Kdo říká, že mladí jsou sněhové vločky, často potlačuje svůj problém, říká psycholožka
„Kdyby pořádně makali, pomáhali doma nebo lítali venku, jako my, neměli by čas na takový blbosti, jako jsou ty jejich deprese nebo řešit, kdo je na zlej. „ Takto by se dala parafrázovat reakce řady dospělých – napříč věkem – na mladou generaci, přesněji řečeno na to, že stále častěji hovoří o svém duševním zdraví. Označují je jako sněhové vločky, protože nic nevydrží. Kateřina Marklová, odbornice na deprese z kliniky Neocentrum ale zastává úplně opačný názor:
„Osobně nevnímám, že by ta generace byla slabší. Jde spíš o to, že považuje za normální o svém duševním zdraví mluvit,“ vysvětluje. Duševní potíže jako deprese nebo úzkosti se vyskytovaly i u starších generací, tehdy se ale spíš zametaly pod koberec, o duševním zdraví se nemluvilo, a pokud měl někdo problém, většinou o něm nemluvil a styděl se za něj.
„Moje zkušenost ukazuje, že ti, kteří potíže nejvíce bagatelizují, tím sami popírají nějaký problém,“ dodává psycholožka. Za ní by bylo skvělé, kdybychom si z mladé generace vzali příklad: že možná současné mechanismy nefungují, že je dobré hovořit o změně a o tom, že péče o duševní zdraví je stejné důležitá, jako o tělo.
Věděli jste, že k depresi může mít člověk predispozice, ale stejně tak důležité, možná i důležitější pro její rozvoj je, v čem člověk vyrůstá? Víte, jaké nakládání s emocemi depresi může „způsobit“? Co pomáhá depresi zvládat? Jaké prostředí pomůže, kdy je potřeba nasadit psychofarmaka, kdy fungují psychedelika a jak bilaterální stimulace pomůže s traumaty? To vše probere Damien Dante s Kateřinou Marklovou v dalším díle podcastu Moje psychologie. Celý díl sledujte zde:
Pořad Moje psychologie vás provede fascinujícím světem lidské mysli a emocí. Podívejte se na všechny jeho díly. V tom prvním například moderátor Damien Dante rozebírá s adiktologem Radkem Němcem téma, o kterém se moc často nemluví - závislost na pornu.
V dalším se s terapeutem Filipem Kahounem snaží dobrat toho, jak si nastavit balanc mezi prací a osobním životem, i když máme pocit, že to nejde.
S Jakubem-Markem Štěpánem probereme, jak poznat toxickou firmu a jak se bránit.