Nejlepší filmy o psychických potížích: Kde se to povedlo bez stereotypů

.

. Zdroj: Avel Chuklanov on Unsplash

Alena Julie Novotná
Worklife Balance

Podle rozsáhlé studie z Harvardovy univerzity se u jednoho ze dvou lidí na světě během života vyvine porucha psychického zdraví. Můžeme si tak s nadsázkou představit, že polovina postav, které vídáme ve filmech, se potýká s duševními problémy, aniž by to nějak souviselo s dějem. Některé snímky se ale přímo soustředí na jednotlivé symptomy nebo prožitky hlavních hrdinek a hrdinů, kteří s takovým onemocněním žijí. Nedá se říct, že by se jednalo o stoprocentně věrnou reprezentaci, protože příběh každého člověka je jedinečný, přesto některé z nich stojí za zhlédnutí.

Nutno také poznamenat, že pokud my sami neprojdeme příslušným odborným vzděláním, většinu informací o duševních potížích získáváme právě z filmů a další populární kultury. Proto jsme pro vás vybrali snímky, které se pokusily na plátna přenést nelehké zkušenosti ve výjimečné podobě – nesnaží se ani o bulvární senzaci, ani o zlehčování.

Mějte na paměti, že jedno setkání s psychickým onemocněním neznamená, že ho všichni prožívají stejným způsobem. Platí to nejen pro zobrazování ve filmech, ale i v našem každodenním životě.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Čtyři dobré dny

.. | DeAPlaneta

Trochu krkolomný český překlad anglického výrazu „substance-use disorder“, který zatím nemá ustálený český ekvivalent, naznačuje směr, ve kterém se k závislostem přistupuje jako ke komplexnímu stavu, kdy u člověka dochází k nekontrolovanému užívání látky navzdory jejím škodlivým následkům. Můžeme sem zahrnout v Česku oblíbený alkohol, ale samozřejmě i nelegální drogy, vzhledem k tomu, jak mohou být tyto závislosti provázané.

Ve snímku z roku 2020 Čtyři dobré dny ztvárňuje Glenn Close matku, která se stala vzdáleným divákem propadu své dcery až na samé dno drogového pekla. Film byl inspirován skutečným příběhem a výkon Mily Kunis, která se ve své roli snaží přežít prvních pár dní odvykání (po kolikáté už?), si zaslouží vaši pozornost. Pokud na vás nezapůsobí realistické ztvárnění drogové závislosti, budete mít husí kůži z dojemného příběhu o rozbitém vztahu matky a dcery. Čtyři dobré dny najdete na MAXu nebo AppleTV.

Synekdocha, New York

...... | Sony Pictures Classic

Tento typ úzkostné poruchy dokáže přesvědčit pacienty, že jim hrozí vážné onemocnění. Prožívají tělesné symptomy, pro které ale vyšetření nenajde organickou příčinu. Přesto se mohou po takovém vyšetření tyto úzkosti dokonce zhoršovat. Mezi slavné hypochondry patřili například Andy Warhol, Marcel Proust nebo Emily Brontë.

Hypochondr (navíc posedlý čistotou) je i anti-hrdina brilantního snímku Synekdocha, New York, divadelní režisér, který získá štědrý grant a rozhodne se vytvořit hru, jež přesáhne i samotný život. Ten jeho mu totiž protéká mezi prsty, aniž by stíhal zjistit, kým je vlastně on sám. Režisérovi (fantasticky ztvárněném Philipem Seymourem Hoffmanem) se hroutí rodinné vztahy i jeho fyzická schránka, produkce se protahuje a čas se krátí... Typicky psychoanalytická látka režiséra Charlieho Kaufmana nabízí v precizním snímku se snovým nádechem katarzi v zamyšlení nad vlastní identitou a smrtelností.  Film z roku 2008 je dostupný na Sony Clasiics.

