Motivace i odolnost: Jak nám s budováním kariéry pomůže sport?
Vypočítávat, proč je pro naše tělo důležitý pohyb, je asi zbytečné. Všichni to tak nějak víme: pravidelný pohyb zlepšuje kondici, podporuje zdraví srdce a cév, pomáhá udržovat tělo v harmonii. A nejen té fyzické - zdravý pohyb nás zbavuje stresu, uvolňuje napětí a vyplavuje endorfiny, díky kterým se nám zvedne nálada. Víte ale, jak může pomoci sport vaší kariéře?
Sport má kromě benefitů pro tělo také pozitivní vliv na psychické zdraví: nejen, že odbourává stres, pomáhá také formovat také naši osobnost. Učí nás vytrvalosti, trpělivosti a schopnosti postavit se překážkám. V neposlední řadě pomáhá i s celkovou psychickou pohodou. Dokládá to například studie, jejíž hlavní autoři působí na katedře rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Ti zjistili, že děti, které navštěvovaly nějaké kroužky, se v životě cítí spokojenější a zdravější „Děti zapojené do organizovaných volnočasových aktivit hodnotí své fyzické i mentální zdraví lépe oproti vrstevníkům, kteří se těmto aktivitám nevěnují, a to nehledě na prostředí, z něhož pocházejí,“ říká jeden z autorů Petr Baďura.
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.
V neposlední řadě pomáhá sport i v pracovním světě: díky němu umíme lépe zvládat tlak, soustředit se na cíle a hledat v sobě nové síly i po dosažení úspěchu. Jak pomáhá sport v kariéře?
Naučí vás prohrávat i vyrávat
Asi první, co člověk napadne, je to, že sporty vás naučí přijímat prohry, ale také nastavit si správnou motivaci poté, co vyhrajete. Jak říká Gabriela Teissing, někdejší profesionální golfistka a dnes šéfka společnosti Creative Dock: „Vyhrávat není jednoduché a umět vyhrát opakovaně je ještě daleko těžší." Sama si vliv sportu na svoji kariéru uvědomuje takřka každý den. „Díky sportu jsem dříč, naučil mě každý den vstát nehledě na počasí a den v týdnu a jít na sobě pracovat, znovu a znovu. Také jsem se naučila nevzdávat se. Jak výhry, tak prohry přijímám s pokorou. Jsem vděčná za konkurenci a snažím se obklopovat lidmi, kteří jsou v tom, co dělají, esa,“ vysvětluje šéfka technologické firmy.
Redukuje stres
Pohyb je pochopitelně skvělý způsob, jak se zbavit stresu. Během cvičení se uvolňují endorfiny, chemické látky ve vašem mozku, které zmírňují bolest a stres. Snižuje se také hladina stresových hormonů, kortizolu a adrenalinu. Sporty tedy mohou pomoci odbourat stres nahromaděný v práci, efekt ale trvá až několik hodin po cvičení. Studie ukázaly, že 20 až 30 minut cvičení každý den může lidi uklidnit a zvýšit jejich pracovní výkony. V neposlední řadě vás pak sport naučí, jak lépe se stresem pracovat.
Naučí vás sebevědomí a víru v sebe sama
Sport nám ukazuje, jak dokážeme překonávat vlastní limity a dosahovat cílů vytrvalostí a tréninkem. Tím, že si uvědomujeme své silné stránky, se učíme lépe zvládat neúspěchy a získáváme větší víru ve své schopnosti, co se pochopitelně hodí i v kariéře. Díky sportu se nebojíme nových výzev, jsme odolnější a lépe připravení čelit překážkám, ať už se jedná o důležitý pracovní úkol nebo profesní rozvoj. Sebedůvěra získaná v pohybu nás motivuje k tomu, abychom se nebáli převzít odpovědnost a dosáhnout úspěchu i ve své profesi.
A co fair play?
Jste ze sportu zvyklí ctít pravidla fair play? Pak se asi dá předpokládat, že ve světě byznysu můžete narazit. „Ve sportu se hraje podle pravidel, která se dodržují. Pokud někdo švindluje, tak to časem vyplyne na povrch a takový člověk je pak předmětem všeobecného opovržení. V byznysu a v práci to tak nezbytně není. Ze začátku jsem byla v šoku, ale časem jsem si to srovnala v hlavě,“ říká i Gabriela Teissing. Na druhou stranu, pokud si své zdravé nastavení udržíte, pomáháte tak kultivovat pracovní prostředí kolem sebe a můžete inspirovat své kolegy i „protihráče“.
„Především týmové sporty mají často určené vedoucí, například kapitány nebo trenéry. Ti pak vštěpují členům týmu pocit odpovědnosti a zodpovědnosti. Když členové týmu přebírají odpovědnost za své úkoly a nesou zodpovědnost sami za sebe, podporuje to kulturu spolehlivosti a důvěry,“ potvrzuje Ondřej Šíba, psychoterapeut kliniky duševního zdraví se zaměřením na kognitivně behaviorální terapii ET MENTIS.. Sport podle něj určitě není továrnou na lepší šéfy, ale přispívá k motivování ostatních, rozhodování se ve složitých situacích a podporuje nést odpovědnost za výsledky, což je klíčové pro osobní růst a úspěch.