Buď užitečný! Rady na úspěch člověka, který ví, co je makat a svého času zvedl 240 kilo na bench

...

... Zdroj: Free Noman on Unsplash

Karel Sokol
Kariéra

Všichni si pamatujeme věty, které nám říkali rodiče. Třeba, že život není fér. Nebo že když budeme nosit krátká trička, nastydnou nám ledviny. Rada, kterou slyšel malý Arnold ještě v rakouském Štýrském Hradci od svého despotického otce, zněla: „Buď užitečný.“

Inspirován touhle radou vydal Arnold Schwarzenegger na sklonku loňského roku a ve svých pětasedmdesáti letech knihu právě s názvem Buď užitečný: 7 zásad pro život. Na první pohled je to trošku úsměvné, pro rady, co se svým životem, se totiž zpravidla obracíme na psychology nebo terapeuty. Jenže Schwarzenegger není jen svalovcem z akčňáků a bláznivých komedií, ale především sedminásobným vítězem nejprestižnější soutěže v kulturistice na světě Mr. Olympia, pětinásobným vítězem Mr. Universe a také vítězem několika soutěží ve vzpírání a v trojboji. Vydal řadu knih o kulturistice a formování postavy, byl guvernérem Kalifornie, a když si otevřete Guinnessovu knihu rekordů, u hesla „nejdokonaleji vyvinutý muž na světě“ bude jeho fotka. Prošel si užíváním anabolických steroidů, přestože o tom dodnes mlží, vysokou politikou se vším jejím populismem, nevěrami i rozvodem. Ale také splněným americkým snem, naprostým vrcholem v kulturistice, ikonickými filmovými rolemi a úspěchem, jehož pouhou desetinu by si přálo mnoho z nás.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Těžko jde Arnieho považovat za životního kouče. Ostatně i jeho kniha je spíš než nějakým receptem na šťastný život, bilancováním jeho života z rakouského městečka až na kalifornské pláže. Ale upřímně, komu z nás uškodí poslechnout si doporučení od člověka, který nejlíp ví, co znamená tvrdě makat a svého času zvedl 240 kilo na bench?

Mějte jasnou vizi

Co musíte mít, pokud chcete dosáhnout nějakého cíle? Jasnou vizi. Chcete být šťastní, bohatí, milovaní? Jako přání je to v pořádku, jako vize to nestačí. Je potřeba si ujasnit, co vás dělá šťastnými, jak moc bohatí chcete být a jaký člověk musíte být, abyste byli milováni. Jasná vize znamená vědět, čeho konkrétně chcete dosáhnout. „Pro hodně lidí je nalezení takové vize dlouhý proces, který trvá roky, dokonce několik desetiletí. Někteří jí nikdy nedosáhnou, žijí bez vize. Ani vzpomínky na jejich dětské posedlosti se nestanou základem jejich dospělého směřování. Tyto vzpomínky a možnosti, které s sebou nosí, se vytratily vlivem rozptylování veškerého našeho vjemového aparátu. Byly vymazány všemi věcmi, kvůli kterým se lidé cítí bezbranně tak, jako by se jim život prostě stal,“ píše Schwarzenegger ve své knize.

Pro něj, jako malého rakouského chlapce, bylo jasnou vizí odstěhovat se do Ameriky, potom se stát nejlepším kulturistou světa, filmovou hvězdou a guvernérem Kalifornie. Vždy měl velmi konkrétní představu, čeho chce dosáhnout. Vizualizujte si sebe na konci cesty. Představte si, jak stojíte na Times Square, jak zvedáte nad hlavu zlatou medaili. Je to motor, který vás bude hnát dál. Když si nedokážete vizualizovat, po čem toužíte, možná to ve skutečnosti není to, co opravdu chcete.

Nikdy nemyslete v malém

Chcete-li něco dokázat, nesmíte to dělat napůl. Platí to ve všem. Pokud chcete mít uklizený byt, nemůžete naházet věci do skříně a prach zamést pod postel. Ne že by vám v tom někdo bránil, ale pokud to uděláte, svého cíle nedosáhnete – skutečně uklizeno mít zkrátka nebudete. Podobně to funguje ve všem, co děláte. Něco vyžaduje větší úsilí, něco menší. Vyžehlit košili bude výrazně jednodušší, než se naučit japonsky, ale dobrý pocit z toho, že jste to udělali, budete mít jen tehdy, když to uděláte pořádně.

Také nemějte plán B. Když si hned na začátku řeknete, že japonština je přece jen těžká a jestli vám nepůjde, naučíte se raději německy, nebudete mít dostatečné odhodlání a mnohem snadněji to vzdáte. „Když máte plán B, nikdy to nepřinese nic dobrého. Určitě nic důležitého, ani nic, co by změnilo váš život. Plán B je pro každý velký sen nebezpečný. Je to plán neúspěchu. Pokud je plán A tou méně prošlapanou cestou, pokud si sami razíte cestu k vizi, kterou jste si pro svůj život vytvořili, pak je plán B cestou nejmenšího odporu. A jakmile víte, že tato cesta existuje, jakmile přijmete, že je to možnost, je snadné se po ní vydat. K čertu s plánem B,“ nabádá Arnold.