Letec

.. | Warner Bros

Při obsedantně-kompulzivní poruše lidé zažívají nekontrolovatelné a neodbytné myšlenky (obsese), vedoucí k opakujícímu se chování (kompulze), které by mělo utišit tyto myšlenky či úzkost.  Symptomy OCD mohou způsobit značné utrpení a narušit každodenní život.

Boj se symptomy OCD zachycuje v příběhu Howarda Hughese film Letec (2004) s oblíbeným Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Průkopníka letectví poznáváme v průběhu dvacet let jeho života. Plány na oblet celého světa za čtyři dny, produkce jeho filmu Hell’s Angels či nákup aerolinek se prolíná s aspekty osobního života i dětství. Zajímavostí je, že v jedné fázi se neúnavný dobrodruh Howard potýká i s agorafobií, tedy strachem z otevřených prostor. Snímek získal z jedenácti nominací pět Oscarů, mezi nimi i ten pro herečku Cate Blanchett. Režisér filmu, velikán Martin Scorsese, odešel tehdy s prázdnou, na epičnosti a propracovanosti Letce to však nic neubírá.

Čistá duše

.... | Universal Pictures

Schizofrenie je složitá duševní porucha, která zasahuje do emocí, myšlení a chování v různé míře, často se k váže deprese nebo přecitlivělost. Schizofrenie může způsobit vážné narušení společenského a pracovního života a týká se zhruba procenta populace napříč všemi zeměmi (v ČR je to cca 100 tisíc lidí).

Nadaného matematika Johna Nashe žijícího s touto poruchou si v roce 2001 zahrál vynikající Russell Crowe ve filmu Čistá duše, který odvádí působivou práci s interpretací mnoha běžných složek paranoidní schizofrenie. Je zde samozřejmě i několik nepřesností nebo dramatizací (stejně jako ve výše zmíněných uměleckých počinech). Film natočený na základě skutečného příběhu například zobrazuje Johnovy halucinace jako komplexní zrakové halucinace, což není obvyklé. Nejčastěji uváděné halucinace jsou sluchové a s těmi se potýkal také reálný John Nash. Film najdete na Prima+ nebo AppleTV.

Věděli jste o Prinzhornově sbírce?

Kolekce umění vytvořená muži a ženami s duševními poruchami má v originálním rozsahu přibližně 6 000 děl, všechna vytvořená vězni psychiatrických ústavů v rozmezí let 1840 až 1940. Jednotlivé kusy sahají od akvarelů, kreseb, obrazů a soch až po textilní díla a texty. Převážná část byla shromážděna v době, kdy historik umění a psychiatr Hans Prinzhorn (1886–1933) působil jako asistent psychiatra v Psychiatrické léčebně Univerzity v Heidelbergu.

Hlavním záměrem muzea je snížit stigma psychických chorob.

Petrolejové lampy

...... | Filmové studio Barrandov

Máte někdy dojem, že jsme ve vnímání a toleranci duševních bolestí někde v době kamenné? Přeneste se do doby před sto lety, na malé město a možná vám tragický příběh přinese optimističtější pohled na současnost. Přestože snímek z roku 1971 nezobrazuje obtíže vyvolané čistě psychickou poruchou, ale bakteriálním onemocněním, nabídne vám neveselý pohled na kompletní rozpad těla i osobnosti a těžký osud už tak stigmatizované ženy.

Sugestivní drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. V hlavní roli Štěpy, která svými emancipačními sklony získá špatnou pověst a odrazuje ctihodné nápadníky, uvidíte hereckou superstar Ivu Janžurovou. Štěpa se provdá za zkrachovalého důstojníka Pavla, aniž by věděla, že je nakažen syfilidou. Neskutečně talentovaný Petr Čepek tu ztvárňuje nemocného muže, u kterého se kromě depresí a alkoholismu postupně projevuje progresivní paralýza. Připravte si papírové kapesníčky a nalaďte si sociální drama s obdivuhodnou dobovou výpravou na KVIFFTV, Voyo nebo Canal+.