Úzkost, autismus žen, PPP: Které knihy přiblíží životy s diagnózou pacientům i jejich okolí?
Příběhy nejsou jen zábava – jsou to nástroje, díky nimž rozumíme světu. Některé knihy jsou pak psány vysloveně s motivem přinést informace o tématech, která nejsou úplně v centru pozornosti. Typicky třeba některá duševní onemocnění. Jak se s nimi žije? Tyto knihy a komiksy přinesou skvělý vhled do různých podob lidského nitra.
Clara Törnvallová: Autistky
Autistky, O ženách na spektru, Clara Törnvallová, Host, 332 Kč |
Když se řekne autismus, představí si většina společnosti nerda se zájmem o matematiku nebo vlakové jízdní řády. Švédské spisovatelce Claře Törnvallové byl autismus diagnostikován až ve dvaačtyřiceti letech a podle jejích slov to byla úleva – do té doby chodila na terapii za terapií a netušila, co za jejím prožíváním stojí. Ve svém osobním vyprávění mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.
Štěpánka Jislová, Tereza Drahoňovská: Bez vlasů
Komiks Bez vlasů nakreslila Štěpánka Jislová jako tradici autobiografického příběhu Terezy Drahoňovské. V citlivém zpracování přiblíží první rok života ženy, které kvůli autoimunitnímu onemocnění začala přicházet o vlasy. Na spoustu situací se autorka dokáže podívat s nadhledem a humorem, komiks tak kromě osvěty přináší i povzbuzení pro pacienty, kteří se s tímto onemocněním vyrovnávají. Jednou z forem alopecie prošlo nebo prochází 147 milionů lidí po celé planetě.
Tereza Kopecká, Tomáš Kopecký: Naprostá šílenost
Naprostá šílenost, Tereza Kopecká, Tomáš Kopecký, Paseka, 299 Kč |
Středoškolačka Anna trpí úzkostí. Má problém chodit neprozkoumanou trasou nebo nastoupit do autobusu. Jednoho dne potká kluka, který chodí do školy stejnou cestou. I když Anna nezná ani jeho jméno, cítí k němu okamžité přátelství. A když první den prázdnin zastaví před Anniným domem jeho dodávka, vydá se na nečekanou výpravu. Jak se vyrovná se svojí úzkostí?
Martina Lupínková, Lenka Chánová: Toho dna se dotýkám už málo
Toho dna se dotýkám už málo, Martina Lupínková, Lenka Chánová, 930 Kč |
Kniha přináší životní příběhy lidí se zkušeností s poruchami příjmu potravy, kteří se zotavili nebo uzdravili. Autorku k tématu přivedla vlastní zkušenost a práce na knize pro ni představovala jistou formu terapie. Kniha je určena nejen lidem s PPP, ale i jejich blízkým. Příběhy s dobrým koncem mohou být inspirací a oběma stranám dodávat naději.
Alžběta Bublanová: Život s panikou
Život s panikou, Alžběta Bublanová, Ikar, 219 Kč |
Vyspat se dorůžova, bez problémů přejíždět po městě tramvají nebo si bez obav užívat odpočinek na pláži bez strachu z každého malého zdravotního problému… Zdánlivě běžné aspekty života jsou pro lidi se sklony k panice často nedosažitelným snem. Tyto osoby se stále potýkají s úzkostí, která v jejich myslích maluje obrazy katastrof jako z filmů a proměňuje rutinní situace v nesmírné výzvy. Alžběta Bublanová ve svých deníkových zápisech otevřeně líčí svůj boj s panikou, která se stala nechtěným společníkem jejího života, a zamýšlí se nad tím, zda existuje způsob, jak ji přelstít, nebo jestli je nutné se naučit s ní žít.
Elaine N. Aron: Vysoce citliví lidé a vztahy
Vysoce citliví lidé a vztahy, Elaine N. Aron, Fontána, 458 Kč |
Elaine N. Aron poskytuje v této knize praktické návody pro ty, kteří jsou vysoce citliví a touží po harmoničtějším a zdravějším milostném vztahu. Obsahuje sebeposuzovací dotazníky pro určení vašeho temperamentu a užitečné tipy, jak se naučit zvládat svůj i partnerův temperament. Zjistíte, jak čelit předsudkům vůči vysoce citlivým mužům a ženám a jak lépe poznat svůj styl vztahové vazby. Kniha vám ukáže, jak objevit příčiny vašeho strachu z intimity a jak tento strach překonat, což vám umožní vybudovat plnohodnotnější vztah.
Natálie Ficencová: Neříkej autista, to se nehodí
Neříkej autista, to se nehodí, Natálie Ficencová, CPress, 349 Kč |
Autobiografická kniha Zrzavé holky, jejíž blog Zrzi.cz byl v roce 2020 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku, v níž s nadhledem vypráví o svém životě s autismem a tím, jaké to je vypořádávat se s různými reakcemi okolí.