Tři věci, které musíte přijmout, pokud chcete zdravý vztah

...

... Zdroj: Roselyn Tirado on Unsplash

Moderní vztahy

Všichni chceme šťastné a zdravé vztahy. Stačí si najít přesnou drahou polovičku, která doplní naši osobnost a máme to vyřešeno? I když „toho pravého“nebo „pravou“ najdeme, nečeká nás dokonalost až do smrti a pohádková láska bez práce. Pokud chceme nebo hledáme co nejlepší vztah, musíme přijmout tři zásadní skutečnosti, které mají k pohádce daleko.

1. Dokonalý partner neexistuje

Všichni máme představy o dokonalém protějšku – chytrý, zábavný, atraktivní, laskavý a možná má taky sexy zadek. I když se naše touhy mohou časem měnit, mnoho romantických ideálů pochází například z populární kultury. Filmy a knihy určují naše přesvědčení, co má být láska a jak má vypadat. Přesvědčení, že najdeme někoho, kdo náš okamžitě okouzlí a splní všechny naše požadavky, je neuvěřitelně lákavé.

 

Studie z roku 2017 publikovaná v Journal of Social and Personal Relationships zdůrazňuje, že naše očekávání mohou vést ke zklamání. Ať už jde o víru v lásku na první pohled, to, že láska dokáže překonat všechny překážky a nebo domněnku, že ten pravý partner bude dokonalý ve všech směrech. Čím více lpíme na těchto nerealistických ideálech, tím více jsme vystaveni zklamání, když se setkáme s realitou, která takto zkrátka nefunguje.

Opravdová láska má mnoho podob a je zřídka, pokud vůbec, dokonalá. Čím dříve se vzdáte představy o bezchybném partnerovi, tím dříve se otevřete vztahu, který je autentický a naplňující.

2. Nikdy nebudete chtít to samé

I když máte mnoho společného, je nevyhnutelné, že mezi vámi budou i rozdíly. Všichni máme jedinečné osobnosti, touhy a potřeby. A jednou z nejnáročnějších pravd, které je třeba přijmout, je, že ve vztahu nikdy nebudete chtít stále stejné věci.

Některé, na první pohled triviální rozdíly  – třeba jestli o víkendu zůstat doma, nebo vyrazit na výlet – mohou časem vytvářet napětí, pokud očekáváte, že se váš partner změní a bude chtít přesně to, co chcete vy, a kdy to chcete vy.

Do každého vztahu partneři přinášejí vlastní jedinečné vlastnosti, které se nutně nekombinují, aby vytvořily dokonalou synergii, ale formují, jak vztah funguje. Například vy můžete mít skvělou paměť, zatímco váš partner vyniká v trpělivosti. Místo toho, abyste se snažili přetvořit svého partnera na verzi sebe sama, uvědomte si hodnotu ve svých rozdílech.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Čím dříve přijmete, že vy a váš partner nejste dvojčata – ať už v osobnosti, preferencích nebo prioritách – tím dříve můžete přestat vnímat tyto rozdíly jako překážky a začít je chápat jako příležitosti, které mohou do vztahu přinést zajímavou dynamiku.

3. Musíte dělat kompromisy

Často si idealizujeme představu, že se v lásce nikdy nemusíme obětovat, ale realita tomu zdaleka neodpovídá.  Kompromisy nejsou romantické, jsou ale nezbytné. Pokud budujete stabilní vztah, neměl by být založen na tom, že jeden člověk dostane vše, co chce a druhý vše „odmaká“. Někdy se bude jeden z vás muset obětovat pro dobro vztahu, ale neměl by to být stále jen ten jeden.

Kompromis ale není totéž jako „spokojit se s málem“.  Pokud vy, nebo váš partner nemáte schopnost se obětovat pro „obecné blaho“, vztah zkrátka nemůže zdravě fungovat – vždycky bude jeden tahat za kratší konec.

Pokud fantazírujeme, že tím, kdo ustoupí, nebude muset být ani jeden, uzavíráme se před možností kompromisu. To ale neznamená, že musíte obětovat svou kariéru nebo koníčky nebo dokonce žít s někým, koho vůbec nemilujete.  Měli byste si o svých touhách a představách promluvit a na kompromisu se dohodnout společně, nejen přijímat příkazy toho druhého. I malý ústupek může mít mnohem pozitivnější dopad, než jsme očekávali. Zkuste kompromis vnímat jako nevyhnutelné dobro, spíše než zlo, kterému se lze vyhnout.