Po hádce: 10 frází, které vám pomohou napravit váš vztah a usmířit se
I když se milující pár pohádá, obvykle se dokáže krátce po hádce vzpamatovat a obnovit vzájemnou citovou důvěru. Někdy ale hádky přecházejí v nekonečná dramata, ze kterých nakonec není úniku. Jak tomu zabránit v počátku? Co říkat, abyste ukázali dobrou vůli a to, že vám na názoru druhého záleží?
Když nesoulad ve vztahu přetrvává dlouho, může to skončit rozvodem. Jejich počet je v Česku opravdu vysoký. Polovina manželství se rozvádí. Podle dat Českého statistického úřadu bylo v roce 2023 rozvedeno celkem 19,5 tisíce manželství.
Zkuste své vztahy udržovat v takovém režimu, že si sebe navzájem můžete vážit, i když se prostě občas pohádáte.
Co je pro takové manželství nebo i partnerství důležité? Psycholožka Alice Boyes, autorka knihy The Healthy Mind Toolkit: Simple Strategies to Get Out of Your Own Way and Enjoy Your (Sada nástrojů pro zdravou mysl) říká, že důležité je vždy sdělit, že vám záleží na myšlenkách, pocitech a perspektivách vašeho partnera, zejména pokud tomu vaše chování během hádky nenasvědčovalo.
Fráze pro „zotavení po hádce“:
Typ hádky, o kterou se jednalo, a vaše znalost partnera by vám měly pomoci vybrat, která z nich je nejvhodnější. Na konci článku vám pak vysvětlíme, proč takové věty říkat a co vlastně chtějí sdělit. Do míst, kde jsou tři tečky, si doplňte, o co vám šlo.
1. Co kdybychom se pokusili začít znovu s… (například s debatou o dovolené) a více dbali na potřeby toho druhého.
2. Je rozumné, že chceš… (např. týden, kdy budeme jen my dva).
3. Měla jsi pravdu, když jsi říkala, že… (např., že jsem často podrážděný, protože jsem přepracovaný).
4. Nevím, jak vyřešit… ale chápu, že jsi s tím nespokojená. Jsme spolu rádi, přijdeme na řešení, se kterým budeme oba spokojeni.
5. Mrzí mě, že jsem tvůj pocit… nebral tak vážně, jak jsem měl. Chápu, že tě to trápí.
6. Už dlouho se se mnou snažíš mluvit o… a já to smetávám ze stolu. Mrzí mě, že jsem to udělal. Měl jsem tomu věnovat pozornost dřív.
7. Přál bych si, abych o tom nemluvil… Vím, že tě to uvádí do rozpaků. Přišlo mi, že na mne útočíš, a tak jsem útok opětoval, ale tím se nikam nedostaneme.
8. Vzal jsem si k srdci, co jsi řekl o… (např. že nedbám o své zdraví). Možná jsem působil defenzivně, ale poslouchal jsem.
9. Nemám rád, když se hádáme nebo když jsi nespokojená. Mohli bychom… (např. jít na procházku) vychladnout?
10. Myslím, že jsme se opět dostali do tradiční slepé uličky řešení problémů. Přehnaně jsem reagoval na tvou rozumnou stížnost a ty jsi zase na oplátku vytáhla všechny své stížnosti na věci z minulosti, které tě stále zraňují. Nechceme to změnit?
Ano, věty znějí strojeně, ale každý z nás si jistě najde způsob, jak je říct tak, aby zachoval význam a znělo to upřímně. Pokud máte odvahu, podělte se o tento seznam se svým partnerem a požádejte ho, aby si některé věty uložil do taháku pro podobné příležitosti.
Co tyto fráze sdělují?
K tomu, abyste opravdu pochopili, že změna komunikace má smysl, vám možná pomůže vysvětlení, co jednotlivé fráze sdělují.
I když nesouhlasíte se vším, co váš partner během hádky řekl, je důležité, abyste vybrali to, s čím souhlasíte, a uznali to. Uznejte (a stačí to opravdu udělat i po hádce), jaké potřeby, přání, myšlenky, pocity, které vyjádřil jsou podle vás rozumné.
Všimněte si také, že tyto věty ukazují, že vám záleží na tom, co je pro vašeho partnera důležité, právě proto, že je to důležité pro něj. Během vyhrocených hádek mají lidé tendenci buď přejít do útoku (cítí se ublížení, a tak v rámci odvety tlačí tam, kde vědí, že má partner slabé místo), nebo se postaví jako zeď a odmítají to, o čem se s nimi partner snaží mluvit.
Dobré vztahy jsou ty, ve kterých si partneři umožňují vzájemné ovlivňování. Alespoň po určitou dobu musíte být ochotni přijmout návrhy, které váš partner předkládá, nebo začlenit jeho způsob vidění problému do svého vlastního pohledu.