Kontroluje vám mobil? Domácí násilí se proměňuje, na tohle si musíte dát pozor
I když v médiích často vidíme domácí násilí hlavně jako fyzické ubližování, je důležité si uvědomit, že řada násilníků nezačíná své oběti hned napadat, ale své chování stupňuje. V digitální éře může navíc využít k ovládání, zastrašování a manipulaci také moderní technologie. Oběti se cítí uvězněné a zranitelné způsobem, který přesahuje fyzický prostor.
Delanie Woodlock ve své klíčové studii z roku 2013 zjistila, že 98 % odborníků a odbornic, kteří pomáhají obětem domácího násilí, asistovalo někomu, kdo byl tímto způsobem napaden. Navíc během hloubkových rozhovorů s 30 ženskými oběťmi Amanda George a Bridget Harris zjistily, že každá z nich zažila nějaký druh zneužívání nebo sledování prostřednictvím moderní techniky.
„V současné době zaznamenáváme v domácím násilí také nárůst brutality a vyhrožování zbraní. S náznaky násilí ve vztahu se setkávají již teenagerky a s nějakou formou násilí ve vztazích se setkává celkem třetina českých žen,“ upozorňuje PhDr. Jiří Vavroň z organizace ROSA.
ROSA – centrum pro ženy, které již 30 let poskytuje pomoc obětem domácího násilí, v současné době otevřelo první celostátní krizové nonstop centrum. Na centrum se mohou obracet oběti domácího násilí, ale i policisté, zdravotnice či sociální pracovnice prostřednictvím linky 800 60 50 80. Linka je nejen bezplatná, ale má celostátní rozsah a je nonstop.
Prostřednictvím linky je možné zajistit pro oběť (a samozřejmě její děti) bezplatný pobyt na utajeném místě na dobu 7 dnů, včetně doprovodné odborné pomoci. Na lince je možné i anonymně získat informace, rady a pomoc. Linka tak operativně řeší problematiku násilí s důrazem na ochranu života žen a dětí.
Nonstop linka je důležitá i z toho důvodu, že na druhou stranu jde v nesprávných rukách násilníka pokrok zneužít ke zvýšení kontroly nad životem oběti. Domácí zneužívání založené na moderních technologiích je v naší době další formou zneužívání spáchaného ve vztahu. Na co si dát pozor?
Stalking sítí
Pokud váš partner nadmíru sleduje vaše online aktivity, měla byste zpozornět. Má nepřiměřené výhrady k příspěvkům na vašich sociálních sítích nebo kontroluje vaše stories, jestli jste opravdu s kamarádkou? Komentuje, proč jste olajkovala foto spolužáka ze střední? Takové narušení soukromí je nepřijatelné a neměla byste ho tolerovat. Může u vás postupně způsobit extrémní úzkost.
Preventivní opatření proti budoucím problémům: Dávejte pozor na to, co sdílíte online, upravujte nastavení ochrany osobních údajů a pravidelně měňte hesla, abyste chránila svou digitální stopu. Deaktivujte službu polohy v aplikacích.
Kontrola telefonu
Váš partner nepotřebuje mít heslo od vašeho telefonu. Pokud se dohodnete, že ho budete sdílet, mělo by to být ze správných důvodů a měli byste to udělat oba (např. kdyby se někomu něco stalo). Vaše zprávy a e-maily by měly být čistě vaší soukromou záležitostí a je nepřijatelné, aby dospělé ženě partner lustroval zprávy.
Na co si dát pozor: Dnes vám může být do mobilu nainstalován monitorovací software, tzv. stalkerware.
Přes tyto aplikace mohou být monitorovány všechny vaše aktivity v telefonu, a to i v reálném čase. Podobný software je možné umístit i do počítače. Dobrou zprávou pro uživatele iPhonů je, že je prakticky nemožné nainstalovat stalkerware na iPhone. Uzamčený přístup Applu k aplikacím a zabezpečení aplikací je velmi efektivní, pokud své heslo znáte pouze vy.
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.
