10 výhod čtení: Proč byste měli číst každý den alespoň chvilku

Čtení výrazně zlepšuje fungování mozku

Čtení výrazně zlepšuje fungování mozku Zdroj: istock.cz

Před nástupem elektronické éry bylo čtení v podstatě každodenním rituálem, ať to byly časopisy, nebo knihy. Výhody čtení nebylo třeba neustále připomínat. Teď čtení nahradilo sledování streamovacích platforem nebo televize a poslouchání. O co jsme přišli? 

Čtení má mnoho výhod, od získávání znalostí přes zlepšování kognitivních schopností (čtení, psaní, soustředění, porozumění) až například po lepší porozumění okolí nebo zvyšování empatie. Pokud chcete pochopit, jaké výhody může mít rozvíjení čtenářského návyku, pak si přečtěte následující. A co je nejdůležitější, tyto výhody získáte již po několika minutách, ideálně dvaceti, čtení denně. Chce to ale hlavně pravidelnost. 

Článek si můžete poslechnout i v audioverzi:

10 hlavních výhod čtení

1. Mentální stimulace pro váš mozek

Při čtení stimulujete činnost mozku. Pozitivní vliv prokázalo mnoho studí. Podle této studie čtení dokonce zpomaluje nástup Alzheimerovy choroby – a to právě díky tomu, že udržuje mozek aktivní, což mu umožňuje zachovat si svou sílu a kapacitu.

Jinými slovy: Stejně jako si procvičujete svaly, abyste zůstali v kondici, je třeba trénovat i váš mozek. Čtení mu poskytuje pravidelné cvičení.

2. Dobrý návyk pro snížení stresu

Každodenní starosti vás budou trápit jen do té chvíle, než uděláte něco, co odvede vaši mysl jinam. Čtení vám dává prostor k tomu, abyste se mohli věnovat něčemu zajímavějšímu.

Mentální výlet do jiných sfér umožní přerušit tvorbu černých scénářů, overthinking nebo zkrátka jen vypnout. Čtení nám zároveň umožní identifikovat se s některými postavami, nahlédnout na problém z jiných úhlů, zjistit, že v určitých situacích nejsme sami.

3. Zlepšování znalostí

Od počátku civilizace jsme mentálně rostli a vyvíjeli se. Mnozí vzdělaní učenci vděčí za své znalosti erudovaným spisům, které napsali jejich předchůdci. Význam četby knih je dnes větší než kdykoli předtím. Ne vše je dostupné v digitalizované podobě.

4. Rozšíření slovní zásoby

Pokud ještě nejste přesvědčeni o tom, proč je čtení knih důležité, mohl by vás tento aspekt zajímat. Když si osvojíte návyk číst, rozšíříte si významně slovní zásobu. Je jasné, že výborná znalost jazyka pomáhá mnoha lidem v profesním životě. S vylepšenou slovní zásobou si ale také navíc dodáte sebevědomí. Když si osvojíte zvyk číst každý den různé knihy, můžete se snáze učit i nové jazyky.

5. Zlepšení paměti

Pravidelné čtení je skvělým cvičením pro váš mozek. Pokud čtete fiktivní příběhy, váš mozek je nucen zapamatovat si jména a povahu různých postav. Vracet se k jejich historii a připomínat si události nebo zápletky je zábavné a zlepšuje to vaši paměť.

Jednou z největších výhod každodenního čtení je, že váš mozek se stává mimořádně výkonným. Mozek, jak ukázala například tato studie, dokáže uchovat velké množství informací a s každou novou vzpomínkou vytváří nové mozkové dráhy neboli synapse.  

Navíc, jak ukázala tato studie, posiluje stávající paměť, pomáhá vyvolat krátkodobou paměť a stabilizuje náladu.

6. Zlepšení analytického myšlení

Jednou z nejúžasnějších výhod každodenního čtení je, že může zlepšit vaše analytické schopnosti. Při čtení je vaše mysl nucena předvídat nebo si domýšlet. K odhalení zápletek nebo point potřebujete najít spojení mezi jednotlivými body. Je to zábava, při které se váš mozek stává chytřejším a výkonnějším.

7. Zlepšení soustředění a koncentrace

Jednou z nejhorších věcí, které technologie způsobily, je, že jsme zlenivěli. Téměř vše je snadno dostupné. Téměř se nesnažíme zaměřit na řešení problémů nebo se soustředit na to, abychom přinesli nějaké zlepšení.

Nemusíme se dokonce ani snažit si věci zapamatovat. Stačí si dát do telefonu upomínku, a je to!

Čtení může vrátit ztracenou schopnost soustředění a koncentrace. Pokud máte pocit, že používání moderních technologií snižuje vaši produktivitu, vypěstujte si zdravý návyk každodenního čtení. 

8. Lepší dovednosti psaní

Pokud budete více číst, přirozeně se zdokonalíte v psaní. Pravidelným čtením se zlepšuje vaše slovní zásoba a výslovnost, a proto se nakonec stanete lepším autorem. Nemluvíme samozřejmě o psaní beletrie, snadněji se vám ale budou psát dopisy, e-maily, reporty nebo prezentace.

9. Útěk od reality

Nemáte někdy chuť prostě utéct od každodenního shonu a nesmyslů? Ne vždy je to snadné. Čtení knihy vám umožní získat potřebný klid. Studie ukazují, že i lidé trpící stresem a úzkostmi mohou při čtení najít klid.

10. Bezplatný zdroj zábavy

Utrácíte za filmy a hudbu, ale za knihy se vám nechce? Přitom čtení knih by stálo mnohem méně a zabavilo by vás na delší dobu. Stačí se podívat do místní knihovny nebo si třeba i stáhnout knihy, které už jsou zadarmo. Znáte třeba tuto stránku