Terapeut vás neopraví: 7 otázek, které si položte, než si vyberete odborníka

...

... Zdroj: Sigmund on Unsplash

Petra Stěhulová
Seberozvoj

Co čekat a nečekat od psychoterapeutických sezení, to je hodně důležité vědět, než zaklepeme na dveře terapeutovny. Mylná očekávání vedou do slepých ulic, a to je ztráta energie klienta, stejně jako terapeuta. Jde přece o to, jak využít odborných služeb, abychom se na světě cítili lépe.

Tak začni chodit na terapii,“ radí si lidé navzájem čím dál častěji. Co bývalo v Česku ještě před pár lety téměř tabu, se stává normou. Shodou více faktorů jsme se dostali do situace, kdy poptávka po řešení svého nitra s odborníkem převyšuje nabídku, zvláště pokud jde o služby hrazené zdravotní pojišťovnou. Psychoterapie ale není samospásná. Aby se člověku opravdu ulevilo, je potřeba najít nejen tu správnou osobu a přístup, ale také mít realistická očekávání. Terapie není magie a zázraky se nedějí na počkání.

Jednou a dost

„Ale mně terapie nepomohla. Skončila jsem s tím,“ říká zatvrzele a rezignovaně starší žena, které se rozpadlo manželství. Zároveň nemá nejlepší vztah se svým synem a sama se očividně necítí zrovna nejlíp, když z ní tu a tam vypadnou komentáře typu: „Všichni jsou blbci, nechápou mě, nikomu už nevěřím a nejradši jsem sama doma.“ Možná neměla štěstí na terapeuta, možná měla přehnané požadavky, ale každopádně ji tahle jedna zkušenost utvrdila v tom, že terapie nemá cenu. Podruhé už to opravdu ani nezkoušela.

Faktem je, že mnoho lidí neví, co od terapie vlastně očekávat. A ani zobrazování terapeutů ve filmech věci příliš nepomáhá. Většinou se jedná o karikatury, které se klientů ležících na gauči ptají jen na jejich dětství, sexualitu nebo vztah k rodičům. Terapie je proces, který má za cíl podporovat jednotlivce v jejich duševním zdraví a osobním rozvoji. Ovšem jako každý proces, i ona má své limity. Podívejme se tedy na to, co vůbec můžeme a nemůžeme očekávat.

Většina lidí jde na terapii, protože se v jejich životě dějí věci, s nimiž si prostě nevědí rady. Alenina otce na terapii poslal obezitolog. Starší muž, který si chtěl nechat pomoct, ale vůbec neměl povědomí o tom, jak terapeutický proces funguje, na sezení šel. Dopadlo to katastrofálně. Mladé terapeutce, která mu byla přidělena, vysvětlil svůj špatný vztah s matkou. Stálo ho to jistě velké úsilí, ale na konci sezení se mladé ženy naproti němu zeptal: „A co s tím mám tedy dělat?“ Čekal jasný návod. Terapeutka ale pokrčila rameny a odpověděla, že neví. Alenin otec naštvaně odešel. Doma i obezitologovi oznámil, že to bylo celé k ničemu. Snaze o pozitivní změnu byl konec.

Terapeut vás neopraví

Když jdete na terapii, je důležité vědět, že terapeut nepracuje pro vás nebo za vás, ale s vámi. Lidé často přijdou na sezení s široce roztaženými pažemi a řeknou: „Dobře, jsem tady. Udělejte se mnou něco!“ Terapeut ale není od toho, aby klienta změnil, opravoval nebo mu prozradil nový a lepší návod na život. Je to školený profesionál, který poskytuje podporu a porozumění emocionálním potřebám a problémům, pomáhá klientům vyznat se v sobě a společně hledat klíč k řešení. Neměl by však nikomu říkat, co má a nemá dělat.

Nebudete jen sedět a mluvit

Terapie je náročná záležitost. Je to pravděpodobně nejdůležitější odborná činnost, která vám může pomoct změnit život k lepšímu. Je to výstup do kopce a terapeut funguje jako průvodce. Jen si přijít odškrtnout účast, možná něco říct a čekat, s čím přijde terapeut, nikam nevede. Očekává se aktivní přístup, klientova práce na sobě i mezi sezeními.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Věci, které se o sobě člověk v průběhu terapie dozví, nebo mu dojdou, musí být uvedeny do praxe, má-li být terapie úspěšná. A to chce osobní angažovanost. „Vím, v čem je problém, probrali jsme a otestovali spoustu věcí, klientka se mnou souhlasila a bylo vidět, že se jí ulevilo, úzkost polevila a došla si k tomu, jak problém s nejbližšími kolegy řešit. Jenže ona prostě na sobě nechce pracovat, zjistila, že to není tak lehké. Jen upozorňuji, že i když je klientce momentálně lépe, není to dořešeno a úzkost se bude vracet,“ dokládá ze své praxe terapeutka Monika Urbanová.

