Nadvláda obrazovek: Dětem mohou poškodit pohybové, spánkové i stravovací návyky
V digitálním věku se telefonům, tabletům a televizním obrazovkám jen těžko vyhneme. Je ale důležité, abychom je nepustili do našich životů, a obzvláště do života dětí. Nadměrné používání těchto technologií u nich může mít závažné důsledky. Od problémů s komunikací až po zhoršení stravovacích návyků.
Že má dlouhodobé vysedávání před obrazovkou telefonu nebo televize na děti negativní vliv, asi není pro nikoho překvapením. Možná ale přináší i takové negativní důsledky, které bychom od digitálních technologií nečekali.
Více obsahu, méně pohybu
Jedním z nejzřetelnějších dopadů nadměrného času stráveného před obrazovkou je snížení fyzické aktivity. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se děti do jednoho roku věku k obrazovkám vůbec nedostaly. Starší děti by pak neměly u telefonu nebo televize strávit víc než hodinu denně, s tím, že méně je vždy lépe.
Pohyb je pro zdravý vývoj klíčový. Když jsou ale děti pohlceny virtuálním světem, ztrácejí čas na běhání, skákání nebo volnou hru, které jsou pro ně tolik potřebné.
Spánek jako oběť
Snad nejvíce podceňovaným, ale o to závažnějším důsledkem je narušení spánku. Děti, které tráví večery před obrazovkami, často trpí nedostatkem kvalitního spánku. To se pak může projevit ve zhoršeném školním výkonu, ale také v celkovém zhoršení fyzického a duševního zdraví.
Ztížený sociální a emocionální vývoj
Digitální zařízení sice slibují propojení s celým světem, často ale paradoxně vedou k izolaci. Sociální média pomáhají udržovat vztahy „na dálku“, jenže bohužel nahrazují osobní interakci. Děti pak mají omezenou šanci si osvojit nonverbální komunikaci, což může souviset se schopností interpretovat emoce, podněcováním agresivního chování a celkově poškozovat psychické zdraví.
Dalším aspektem, který dětem rozhodně nepřispívá, je takzvaná „honba za lajky“. Touha po online popularitě totiž může děti povzbuzovat k nebezpečnému nebo provokativnímu chování.
Ztráta správných stravovacích návyků
Obrazovky jsou plné reklam a děti jsou k nim obzvláště náchylné. Propagace nezdravých potravin a nápojů často bývá zaměřená přímo na děti, které nejsou schopné tomuto tlaku čelit. To může vést k rozvoji špatných stravovacích návyků, kterých se pak obtížně zbavuje.
Neřízené používání telefonů, tabletů a televize má na děti opravdu řadu negativních dopadů. Cílem rodičů by ale nemělo být jejich potomky od technologií zcela odstřihnout. Je potřeba jim nastavit snesitelné hranice a vysvětlit jim všechna rizika, nabídnout jim atraktivní aktivity a hlavně jim věnovat svůj vlastní čas.
Zdroj: WHO, PubMed, Environmental Research