Ani introvert, ani extrovert: Vítejte ve světě těch, kteří jsou „mezi“. A odborníci pro ně mají extra pojmenování

....

.... Zdroj: Sam McNamara in Unsplah

Irena Sládečková
Seberozvoj

Jste společenský člověk, ale po čase cítíte, že potřebujete čas v tichu a pro sebe? Víte, co dělat, když musíte být sami, ale po čase zatoužíte po společností? Říkáte si, že jste byl nebo byla vždy extrovert, ale časem si ceníte mnohem více času o samotě? Pokud máte pocit, že jste „něco mezi“, pak rozhodně nejste sami. A odborníci pro vás mají speciální termín: Vítejte mezi ambiverty!

Rozpoznání extroverze a introverze u sebe i u druhých pomáhá s jednáním, komunikací s osatními i se vztahem k sobě: Svým introvertním dětem pravděpodobně nebudete dělat obří narozeninovou oslavu jako překvapení, u extrovertní kamarádky budete zvyklí na to, že málokterá vaše společná akce se obejde bez seznamování se s novými lidmi.

Článek si poslechněte v audioverzi:

Pojem introverze a extroverze zavedl do psychologie švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung. Extrovert podle jeho definice čerpá energii hlavně ze světa okolo sebe a je obrácen spíše k vnějšímu světu. Introvert to má naopak, energii čerpá především ze sebe. Nikdo z nás nebude úplně „čistý typ“: většina má od každého kousek. A ačkoli je termín ambiverti téměř neznámý, většina z nás by se asi zařadila právě mezi ně. Tedy někam „mezi“.

Boxík

Extrovert

Bývá společenský, působí optimisticky, až bezstarostně. Obvykle mívá velký počet přátel, se kterými rád sdílí své myšlenky, emoce, prožitky. Není pro něj problém pracovat ve velkém týmu. Mívá vyšší potřebu podnětů z okolí, nebojí se změn. Občas to vypadá, že rychleji mluví, než přemýšlí, mívá sklony k impulzivitě a vznětlivosti, může působit lehkomyslně, nestále a agresivně. Může mít problém s trpělivostí a vytrvalostí.

Introvert

Energii bere z vnitřního světa. Působí klidně, zdrženlivě, nemá tak velkou potřebu komunikovat nebo sdílet svůj živost s okolím. Před velkými skupinami preferuje menší okruh lidí, které dobře zná. Své myšlenky i názory si rád utříbí a promyslí, introverti mívají často bohatý vnitřní svět. Má radši samostatnou práci. Na okolí může působit nepřístupně, namyšleně, nepřizpůsobivě, nejistě či ustrašeně.

Znaky ambiverta

S termínem ambiverze přišel už v roce 1927 americký sociolog Kimball Young. Podle průzkumu mezi ambiverty patří například takzvaní otevření introverti, tedy lidé, kteří se ve specifických situacích, s určitými lidmi, nebo pokud je to třeba, naučili jednat otevřeně. Dále sem patří tazvaní antispolečenští extroverti, tedy ti, kteří po nějaké době socializace (nebo před) potřebují dobít baterky o samotě. Za třetí sem patří i takzvaní sociální introverti, tedy introverti, kteří se v určitých situacích umějí přizpůsobit a jednat otevřeně. 

Mezi ambiverty tak typicky patří ti, kteří se mezi neznámými lidmi chovají uzavřeně a rezervovaně, mezi blízkými jsou ale pak energičtí, otevření a jejich společnost si užívají. Typicky jde například o introverty, kteří se přizpůsobili práci v týmu, nebo se třeba naučili kvůli dětem trávit více času se skupinou jiných rodičů.

Jaké jsou znaky ambiverta? Umí se adaptovat na různé situace, má dobré komunikační schopnosti – jako řečník i jako posluchač. Zvládá velké skupiny lidí i samotu, umí se napojit na situaci a je schopen na sobě pracovat. Podle výzkumu amerického psychologa Adama Granta z University of Pennsylvania z roku 2013 mají ambiverti to lepší z obou dvou typů osobnosti, a to je činí ideálními spolupracovníky a lídry.

Ať jste se už poznali v jakémkoli typu, osobnost je daleko složitější, než aby se vešla do několika škatulek, které mohou být zbytečně svazující.