Získání záludných sledovacích aplikací do zařízení Android je poněkud jednodušší, i když oficiálně řečeno, nejsou povoleny. Pokud si nastavíte svůj vlastní telefon Android a nikdo jiný jej nikdy neměl déle než několik sekund, měl by být bez stalkerwaru.
Ví o vás partner až překvapivě mnoho informací? Nechte své zařízení zkontrolovat spolehlivým antivirem. Pokud byl váš telefon napaden, můžete si všimnout, že se zahřívá nebo se rychle vybíjí baterie, když jej nepoužíváte. Mohou se vám také zobrazit oznámení, která neočekáváte, nebo časy vypnutí či spouštění jsou delší, než by měly být. Není to velká věda – aplikace pro pronásledování jsou navrženy tak, aby bylo těžké je rozpoznat – ale jakékoli neobvyklé chování telefonu by mohlo napovědět. Pokud si nejste jistá, můžete se poradit i v autorizovaném servisu.
Smart home aplikace
Všichni chceme mít co nejméně starostí okolo domácnosti, a tak přenecháváme co nejvíce otravných detailů od teploty podlahy až k nákupním seznamům našim chytrým telefonům, aplikacím a spotřebičům. Ovládání mobilem na dálku se ale dá zneužít ke scéně, která jako by přímo vypadla z filmu Plynové lampy.
Eva Galperin, ředitelka kybernetické bezpečnosti Electronic Frontier Foundation, vysvětluje, že násilníci často omezují přístup k nezbytným aplikacím a rozhodnou se neinformovat své oběti o tom, jak produkt funguje. Nenastaví potřebnou aplikaci v telefonu své oběti nebo zatají hesla, aby si zajistili kontrolu nad produktem. Oběti se znalostí – a přístupem – k produktu jsou v lepší pozici rozpoznat a zastavit zneužívání.
Nejdůležitější preventivní opatření tak může být nastudovat si všechny návody či články o příslušných aplikacích a ovladačích. Obzvláště pokud máte doma nainstalovanou i bezpečnostní kameru.
Finanční kontrola online
Není důvod, aby měl váš partner přístup k vašemu soukromému účtu nebo vaší kreditní kartě. Pokud ho po vás požaduje, berte to jako ohromné varování.
Násilníci mohou převzít kontrolu nad online bankovnictvím své oběti, omezit přístup k finančním prostředkům nebo provádět neoprávněné nákupy, takže oběť je finančně závislá a bezmocná. Preventivní opatření: Používejte silná, jedinečná hesla pro finanční účty a zvažte nastavení upozornění na jakoukoli podezřelou aktivitu. Mějte oddělené a zabezpečené účty, kdykoli je to možné. Kreditní kartu nemusíte mít ve fyzické podobě, ale jen virtuální. Poraďte se se svou bankou.
Sexuální zneužívání obrazem
Sdílení intimních fotografií nebo videí bez souhlasu, často označované jako „porno z pomsty“, je další způsob, jak se násilníci snaží ponížit nebo ovládat své oběti. Toto porušení může mít zničující emocionální následky. Preventivní opatření: Vyhněte se pořizování a digitálnímu sdílení intimního obsahu, a to i ve vztazích, kde svému partnerovi důvěřujete.
Jestliže chcete sdílet sexy fotografie, sdílejte jen takové, které byste si klidně vyvěsila na Facebook. Pokud ke sdílení vašich intimních fotografií dojde, nahlaste to platformě, na které se obsah šíří, a okamžitě vyhledejte právní podporu. Narušuje to totiž vaše osobní práva.
Online výhrůžky
Pokud vztah s násilníkem ukončíte, může vás obtěžovat výhružnými nebo obtěžujícími zprávami prostřednictvím sociálních médií, SMS zpráv nebo e-mailů. Toto obtěžování může přerůst v kyberšikanu a hlavně – vyvolá ve vás strach. Co dělat? Udělejte si screenshoty, pokud byste je v budoucnosti potřebovala pro právní účely. Blokujte násilníka na všech platformách a nahlaste jakékoli ohrožující chování bezpečnostnímu týmu té konkrétní platformy.