Pořádně makejte

„Vsadím se, že máme něco společného,“ otevírá autor třetí kapitolu knihy a i když se asi uchechtnete nad tím, co zrovna vy dva můžete mít společného kromě toho, že dýcháte, pokračuje: „Nejsme nejsilnější, nejchytřejší ani nejbohatší lidi, které známe. Nejsme nejhezčí ani nejtalentovanější. Nemáme nejlepší geny. Ale máme něco, co spousta jiných lidí nikdy nebude mít: vůli pracovat.“ Abyste to, co děláte, dělali dobře, práci se nevyhnete. Budete muset makat. Je jedno, jestli chcete zvednout nad hlavu sto kilo, koupit si herní počítač nebo se naučit plést svetry. Všechny činnosti vyžadují podstoupit proces začátků, zjišťování informací, zkoušení, frustrace z toho, že vám to nejde, opakování, pravidelnosti a postupného zlepšování se. Když je něco moc snadné, nemáte z toho radost. Pokud vás někdo do cílové pásky odveze autem, zatímco ostatní běží, opravdu budete mít pocit, že jste vyhráli?

Prodávat, prodávat, prodávat

Pokud chcete, aby vám ostatní ve vašem plánu uvěřili a podpořili vás, nebo do vás dokonce investovali svoje peníze, musíte jim svou vizi prodat. Mluvte o tom, co děláte, ukažte, že tomu rozumíte, vysvětlujte a skeptiky pouštějte jedním uchem tam a druhým ven. Vyřaďte ze svého slovníku slovo budu. „Na předvolebních shromážděních se to dělá pořád. Není to: Přivítejte prosím na jevišti muže, který bude příští guvernér Kalifornie. Vždycky je to: Prosím, přivítejte na jevišti příštího guvernéra Kalifornie. Říkat věci takhle má velkou sílu ze dvou důvodů. Zaprvé, představí to světu vaši vizi, jako by byla skutečná, což vás donutí teď hned tvrdě pracovat na tom, abyste ji uskutečnili. Zadruhé, v případech, kdy potřebujete, aby ostatní lidé věřili vaší vizi, aby dosáhla svého potenciálu, mluvit o tom, jako byste tam už byli, je nejlepší marketing,“ vysvětluje bývalý guvernér.

Změňte přístup

Pozitivní přístup vám zlepší život, možná vám ho i zachrání. Nemusíte skákat do vzduchu, že jste si zlomili ruku a pravděpodobně nedokážete najít nehynoucí štěstí, když ztratíte peněženku. Nicméně říkat si, že jenom vám se neustále dějí špatné věci, vám nepomůže určitě. Chcete něčeho dosáhnout? Zakažte si myšlenky, co budete dělat, když to nevyjde. Nepřemýšlejte nad tím, co všechno se může stát, blbou náhodu berte prostě jako blbou náhodu, ne jako krutý osud.

„Kolik hodin týdně podle vás promarníte stěžováním si na věci, které nemůžete ovlivnit? Kolik času strávíte obavami z věcí, které by se mohly stát, a které nemůžete předvídat, ani jim zabránit? Kolik minut denně si dovolíte číst články a příspěvky na sociálních sítích, které vás štvou, ale nemají nic společného s vaším životem? Tím, že se poddáváte negativitě, dovolujete, aby tyto věci kradly čas vám, vašemu snu a vašim nejbližším,“ říká Arnold.

Zavřete pusu, otevřete mysl

Buďte zvědaví, sněte a nezůstávejte na jednom místě jen proto, že to jakžtakž funguje a kdysi jste se pro to rozhodli. Touha neustále vstřebávat nové informace a schopnost naslouchat jsou jednou z velmi důležitých součástí toho, jak přijít na to, co všechno ještě můžete využít k dosažení svých vizí.

Můžete to zvládnout sami a přijít si na to taky sami, nebo můžete využít těch, kteří na to už přišli a neztrácet drahocenný čas tím, že budete znovu vynalézat kolo. „Když jsem v posilovně viděl někoho, kdo zkoušel novou techniku, která mi nedávala smysl, neoznačil jsem ho za retarda (což můj kamarád Bill Drake s oblibou dělával), ale zeptal jsem se ho na to, protože by mi to možná mohlo pomoct.“ A když to dokázal Barbar Conan, dokážete to taky.

Existuje závislost na pornu? Jak najít čas pro sebe a balanc mezi prací a osobním životem? Jak přežít dovolenou a jak nás ovlivňuje pracovní prostředí? Nejen těmto tématům se věnuje pořad Moje psychologie. Objevujte s námi fascinující světe lidské mysli a emocí. Všechny díly najdete zde.

Rozbijte svá zrcadla

Nikdy na to nejste sami. Všichni z nás jsme tam, kde jsme, i díky podpoře jiných lidí. Těch, co nás inspirovali, motivovali, učili, nebo nám třeba uvařili večeři, když jsme nestíhali. Jak říká Arnold v poslední kapitole knihy: „I kdyby vás v životě nikdo pozitivně neovlivnil, i kdyby každý, na koho jste kdy narazili, byl překážkou či nepřítelem nebo vám ubližoval, stejně vás všichni něco naučili. Že jste přežili, že jste lepší než oni. Ukázali vám, co nemáte dělat a kým nemáte být.“

Poslední rada tohoto muže mnoha profesí a životního příběhu, který by vydal na několik životů, tedy zní stejně jako titul knihy: Buďte užiteční. Vracejte lidem to, co jste díky nim dokázali. Pomáhejte ostatním, poraďte jim v tom, co umíte nejlépe a přijměte zodpovědnost. Ve společnosti, která je zahleděná sama do sebe se přestaňte samolibě prohlížet v zrcadle a dívejte se víc kolem sebe. Pomáhejte ostatním dosahovat vize, které si vytyčili. Vy už přece víte, jak na to.

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 4/24"