Začarovaný kruh bolesti: Proč nás přitahují destruktivní vztahy

Proč se stále vracíme k partnerovi, který s námi zachází jako se špínou? Proč se nedovedeme oprostit od těch, kteří nás táhnou ke dnu a nutí nás o sobě pochybovat? Toxická láska je zničující, ale šance na lepší a důstojný život jsou reálné.
Psychologové a terapeuti se ve svých ordinacích často setkávají s lidmi snažícími se opustit partnery, kteří je opakovaně zraňují, zanedbávají, ponižují nebo nerespektují. Jako první rada se nabízí říct: „Pokud s tebou někdo zachází špatně, prostě odejdi.“ Jenže v případě, že velmi milujete, nebo se i z jiného důvodu cítíte pevně připoutaní k partnerovi, je to mnohem složitější.
Cesty, jak udělat něco pro to, abyste znovu získali kontrolu nad svým srdcem a budoucností, naštěstí existují vždy a proměna přístupu k sobě a svým vztahům není tak těžká, jak se může zdát. Lidé se často vracejí k partnerům, kteří se k nim nechovají dobře, z různých psychologických, emocionálních a sociálních důvodů.
Nedostatek sebevědomí
Nízké sebevědomí může být velmi silným faktorem, proč lidé zůstávají s partnery, kteří se k nim chovají špatně. Když se necítíte hodnotní nebo hodni lásky a uznání, podvědomě vyhledáváte vztahy, které tyto pocity odrážejí. Můžete dokonce nabýt přesvědčení, že nikoho lepšího nenajdete, že laskavější partner je nereálný nebo že láska je taková pro všechny.
VIDEO TIP: Proč jsou ve vztahu důležité hranice a jak je komunikovat?

Lidé pak často podvědomě vyhledávají dominantní partnery a předpokládají, že se v jejich stínu a pod jejich vedením budou cítit silnější. V takových nevyvážených vztazích ale není daleko k tomu, aby naopak ten silnější a sebevědomější začal svou dominanci vůči partnerovi zneužívat. Přehnaná kritika, urážky, ponižování, které se zpočátku mohou zdát jako humor. To vše jsou signály, které by vás měly varovat.
Pravděpodobně jste se ocitli ve vztahu s manipulátorem nebo člověkem, který si skrze vás kompenzuje svoje nedostatky a mindráky. Ne, není to normální, i když si to zejména lidé, kteří vyrůstali v prostředí, kde bylo takové chování na denním pořádku, myslí a ignorují názory z okolí, že události u nich doma jsou už za hranou. Konfl ikty nebo špatné zacházení nejsou běžné všude a není zapotřebí je vydržet.
Jak si pomoct? Začněte pracovat na vlastní hodnotě tím, že si vyjmenujete své silné stránky, úspěchy a pozitivní vlastnosti. Rozpoznání a zvědomění těchto kvalit pomáhá znovu budovat sebeúctu. Zvažte pomoc terapeuta, nebo si promluvte s důvěryhodným mentorem. Pamatujte, že zdravé vztahy začínají zdravým vnímáním sebe sama. Když si vážíte sami sebe, je méně pravděpodobné, že se spokojíte s někým, kdo to vůči vám má jinak.
Fantazie proměny
Změnit druhého člověka přesně podle svých představ je téměř nemožné, protože lidi formují individuální hodnoty, povaha, zkušenosti a motivace. Petra žila s Tomášem dva roky i přes jeho zjevný nezájem o její život. Přesto kdykoli uvažovala o ukončení vztahu, vzpomněla si na chvíle, kdy byl její protějšek laskavý, velkorysý a milující. Nemohla se zbavit pocitu, že kdyby ho dostatečně milovala, byl by takový, jakého jej vidí ona ve svých představách. Co na tom, že její ideální Tomáš byl desetina jeho skutečného já. Víra, že se nakonec změní v partnera, kterého chce a potřebuje, udržovala Petru ve vztahu, ačkoli ve skutečnosti bylo jeho dobré chování vzácné.
Fantazie proměny je běžná ve vztazích, kde jeden z partnerů doufá, že druhý nakonec naplní svůj potenciál. Tato naděje může být založena na raných vzpomínkách, příležitostných gestech nebo příslibech budoucích změn. Bohužel se lidé jen zřídka transformují tak, jak chceme nebo potřebujeme, jen proto, že doufáme a vydržíme ve vztahu. Setrvání v toxickém vztahu kvůli naději často vede pouze k větší bolesti a zklamání.
Tvrdý tlak na změnu posiluje konflikty
Je důležité si uvědomit, že lidé se mění pouze tehdy, když sami chtějí. Změna je nejefektivnější, jestliže vychází z vnitřní motivace, nikoli z nátlaku nebo manipulace. Partner musí vnímat, že je v jeho zájmu nebo že přinese něco pozitivního do vztahu.
