citlivou osobou, uvažuje Kaufman. Nám nezbývá než dodat, že ať už jsme na tom se svou citlivostí jakkoli, vyjadřování pocitů a potřeb není jednoduché. Proto nikdy nesáhneme vedle, když budeme na bezpečném místě s terapeutem či terapeutkou pěstovat empatii a sebeúctu a také nastavovat své hranice. Za ty by vytažená osobnostní karta „vysoká citlivost“ neměla žádného manipulátora pustit.