Terapeut není kamarád za peníze

Obzvláště zákeřná forma nepochopení terapie je, když na ni člověk chodí, aby si měl s kým popovídat a získal někoho, komu se může svěřit. Z toho plyne mylná domněnka, že „přece nepotřebuji psychologa, když svoje problémy můžu probrat u vína s kámoškama.“ Jenže terapeutický vztah je speciální, má pomoct učit se, růst a provádět pozitivní změny v životě. Ale přátelství to není. Se svým terapeutem či terapeutkou si musíte sednout, to je vše.

Je to vztah, který by se měl brát spíš jako partnerství než přátelství. Vy a váš terapeut se spojujete, abyste bojovali společně. Terapeut vás mimo jiné může naučit konkrétní dovednosti a techniky na zvládání stresu, řešení konfliktů a zlepšení mezilidských vztahů. Terapie má poskytnout prostor pro sebereflexi a introspekci beze strachu z odsuzování. Na kávu ale musíte s někým jiným.

Nepůjde to bleskově

„Tohle ale není terapie,“ upozornila Lindu její terapeutka, když k ní chodila nepravidelně, tedy jen tehdy, když se jí chtělo nebo měla čas. Linda sice postupně i při této nepravidelnosti udělala pokroky a její psychický stav se časem zlepšil, ale mohlo to být možná ještě lepší, kdyby k terapeutce chodila podle doporučení co dva týdny. Terapie není jednorázové řešení, které vyřeší všechny problémy přes noc. Pokud o ní uvažujete, počítejte s tím, že proces změny bude postupný a vyžaduje trpělivost. Jestliže se většinu života potýkáte s úzkostí, problematickými vztahy a nízkým sebevědomím, nečekejte, že na sezení uslyšíte jednu moudrou perlu, rozsvítí se vám a zásadně vám to změní život.

Terapie není nikdy černobílá

Každý člověk je jiný. V žádném případě se nejedná o proces, který se řídí jasným návodem, jak dosáhnout určitého výsledku. Odborníci na lidskou duši vycházejí z vědecky ověřených postupů a technik, které jsou založeny na spolehlivých důkazech, ale způsob, jakým tyto techniky provádějí, je velmi individuální.

Co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vyhovovat druhému. Pokud se však zdá, že terapie trvá dlouho a bez výrazných výsledků, neznamená to totiž, že psychoterapeutické postupy nefungují, spíš možná nastala chvíle, kdy je vhodné prozkoumat jiný přístup nebo hledat terapeuta. Dobrý terapeut to vycítí, a když ne, a řeknete mu pravdu, pochopí to a doporučí vám jiné kolegy nebo jinou terapeutickou školu. „Stává se, že si někdy s klientem nesedneme, na tom není nic divného. Vždycky ale doporučím kolegy, kteří by mu mohli vyhovovat lépe a pomoct mu. Beru ohled nejen na jejich osobnost a zkušenost, ale také terapie, které provozují. A pokud vím, tak oni to dělají stejně. Také mi někdy pošlou svého klienta, protože tuší, že mu můj přístup může více pomoct,“ říká Monika Urbanová.

Nebude to lehké

Terapie je cenný nástroj pro osobní rozvoj a zvládání emocí, avšak není magickým řešením na všechno. Je důležité mít realistická očekávání a aktivně se podílet na procesu změny. Pro dosažení pozitivních výsledků je klíčové vyhledání vhodného terapeuta a otevřená komunikace. Dobrá terapie se někdy může zdát jako kouzlo, ale buďte si jisti, že k tomu, abyste se dostali tam, kam chcete, je potřeba hodně úsilí. Nikdy to není lehké. Budete muset čelit pocitům, kterým jste se vyhýbali. Pravděpodobně i uslyšíte věci, které se vám nebudou líbit. Může se dokonce stát, že se na svého terapeuta budete v nějaké fázi zlobit. To všechno je součástí trnitého procesu, který ale stojí za to.

Boxík

7 Otázek před prvním sezením s terapeutem:

1. Co vás přivádí k terapii?

2. Proč zrovna teď?

3. Jaké jsou vaše cíle v terapii?

4. Jak poznáte, že už jste svých cílů dosáhli?

5. Jak je to pro vás důležité? Jaké výhody to přinese?

6. Jak si myslíte, že by mohlo dojít ke změně?

7. Co jste připraveni udělat jinak, abyste dosáhli svých cílů?