Prázdninová pohoda, letní bezstarostnost: Jak si je co nejvíce uchovat i po dovolené?

...

... Zdroj: Aral Trasher on Unsplash

Většina z nás si bere volno v létě: Svoji roli hrají samozřejmě prázdniny školáků, počasí ideální na cesty, navíc v práci se většinou v červenci a srpnu  zvolní a člověk ví, že mu toho zase tolik neuteče. Velká část lidí, které znám, chodí přes léto i více večer posedět s přáteli, do letních kin nebo jezdí po festivalech. Proč nám tohle radostné nastavení nevydrží i později? A můžeme pro to něco udělat? 

Léto je u většiny z nás synonymem pro odpočinek, dobrodružství a nové zážitky. Dá se vůbec zachovat letní nálada během každodenního shonu? Vyzkoušejte následující rady a uvidíte, že vám letní pohoda letos neskončí s posledním dnem dovolené.

Objevujte nové věci

Jedním z důvodů, proč se na dovolené cítíme tak skvěle, je to, že zažíváme nové věci. Podle neurologa Russella Poldracka z University of Austin je náš mozek naprogramován tak, že nejvíce pozornosti věnuje novým zážitkům a zkušenostem, a to nám přináší radost. Zkuste si i v běžném životě každý den naordinovat nějakou novinku. Může to být trochu jiná cesta do práce, jiný typ cvičení nebo třeba nový recept na večeři. Můžete zkusit jet o víkendu i na jednu noc do nějakého města. Navštívit přátele, které jste dlouho neviděli. Tím, že přerušíte rutinu, přinesete do svého života více radosti a energie. 

Udělejte si z relaxace denní rituál

Jakkoli to zní nereálně, zkuste si říct, kterých dvacet minut bude jen a jen vašich. Odpočinek a relaxace jsou klíčové nejen pro udržení dobré nálady, studie z University of Warwick například ukazuje, že šťastní lidé jsou ve své práci až o 12 % efektivnější. Tato informace by vám mohla pomoct v tom, že relax nebudete brát jako „mrhání drahocenným časem“ nebo jako lenost, ale jako důležitou součást celku. 

Každý den se nemusíte věnovat stejnému rituálu: Někdy zkuste doma na dvacet minut zavřít oči, můžete meditovat, procházet se, sedět na lehátku a dívat se do zeleně, dát si ledové kafe, číst si knížky nebo časopisy, věnovat se něčemu, co vás baví. Důležité je nenechat se ničím a nikým vyrušit.

Připomínejte si chvíle pohody

Možná máte telefon plný fotek a videí z dovolené. Jak často se na ně podíváte? Zkuste si vzpomínky na krásné chvíle dát více na oči: Fotografii do rámečku na pracovní stůl nebo do obýváku. Do hrnečku, který jste si přivezli, si dělejte kávu, poslouchejte hudbu, která vás na dovolené provázela, na zahradě lenošte v hamace, pokud vás bavily společné dlouhé snídaně, udělejte si je o víkendu. 

Jedna malá změna

Vzpomeňte si, co vás na dovolené bavilo: To, že jste měla čas na jógu nebo tenis? Klídek na pláži s knížkou v ruce? Bohaté snídaně, kdy se nespěchalo? Nové zážitky, architektura, objevování restaurací, nebo nových chutí? 

Zkuste si vytipovat jednu věc a tu si vědomě přenést do života. Delší snídaně zvládnete o víkendu, nová krásná místa můžete objevovat ve vedlejším městě nebo za kopcem.