Pejskaři pozor: Stres z práce ovlivňuje psy více, než možná tušíte, ukázala nová studie

Psi jsou mistři empatie

Psi jsou mistři empatie Zdroj: iStock

Worklife Balance
Diskuze (0)

Že jsou psi neuvěřitelně citliví, není žádná novinka. Jejich úžasné schopnosti využíváme například ve zdravotnictví, protože dokážou zachytit signály z našich těl, které my nevnímáme. Naši nejlepší zvířecí přátelé mohou předpovídat změny nebo hrozby, ale jejich „šestý smysl“ jim bohužel může i škodit. Kromě domácnosti a radostných chvil s námi totiž mohou sdílet i negativní emocionální zátěž.

Psi jsou mistři empatie a mají nás přečtené od výrazů v obličeji až po jemné změny v držení těla. Vědecká obec (a nejspíš i vy sami) dávno ví, že psi se mohou našimi pocity i„nakazit“ podobně jako všichni naši blízcí. Zažili jsme to všichni, špatný den nebo stresující období v práci občas nezvládneme nechat před dveřmi domácnosti a nosíme si ho i mezi své nejbližší. Nejnovější studie, publikovaná ve Scientific Reports, odhalila, že spolu s námi netrpí jen naši partneři a děti, ale také čtyřnozí parťáci.

Již dřívější výzkumy se zabývaly tím, jak s námi psi prožívají stresové situace. V jednom například vědecký tým porovnával hladiny kortizolu (stresového hormonu) v srsti psů a u jejich lidských opatrovníků, které se shodovaly, což poukázalo na synchronizaci v míře stresu mezi majiteli a mazlíčky. Loňská studie zase měřila srdeční frekvence v neznámém prostředí a popsala, jak změny srdeční frekvence majitele významně předpovídaly změny srdeční frekvence psa. Psi zkrátka mohou zrcadlit náš emocionální stav.

Letošní studie je ale jednou z prvních, která ukazuje, že stres spojený s naší prací, může vést u psů ke skutečným stresovým reakcím. Stres z práce „přenášíme“ na svého psa, zejména když na ni nemůžeme přestat myslet.

Dominový efekt

Výzkum se zaměřil na 85 pracujících pejskařů, kteří měli v dotazníkovém šetření zhodnotit svůj stres v práci, své sklony k přemítání o práci ve volném čase a stres jejich zvířete – a to nejen na základě dojmů, ale prostřednictvím ukazatelů založených na chování psa. Psi, jejichž majitelé hlásili vysoký stres v práci a časté myšlenky na práci, vykazovali více behaviorálních známek stresu. Mezi ně patří například kňučení, méně chuti si hrát a přecházení sem a tam. Zajímavostí také je, že tyto projevy někteří majitelé dříve nepovažovali za projev stresu. Naši psi tak mohou být ve stresu více, než si uvědomujeme.

Zatímco samotná míra stresu v zaměstnání měla na psy jen mírný dopad, nejvýznamnějším stresovým faktorem bylo „nošení si práce domů“. Tedy přemítání a uvažování nad pracovní situací i v době volna. Lidé, kteří se nedokázali mentálně odpoutat od práce, nebyli tolik emocionálně přítomní a s větší pravděpodobností vyzařovali stresové signály, které psi jasně vnímali. Přetrvávající stres majitele se tak stal zdrojem napětí i pro psa.

Vlastně nejzajímavějším poznatkem ze studie, bez ohledu na to zda jsme či nejsme majitelé zvířat, je ten, že dominové účinky stresu sahají dál, než si dokážeme představit. Proto je důležité, naučit se ve své volnu odpojit, vytvořit si pohodové domácí prostředí a v případě, že svůj stres přestáváme ovládat, obrátit se na odborníky.

I když naši psi nerozumí meetingům, emailům a termínům, rozumí lidem. Vnímají, když jsme uzavření nebo pociťujeme úzkost a prožívají tyto stavy s námi. Až budete mít příště tendenci si pracovní starosti přenášet do svého volna, pamatujte, že odpojením od práce prospíváte nejen svému zdraví, ale i pohodě vašeho psa.

Začít diskuzi