Bílé domky s modrými střechami, vísky na útesech, romantické západy slunce: To je Santorini
Vrch kaldery hraje tóny červené, zlatavé až hnědé a bílé domky s modrými střechami na ní vypadají jako fata morgána. Pitoreskní vsi sedící na útesu jako zkamenělá mořská pěna jsou pak ve skutečnosti ještě krásnější, než jak je prezentují cestovní kanceláře. Kykladský ostrov Santorini je magický.
Sopka Nea Kameni je stále činná a občas se připomíná mírnými otřesy. Její vliv je znát i na chování a náladě lidí na ostrově. Pokud cítíte ve vzduchu napětí, znamená to, že vulkán „pracuje“, tento jev většinou trvá jen pár dní a následuje stav podobný uvolnění, kdy lidé na ostrově popustí uzdu svým tajným touhám a občas se dějí věci nevídané. A právě vulkán má možná na svědomí i to, že se lidé do Santorini zamilovávají na celý život. Tak se to před lety stalo i mně. Tehdy jsem podlehla volání a na ostrov se odstěhovala, od té doby rok co rok cítím, jak si mě magický ostrov neviditelnou silou přitahuje alespoň na pár dní zpátky.
Jitra na Oia
Většina turistů na Santorini míří především do pitoreskní vesnice Oia. Právě odtud pocházejí všechny ty krásné fotky s romantickými západy slunce, je nutné si však uvědomit, že vznikají převážně mimo sezonu. Za plného provozu je Oia obsypaná davy turistů, mezi nimiž chvílemi lapáte po dechu. Ideální je vychutnat si městečko v prvních paprscích slunce, tedy dřív, než kolem desáté hodiny začnou najíždět tourbusy plné instafotek chtivých jedinců.
Chcete-li poznat pravé Santorini, zamiřte do míst, která jsou stále turistikou téměř nepolíbená. Oázu klidu přes den naleznete v malé vesničce Vothonas, pohodu při odpolední siestě vám nabídne i malebné Megalochori. Pokud nechcete přijít o výhled na moře, vydejte se do vesničky Pyrgos téměř na samém vrcholu ostrova. Právě zde stojí za to ztratit se ve spletitých uličkách a nasát pravého kykladského ducha. Z Pyrgosu je to pak už jen kousek až na vrcholek Santorini zvaný Profi tis Ilias, kde se nachází klášter ukrývající bohatství ostrova v podobně zlata a cenných listin. Vládne zde až mystická atmosféra a lavičky vám nabídnou dechberoucí výhled na většinu ostrova, takže i západ slunce je odtud úchvatný.
Nejlepší ostrovní treky
Příjemný způsob, jak probádat celý ostrov, je v autě nebo na motorce. Jestli vás ale netlačí čas, dejte si tu námahu a vydejte se na jeden z ostrovních treků, zážitek bude stát rozhodně za to. Ten nejnáročnější vede po útesu z Oia do Firy či naopak a čeká vás zhruba patnáctikilometrový výšlap ve vlastním potu, zato však odměněný takovými výhledy na kalderu, že půjde únava okamžitě stranou. Nezapomeňte se však zásobit dostatkem vody, zdroje jsou po cestě poměrně omezené!
Dvě přímořská městečka Kamari a Perissa odděluje jediné ostrovní pohoří Mesa Vouno. Na jednom z jeho vrcholů se rozkládá archeologické naleziště Théra, kde odhalíte prvopočátky ostrova Santorini. Dalším lákadlem je kostelík Zoodochos Pigi choulící se ve skále nad Kamari. V jeskyni za ním najdete jediný pramen sladké vody na ostrově a pověst praví, že pokud se touto vodou opláchnete, zajistíte si věčné mládí. Méně fyzicky i časově náročný je výstup na horu Skaros. Dostanete se na ni z vesnice Imerovigli tolik oblíbené slavnými osobnostmi. Oproti ostatním santorinským městečkům je zářivě bílá a také poměrně klidná. Výhled na ni si můžete vychutnat právě z hory Skaros, odkud krásně uvidíte i kalderu a vulkán Nea Kameni.
Santorinská ne
NEjezděte do vesnice Oia pozorovat západ slunce, ačkoli vám to kdekdo bude radit. V křivolakých uličkách není k hnutí a místo romantického zážitku budete mít pocit, že jste na špatném hudebním festivalu.
NEvydávejte se na výlet k horkým pramenům u ostrůvku Nea Kameni. Výsledkem louhování v sírou zapáchající vodě po boku dalších stovek turistů budou akorát tak zničené plavky.
NEstoupejte na střechy santorinských domků. Jakkoli bude záběr na fotku lákavý při představě, že v něm stojíte na rozpálené střeše, uvědomte si, že většina těchto střech patří kostelům a jedná se tudíž o posvátnou půdu.
Červená a černá pláž
Protože je ostrov sopečného původu, najdete na něm pouze pláže tvořené černým pískem či oblázky. Výjimkou je Red Beach tvořená z červených kamenů, které v kontrastu s tyrkysovou vodou Egejského moře působí opravdu efektně, toto místo je ale vhodné spíš pro fotku než pro relax. Ten si lépe užijete třeba na černé pláži Vlychada, nad níž se táhne bílá vápencová skála zdeformovaná působením přírodních vlivů do roztodivně zvlněného reliéfu, pohodu nabízí i pláž Monolithos s nejpohodlnějším přístupem do moře a nejjemnějším pískem na ostrově. V Kamari a v Perisse čekejte klasické živé pláže zakončené promenádou s řadou taveren. Ať už preferujete ruch přímořských vsí, nebo klid na opuštěných plážích, všude můžete počítat s průzračnou, křišťálově čistou vodou.
Po vinné stopě
Noční život k Santorini patří, a jak lépe ho zažít, než s vínem. Přes svoji malou rozlohu se totiž Santorini pyšní téměř třiceti vinařstvími, zatímco pivovar s názvem Crazy Donkey je na ostrově pouze jeden. Řada vinařství nabízí nejrůznější prohlídky s ochutnávkami, pokud ale mohu doporučit jedinečný zážitek, pak je to návštěva Santo Wines. I zde si můžete vybrat z několika typů ochutnávek a lahodné víno koštovat při pohledu na západ slunce. Nezapomeňte zkusit pro ostrov tolik typické Vinsanto, těžké a sladké víno připomínající portské.
Pokud po pár skleničkách vína zatoužíte poznat, jak to žije v klubech, vyrazte do hlavního města Fira. Podniky jako Casablanca nebo Koo Club hrají taneční muziku, v Murphy’s uslyšíte spíše diskotékový styl, k posezení při kvalitním rocku a popu s výhledem do rušných uliček nabídne Tropical Bar. Na své si přijdete i v přímořských vesničkách, v Perisse a Perivolosu to žije v Tranquilu nebo JoJo, v Kamari vám Beach Bar Albatross připraví jedinečný zážitek v podobě živé hudby a následně DJe s hudbou 80. let.