Oázy v poušti a solná jezírka: Jaký je Egypt mimo dovolenkové resorty?

Al Ahram

Al Ahram Zdroj: Photo by Simon Berger on Unsplash

Iveta Mazáčová
Cestování

Kromě slunných pláží nabízí Egypt poklady skryté uprostřed rozlehlých pouští, kde překvapí bohatou oázou či kouzelnými solnými jezírky. Vydejte se z Marsa Matrouh přes oázu Síwa a zlaté duny Sahary do rušné Alexandrie. Čeká vás strhující cesta.

Devízou Egypta je jednoznačně Rudé moře a jeho život pod hladinou. Pokud ale stejně jako já nejste zrovna skalními fanoušky potápění, a toužíte poznat tuto zemi v její přirozené kráse i mimo uzavřené resorty, zkuste začít u Středozemního moře. Využít můžete letovisko u města Marsa Matrouh, do kterého se dostanete po přímém tříhodinovém letu z pražské Ruzyně.

Autentický Egypt

Část Egypta přilehající ke Středozemnímu moři je opravdu jiná. „Marsa Matrouh je moderní egyptská destinace, naprosto odlišná od známých letovisek, jako je Hurghada nebo Sharm El Sheikh. V první řadě je to neobyčejně tyrkysové moře s rozlehlými bílými písečnými plážemi, díky kterým se jí přezdívá egyptský Karibik, ve druhé a určitě ne poslední řadě je to autenticita, se kterou se jen těžko v jiných turistických destinacích setkáte,“ říká o nové destinaci CK Blue Style obchodní ředitelka Lenka Pátek.

Luxor EgyptLuxor Egypt|Photo by CALIN STAN on Unsplash

Samotné město Marsa Matrouh vás nadchne všudypřítomným mírným chaosem, který budou v pravidelných intervalech provázet i bizarní výjevy. Mezi auty se čas od času mihne vůz s melouny tažený oslem a překvapit by vás nemělo ani auto s otevřenou korbou plnou ovcí nebo lidí. To vše uvidíte na pozadí ulic plných stánků s místními specialitami.

Nohy do soli a relaxovat!

V centru města Marsa Matrouh si na své přijdou i milovníci historie. V místním archeologickém muzeu to budete mít ke starověkým památkám doslova na dosah ruky. A s trochou štěstí vám průvodce přeloží i několik hieroglyfů ze stély nebo modelu pyramidy.

Velmi zblízka si pak můžete prohlédnout originální kanopy, což jsou nádoby k ukládání vnitřních orgánů při mumifikaci, nebo dokonale propracované, tisíce let staré kosmetické propriety a flakonky od parfémů.

Nedaleko muzea si lze vychutnat i poměrně specifi cký druh relaxace v solné jeskyni. V její hloubi se zklidníte poměrně snadno, ale až po velmi zvláštní proceduře. Když k vám přistoupí obsluhující personál s motyčkou, ničeho se nelekejte a jen zvedněte nohy. Vykopou vám pod nimi hlubokou jamku. Nohy do ní vložíte a necháte si je zasypat solí až ke kolenům. Nezapomeňte proto hned na začátku zaujmout co nejpříjemnější polohu! Sůl totiž dostanete i do dlaní, a tím se možnost manévrování poměrně dost omezí.

Cesta za Berbery

Do proslulé oázy Síwa v Libyjské poušti vede z Marsa Matrouh dlouhá cesta. Velmi brzkého vstávání a několika hodin v autobuse ale nebudete litovat ani na vteřinu. Cestou můžete spát, ale také pozorovat divoce žijící velbloudy a východ slunce nad zlatou pouští. Odměnou vám pak bude svět, v němž se zastavil čas.

Aswan EgyptAswan Egypt|Photo by Rawan Yasser on Unsplash

Drtivou většinu obyvatel Síwy tvoří Berbeři, kteří si zachovali nejen svůj jazyk, ale i kulturu. Pod pevností Šálí najdete nespočet malebných obchůdků, kde si můžete nakoupit místní speciality, jako jsou datle, olivy nebo mýdla z velbloudího mléka. Nakupování je tu velmi přívětivé i pro Evropany, kterým není vlastní smlouvání. Ceny jsou totiž tak nízké, že žádné dohadování není namístě.

