Nejlepší hydratace i obnova kožní bariéry. Seznamte se s ceramidy
Těžko byste našli látku, která hraje prim v hydrataci a navíc dokáže obnovovat kožní bariéru bez ohledu na individuální potřeby pokožky, jako to umějí ceramidy. Jak konkrétně fungují a komu nejvíce prospívají?
Ceramidy jsou lipidy, které jsou samy o sobě základní složkou naší kožní bariéry, a jsou nám tedy přirozeně vlastní. Zdravá pokožka je z ceramidů složená až z 50 %, a to už ve své první vrstvě. „Kožní bariéru si můžeme představit jako zeď z cihel a malty, kde cihly představují naše kožní buňky a malta je ono pojivo, které je drží pohromadě. V případě naší pleti představuje pojivo směs ceramidů, cholesterolu a mastných kyselin,“ říká Kateřina Balabánová, chemička a manažerka výroby kosmetických produktů, kterou se pro veškeré beauty informace vyplatí sledovat na jejím edukačním instagramovém profi lu @b_b_w_k.
S věkem ale pokožka o schopnost produkovat dostatečné množství tohoto pojiva přichází, a než dosáhneme 30 let, ztratíme přibližně 40 % ceramidů. Se čtyřicítkou pak dokonce 60 %. A co se stane, když této zázračné malty nemají naše kožní buňky dostatek? „Narušená nebo poškozená kožní bariéra ztrácí mnohem více vody, začne být dehydratovaná a přesušená. Kvůli tomu mohou vnější vlivy jako patogeny nebo alergeny snáz proniknout do pokožky. Takto poškozená kožní bariéra totiž neplní funkci oné stěny, která buňky drží pohromadě. Příklad pak můžeme vidět zejména na suché nebo atopické pleti, která má ceramidů chronický nedostatek. Ta by je tedy měla doplňovat nejen povrchově pomocí kosmetiky, ale ideálně i vnitřně užíváním výživových doplňků,“ vysvětluje Kateřina Balabánová.
Ceramidů existuje několik druhů, ale jejich účinky jsou vždy stejné, primárně se tedy jedná o ochranu a podporu kožní bariéry. „Nejrozšířenější v kosmetice je Ceramide NP, ten je totiž v samotné pokožce zastoupen v největším množství. Z celkového podílu ceramidů je to více než 20 %. Za ním pak následuje Ceramide AP s 10 % a nakonec Ceramide EOP, který se pohybuje kolem 1 %,“ vyjmenovává inženýrka Balabánová.
Komu prospějí nejvíce?
Na rozdíl od jiných dnes velice oblíbených látek, jako je retinol nebo AHA a BHA kyseliny, jsou ceramidy látkou, který vyhovuje každému typu pokožky. Kateřina Balabánová přirovnává ceramidy ke kolagenu nebo kyselině hyaluronové, tedy látkám, které jsou lidskému tělu také vlastní, ale s věkem se z naší pokožky postupně ztrácejí, až se jejich tvorba nakonec úplně zastaví. Ceramidy je vhodné zařadit do kosmetické rutiny pro každý typ a stav pleti, vynechávat by je ale neměli lidé zejména se suchou a dehydratovanou pokožkou. „Já mám ovšem za to, že patří i do rutiny pro problematickou, smíšenou a mastnou pleť, protože ta trpí také na dehydrataci, péče o ni je často složená například z kyselin nebo retinoidů, které mohou pokožku a kožní bariéru dráždit a vysušovat,“ poznamenává Balabánová.
Pokud máte mastnou či problematickou pleť, hledejte ceramidy ve složení takových výrobků, které znáte a vyhovují vám. Tím je myšlena zejména textura. Jestliže si potrpíte na lehké a jemné tonery nebo séra, volte tyto typy přípravků. U každého kosmetického produktu je podstatné primárně to, aby vám jeho užívání vyhovovalo, ideálně abyste jej nanášeli rádi.
Transepidermální ztráta vody
Ceramidy, jak už bylo zmíněno, nejvíc postrádá atopická pokožka, a právě pro tu by měly být součástí každodenní kosmetické rutiny. Její kožní bariéra je chronicky narušená a trpí velkým nedostatkem těchto lipidů. V souvislosti s atopickou a suchou pokožkou pak Balabánová mluví také o TEWL neboli transepidermální ztrátě vody. A co že to ta TEWL vlastně je? Kůže sestává ze tří základních vrstev – epidermis, to je ta úplně nahoře, uprostřed pak najdeme dermis a tu nejspodnější nazýváme hypodermis.
Při transepidermální ztrátě vody pak dochází k výparům vody z dermis prostřednictvím epidermis a její nejsvrchnější vrstvy stratum corneum. Zdravá pokožka ji většinou dokáže sama o sobě regulovat, nicméně pokud vašim kožním buňkám chybí potřebná malta, silnou zeď, která by vodu udržela tam, kde ji chceme, nepostaví.
Péče s ceramidy
Naděje na vystavění silné kožní bariéry tady však je. Na trhu existuje celá řada produktů péče o pleť, které jsou pro tuto aktivitu určeny. Jsou plné ceramidů, ale i panthenolu nebo kyseliny hyaluronové. Takové produkty vám mohou pomoci nejen zklidnit zanícená a poškozená místa, ale také vystavět onu chtěnou zeď z vašich kožních buněk a té nejsilnější malty.
Až si budete vybírat tu správnou péči, je důležité sledovat složení produktu. Nespoléhejte se pouze na jeden ceramid, ideálně volte produkty využívající celý jejich komplex. Neméně důležitá je i celková receptura krému nebo séra. Na trhu najdete produkty, které obsahují ceramidy v kombinaci s retinolem, probiotiky nebo s niacinamidem, kyselinou hyaluronovou i glycerinem. Je to jen na vás. Nemusíte se bát ani kombinací s jinými přípravky, které už doma máte. „Ceramidy se obecně můžou kombinovat se vším. Nemají žádná omezení. Pozor si dávejte jenom tehdy, pokud jsou součástí komplexnějšího složení, najdeme je i v retinoidech, protože snižují jejich iritační potenciál, ale retinoidy už se pak příliš nemusejí s kyselinami,“ upozorňuje chemička.
V záplavě různých kosmetických látek není snadné vytvořit perfektní kosmetickou rutinu, která by vyhovovala všem. Ceramidy se však zdají být univerzálním řešením, které má ambici uspokojit každý typ pokožky. Jejich schopnost obnovovat a chránit stavební kameny naší pokožky je nedocenitelná, ať už bojujeme se suchostí, atopií, nebo jen hledáme jednoduchý způsob, jak udržet pleť ve skvělém stavu.