Místo snahy proměnit partnera k obrazu svému je lepší otevřeně komunikovat o svých pocitech, očekáváních, problémech a potřebách. Například místo „chci, abys byl méně nervózní“ můžete říct „bylo by skvělé, kdybychom mohli řešit věci v klidu“. Pokud chování partnera překračuje vaše hranice, je důležité je jasně defi novat. Někdy změna přijde, když partner vidí důsledky svého chování, například riziko ztráty vztahu, fi nanční nejistotu jednoho příjmu, problémy při péči o děti, náročné vztahy s rodiči…
Přinuťte se, abyste viděli konzistentní činy svého partnera, nikoli jeho sliby nebo izolované dobré okamžiky. Poraďte se s blízkými, kterým věříte, a nechte je se na váš život s partnerem podívat zvenku, samozřejmě za předpokladu, že se nenecháte do ničeho tlačit. Co nyní vidíte? Jste jen zacyklení v kruhu slibů a nereálných očekávání?
Pokud si nejste jistí, jak na tom jste, zapisujte si své zkušenosti, to opravdu pomáhá objasnit, jak často se vám dostává úcty, lásky a péče, kterou si zasloužíte, a kdy naopak musíte čelit přívalu negativních emocí a výčitek. Pamatujte si, že láska znamená být přijímán, milován a oceňován nyní, ne v nějaké smyšlené budoucnosti.
Nikdo není dokonalý. Některé věci, které vám na partnerovi vadí, jsou prostě jeho přirozenou součástí. Klíčem je naučit se přijímat tyto nedostatky, pokud vám neškodí. Je nesmysl přetvářet partnera proti jeho vůli. Snaha někoho přetvořit podle svých představ může vést k odporu, frustraci nebo narušení vztahu. Váš protějšek se může cítit manipulovaný nebo nedostatečně přijatý takový, jaký je. Snahy měnit druhého člověka proti jeho vůli většinou vedou jen ke konfliktům.
Skutečný posun nastává, když je v zájmu obou partnerů najít rovnováhu mezi přijetím a vzájemným přizpůsobením. Je důležité přijmout, že vztah není o kontrole, ale o respektu, komunikaci a společném růstu. Pokud změna nepřijde, zvažte své priority. Je chování partnera v zásadním rozporu s vašimi hodnotami nebo představami o vztahu? Nejspíš je načase zvážit, zda je tento vztah pro vás správný.
Vymotat se z toxicity
Nezdravá láska patří bez vší pochybnosti do toxických vztahů. Hranice jsou v nich často ignorovány, dochází k manipulaci, zneužívání nebo neúctě k potřebám, přáním a emocím druhé osoby. Většinou se stává, že toxicky působí jeden z dvojice, toxičtí partneři vás mohou přehnaně kritizovat, ponižovat nebo znevažovat vaše názory, přání, vzhled, úspěchy. Toxický partner chce druhého izolovat od přátel i rodiny, aby zvýšil svou kontrolu nad jeho životem, bývá extrémně žárlivý, jeho chování v řadě případů motivuje podezíravost.
Toxické vztahy se vyznačují neustálými konflikty, hádkami a nedorozuměními. Konstantní napětí může vést k pocitu vyčerpání, úzkosti a depresím. Utlačovaní partneři zažívají psychické zneužívání, jako jsou hrozby, urážky nebo agresivní chování, které vede k neustálému stresu a strachu. V extrémních případech dochází k fyzickému násilí. Dlouhodobý toxický vztah může končit i tak, že jedna strana ztratí svou osobnost, své hodnoty nebo potřeby. Cítí se ztracená a neschopná jednat nezávisle na druhém partnerovi.
Netrápit se v bludu
Vystoupit z toxického bludného vztahu je náročné, ale je to nejdůležitější krok k obnově osobní pohody a zdraví. Nejprve si na rovinu potřebujete přiznat, že je váš vztah bolestivý, toxický. Ujasněte si a sepište důvody, proč chcete odejít. Je to kvůli ztrátě důvěry, špatnému zacházení, nebo přetrvávající frustraci? To pomůže při rozhodování a posílí motivaci. Stanovte si jasné hranice a rozhodně s partnerem komunikujte, že vztah končí. Ne hypoteticky, ale opravdu.
Uvědomte si, že toxický partner může mít tendenci vyvíjet tlak, manipulovat vás s cílem změnit vaše rozhodnutí. Pokud je vztah fyzicky nebezpečný, zajistěte si bezpečí. V případě problémů není ostuda kontaktovat policii nebo krizová centra, kde vám poskytnou návod, jak postupovat v případě, že váš partner přejde do útoku, začne vás vyhledávat a ohrožovat.
Po odchodu z náročného násilného vztahu je důležité se co nejvíce distancovat, což znamená udělat všechno pro to, aby byl omezen veškerý kontakt. Můžete zvážit změnu čísla, blokování na sociálních sítích a vyhýbání se místům, kde byste se mohli potkat. Ničil vás manipulant? Potom se potřebujete naučit obranu proti zneužívání nebo manipulaci, a s tím vám nejlépe pomohou zkušení odborníci nebo terapeuti, kteří jsou schopni poskytnout realistickou profesionální podporu. Pochopení toho, co vás do toxického vztahu přivedlo, vám v budoucnosti pomůže lépe se rozhodovat a vytvářet zdravější vztahy.