Zapomeňte na počasí: Jak začít smysluplnou konverzaci s neznámými lidmi?

...

... Zdroj: Kate Bezzubets on Unsplash

Evelína Mrázová
Seberozvoj

Každý z nás to zná. Ocitnete se na večírku, jdete na rande nebo na firemní akci. Kolem vás se pohybují lidé, které vidíte poprvé, a víte, že by bylo dobré navázat konverzaci. Jenže jak? Máte zmínit počasí? Pochválit prostory? Nebo prostě čekat, že se někdo osmělí první?

Všichni jsme to zažili. Chceme působit uvolněně, ale zároveň nechceme sklouznout k povrchním frázím o ničem. Dobrou zprávou je, že existuje jednoduchý způsob, jak prolomit ledy a vést rozhovor, který nebude jen nutným zlem. Seznamte se s metodou HEFE.

Klíč ke snadnému zahájení hovoru

Hobbies (koníčky): „Co vás teď nejvíc baví ve volném čase?“

Entertainment (zábava): „Viděl/a jste v poslední době dobrý film/seriál?“

Food (jídlo): „Máte oblíbenou restauraci nebo jídlo/recept, který byste mi doporučil/a?“

Environment (prostředí): „Líbí se vám tady? Chodíte na podobné akce často?“

Dobrý začátek konverzace je jen první krok. HEFE metoda vám pomůže vyhnout se klišé a najít téma, které druhého opravdu zajímá. Mít připravených několik úvodních konverzačních témat podle druhu akce vám pomůže zmírnit stres. Přizpůsobte je podle kontextu – to, co funguje na pracovní akci, zpravidla nebude ideální na první rande (pokud zrovna nebudete randit s kolegyní). Štěstí přeje připraveným – budete se cítit jistější a pohodlnější v jakékoli společenské situaci. Tento přístup aktivního naslouchání pomůže udržet dialog opravdový a poutavý.

Společenské akce

Na večírku mohou být otázky týkající se jídla, zábavy nebo nezapomenutelných zážitků skvělým způsobem, jak přimět lidi mluvit. Například, když se někoho zeptáte na nejlepší dovolenou, jakou kdy měl, nebo na to, co v poslední době sledoval, pravděpodobně to vyvolá vřelou odpověď. Cílem je navázat příjemný rozhovor, ve kterém se lidé budou cítit v pohodě a budou sdílet své postřehy.

A když není nálada na otázky, jednoduchý kompliment dokáže divy. A nemyslím tím strohé „máte hezké šaty“, ale něco konkrétního, třeba „Ta barva vám vážně sedne, znáte barevnou typologii?“ nebo „To je skvělá kabelka, odkud ji máte, ráda nakupuji tady a tady...“ Nejde o to někomu pochlebovat, ale spíš přirozeně ukázat zájem. Lidé si takových věcí všímají a rádi na ně reagují. Jakmile objevíte spojovací bod, konverzace půjde sama.

Firemní akce

Profesní setkání vyžadují jiný přístup. Zde mohou být spouštěče konverzace použity k vytvoření společného základu nebo k projevení skutečného zájmu o něčí práci. Místo obvyklého „jak to jde“ zkuste něco jiného, například „Jaký projekt tě v poslední době nejvíc nadchl?“ nebo „Co teď řešíte?“ Je dobré klást otázky v pozitivním slova smyslu. Firemní večírky slouží k navazování i prohlubování kontaktů, takže trocha humoru nikdy neuškodí: „Já jsem ten typ člověka, co vždy na večírku zapomene jméno někoho, koho mi právě představili. Ale jmenuji se Jana, a vy?“ „Na večírcích jsem obvykle ten člověk, co skončí u rautu a zapomene mluvit s lidmi. A co vy?“

A když si nesednete? Přirozeně rozhovor ukončete. Ne každá konverzace bude magická. Někdy prostě nenajdete společnou řeč, a to je v pořádku. Pokud cítíte, že se rozhovor blíží ke konci, nebo se vůbec nerozjede, uzavřete ho nenuceně: „Bylo fajn si popovídat! Třeba se ještě někdy potkáme.“ Tím ukončíte rozhovor přátelsky a slušně.

Rande

Pokud jde o randění, začátky konverzace by měly být dostatečně osobní, aby vyvolaly opravdové spojení, ale zároveň dostatečně lehké, aby udržely příjemnou náladu. Je dobré propojit otázku s prostředím, ve kterém se nacházíte, ale i se zájmem o druhého. „Tady to krásně voní po kávě, jakou máš oblíbenou?“ Takový úvod je přirozený a zároveň vytváří prostor pro pokračování hovoru.

Můžete pak plynule přeplout do tématu dne, ve kterém se zrovna scházíte: „Jak nejraději trávíš neděli?“ nebo „Mně kafe vždycky zvedne náladu, a co ji zvedá tobě?“ Tyto otázky mohou otevřít okno do něčí osobnosti a povzbudit hlubší konverzaci.

Lidé mají tendenci reagovat na osobní příběhy. Nemusíte se hned otevírat, ale třeba říct: „Dneska jsem málem přišel/a pozdě do práce, protože jsem si spletl/a tramvaj. To se mi bohužel stává pořád. Stává se ti to taky?“ Takové drobné sdílení dává druhému možnost zapojit se a třeba přidat vlastní historku.

Celkově je sdílení pozitivních momentů skvělý způsob, jak udržet konverzaci povznášející. Otázky typu: „Jaká byla nejlepší část tvého týdne?“ nebo „Vyzkoušel/a jsi v poslední době něco nového, co se ti opravdu líbilo?“ pomáhají přesunout pozornost k pozitivním a radostným zážitkům, které mohou podpořit pocit štěstí.

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Jedním z účinných přístupů je vyvážit osobní zájmy s odbornými poznatky. Kladení otázek, které umožňují někomu sdílet to, co ho baví – ať už je to koníček, nedávný úspěch nebo osobní cíl – může vytvořit hlubší spojení. 

Konverzace je jako ping-pong – nestačí jen klást otázky, ale je potřeba i něco sdílet na oplátku. Pamatujte, že není nic horšího než člověk, který jen čeká na svou chvíli promluvit. Skutečně poslouchejte, co druhý říká, a reagujte třeba doplňující otázkou. Ukážete tím zájem a prohloubíte rozhovor. Zbavit se rozhovorů o počasí je jednodušší, než si myslíte. Stačí být zvědavý, trochu kreativní a nebát se jít do hloubky. A pokud se protějšek nechytí na dané téma, můžete se ho zeptat, jestli zná HEFE metodu a třeba ji příště použije také.