Když to s přáteli neklape: Jak poznat, že je čas jít dál?

...

... Zdroj: Donovan Grabowski on Unsplash

Irena Sládečková
Seberozvoj

Kdo jsou vaši přátelé? Pár kamarádů ze střední nebo z vysoké? Jsou to lidé z práce, nebo parta, se kterou jezdíte každý rok na vodu? Ať je to kdokoli, přátelé jsou jedním ze základních pilířů duševního zdraví a životní pohody. Na základě čeho se vlastně s druhými „skamarádíme“? A jak poznat, kdy je čas tento vztah ukončit?

Přátelství přirozeně vzniká – a není to nijak překvapivé – s těmi, s kterými jsme si blízko nebo se vídáme opakovaně. Spíše si vybereme někoho, s kým sdílíme zájmy, hodnoty nebo životní postoje, vazby prohlubují i společně prožité emoce, pozitivní i negativní. A také chvíle, kdy odhalíme svoji zranitelnost. V jakých životních situacích tedy nejspíše najdeme někoho, kdo nám bude blízkou osobou?

Společné životní fáze. Velká část životních přátelství vzniká na středních i vysokých školách. Kromě toho, že jsou spolu lidé v každodenním kontaktu, navíc společně zažívají i spoustu nových situací. Často mají společné zájmy, prožívají podobné životní etapy, to vše jsou ideální podmínky pro vznik pevných vazeb.

Podobné to může být v práci – i tam trávíme mnoho hodin. Sdílené výzvy, společné úsilí a vzájemná podpora fungují také jako katalyzátor sblížení. A jak uvádí Psychology Today, přátelé na pracovišti mohou naopak přispět k vyšší produktivitě a spokojenosti.

Společné zájmy a aktivity. Sport, koníčky, cestování – aktivity, které nás baví, jsou skvělým prostředím pro navazování přátelství. Sdílení společných aktivit a hodnot, emoční opora, inspirace a pocit sounáležitosti usnadňují komunikaci a prohlubují vzájemné porozumění.

Životní přechody a změny. Stěhování, změna zaměstnání, rodičovství – všechny tyto události nás přivádějí do nových situací a s nimi přicházejí i nové potřeby. A tak kamarádka, která s dítětem vyznává úplně jiný styl výchovy dítěte než vy, najednou může být spíš zdrojem stresu a nepohody. A naopak, může se objevit někdo, kdo s námi bude novou situaci sdílet, kdo nám bude rozumět a stane se naší oporou.

Sdílené silné emocionální zkušenosti. Těžké životní situace, jako je nemoc, rozchod nebo ztráta blízkého, ale i radostné události nebo zážitky mohou vést ke vzniku hlubokých a trvalých přátelství, která jsou založena na vzájemné empatii a podpoře.. Studie uvedená v Journal of Social and Personal Relationships potvrzuje, že silné emoce podporují vytváření trvalých sociálních vazeb.

Kdy přátelství přestane fungovat?

I když hraje přátelství klíčovou roli v našich životech, ne všechna vydrží navždy. Lidé se mění, jejich hodnoty a priority se vyvíjejí a někdy si přestanou i rozumět. Typicky ve chvíli, kdy se každý vydá jiným životním směrem. Ať už je to jiná škola, založení rodiny nebo i třeba změna životního stylu, když se cesty rozdělí a lidé přestanou mít na sebe čas (a o čem se bavit), vztah může postupně ochladnout. 

Podobně tomu bude ve chvíli, kdy jeden do vztahu investuje energii i čas, ale naopak to nefunguje. Pokud máte pocit, že vás váš přítel jen využívá, kdy se to hodí jemu, je logické, že se v takovém vztahu necítíte dobře. Některá přátelství mohou být jednostranná a toxická a místo podpory přinášejí vyčerpání. Pokud cítíte, že vám přátelství přináší spíše stres nebo vyčerpání, je naprosto v pořádku stanovit si hranice a klidně vztah ukončit. 

Jak poznat, že je čas jít dál?

Pokud chcete zjistit, zda má dané přátelství ještě smysl, zkuste si odpovědět na následující otázky: 

  • Cítíte po setkání únavu, nebo radost a povzbuzení?
  • Připadá vám, že do vztahu investujete více než druhá strana?
  • Máte pocit, že se musíte přetvařovat nebo si neustále hlídat slova?
  • Vyhýbáte se kontaktu, protože se bojíte nepříjemné atmosféry?

Pokud si na některou z nich odpovíte ano, zkuste kontakt na nějakou chvíli přerušit a  uvidíte. Nikde není řečeno, že kontakt nemůžete po čase obnovit. Přátelství je důležitou součástí našeho života. Stejně ale jako jiné vztahy, také potřebují péči a mohou se měnit. Kvalitní přátelství by mělo být zdrojem radosti, podpory a autenticity. Pokud tomu tak není, možná je čas dát přednost těm vztahům, které nás budou naplňovat více.