Vykoupat se jako Kleopatra

V Síwě si nenechte ujít Horu mrtvých. Z jejího vrcholu budete mít krásný výhled na celou oázu a přilehlá jezera, to nejzajímavější se však skrývá uvnitř hory. Jak už název napovídá, jedná se o pohřebiště. Do nejzachovalejší hrobky Siamun vás pustí muž oděný do tradiční dlouhé bílé košile, a vám se naskytne možnost prohlédnout si barevně vymalované stěny.

Síwa se netěší oblibě jen dnes, miloval ji už Alexandr Veliký i samotná Kleopatra. Ta si dokonce v jednom ze zdejších minerálních pramenů dopřávala lázeň, což vy můžete také, protože je stále volně přístupná a koupel si tu vychutnávají i místní obyvatelé. Vykoupat se lze také v nedalekých blankytně modrých solných jezírkách. Existuje hodně velká pravděpodobnost, že v nich budete zcela sami. Voda v jezírkách je dokonce slanější než ve slavném Mrtvém moři a nadnáší tak, že lze na její hladině plout jen zády dolů.

Adrenalin i krása mešity

Seberte veškerou odvahu, sedněte s místním Berberem do džípu a vyjeďte do dun kolem Síwy. Máte-li rádi adrenalin, určitě si vyberte zadní sedačky, jízda přes hřbety rozpálených dun se totiž opravdu nedá srovnat s projížďkou po rovné pláži. Skvělý zážitek! Během adrenalinové jízdy si oddechnete na několika zastávkách v malých oázách kolem termálních pramenů.

Je dobré vědět

Bakšiš: Bakšiš je pojem, kterému se v Egyptě jistojistě nevyhnete. Drobné „úplatky“ od vás budou jakožto od západních a bohatých turistů očekávat všude. Je dobré se místnímu zvyku přizpůsobit a mít vždy po ruce pár dolarů, eur nebo drobnějších bankovek egyptských liber. Platit totiž budete za vynesení kufrů do hotelu i za dobrou radu.

Datové připojení: Pokud nechcete platit horentní sumy za roaming a vystačíte si během pobytu v Egyptě jen s internetovým připojením, zvažte nákup datové SIM karty – na veřejnou Wi-Fi totiž není zcela spoleh. Kartu seženete v resortech a cenu za 10 GB možná uhádáte i pod 15 eur. Nechte si ji ale raději aktivovat. Prodejce vám také poradí, jak zjistit zbývající data, aby vám zůstal i přístup na platformy, jako je WhatsApp.

Z Marsa Matrouh můžete pokračovat třeba do Alexandrie. Dostanete se tam za dvě hodiny. Zbavte se představy, že navštívíte město, které žije hlavně knihami. Zajímavé je, že moderní a nepřehlédnutelnou Alexandrijskou knihovnu navrhl český architekt Martin Roubík. Pokud vyhledáváte spíš vzrušení než poklidnou vůni knih, nechte se strhnout ruchem moderního velkoměsta. Tady najdete úchvatnou mešitu Abú El-Abbáse Mursího. Je to středověký klenot s vysokým minaretem, čtyřmi dómy a fasádou zdobenou arabeskami.

Nejlepší způsob ochutnávky? Mezze

Nad návštěvou místní restaurace neváhejte. Nenechte se odradit plastovým příborem, sezením na nízkých polštářích bez bot ani jednorázovým umělohmotným ubrusem. Odvaha se vyplatí. Přistane před vámi nespočet mezze, jídel podávaných na malých talířích. Určitě ochutnejte krémové tahini vyrobené ze sezamových semínek, baba ganoush z lilku nebo fazolový ful medames, který se v Egyptě těší oblibě už od doby faraonů. Za vyzkoušení stojí na ohni opékané maso, falafel a tradiční chlebové placky.

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 7/2023"

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.