Žena po porodu potřebuje slyšet, že je hrdinka. Intimita často ztroskotá, říká Lilia Khousnoutdinova

...

... Zdroj: kieferpix for iStockphoto by Getty Images

Tereza Víchová
Moje Psychologie

Pětina žen trpí po porodu nějakou formou psychických potíží. Přitom obecně zažité klišé, že jde o nejkrásnější období v životě, je stále všudypřítomné. Jak to udělat, aby si žena tuhle životní kapitolu užívala a co všechno si opravdu zaslouží? O tom všem je další díl podcastu Moje psychologie, kam přijala pozvání zakladatelka NF Propolis33, filantropka, podnikatelka a také maminka Lilia Khousnoutdinova.

„Všechny tři mé porody byly krásné a posilující, proměnily mě. Porod je pro ženu příležitost najít vnitřní sílu, o které dosud netušila. A u nás máme velké rezervy v tom, jaké podmínky ženě poskytujeme, můžeme udělat víc,“ říká úvodem Lilia, které bylo toto téma vždy blízké a dovedlo ji až k založení NF Propolis33.

Věděli jste, že žena v České republice přijde z porodnice s miminkem a jediné, co ji čeká v rámci předem dané péče, je kontrola u gynekologa za celých šest týdnů? A ty málokdy probíhají podle ideálního scénáře. „Péče v šestinedělí je nesmírně důležitá, ale soukromé návštěvy porodní asistentky si ženy musí platit. Existuje na ně sice kód od pojišťoven, ale snadná cesta to není,“ podotýká Lilia Khousnoutdinova. V době, kdy se hojí celé tělo, ne vždy jednoduše se rozbíhá kojení, miminko pláče a partner je často mimo domov, bývá žena obvykle na všechno sama. Hledat k tomu ještě informace, jež by pomohly jejímu zotavení, je nad její síly.

„V historii je ve spoustě různých kultur mnoho konceptů, které ukazují, jak se starat o šestinedělku. Je to chráněné a ctěné období. U nás se to vytratilo a potřebujeme takový koncept zpět,“ zdůrazňuje Lilia. „Když přesuneme fokus víc na ženu a péči o ni, profitovat bude miminko i celá rodina.“

Jsou to zdánlivě jednoduché věci, které umí zázraky – rodina, která zajistí jídlo a nebude soudit, zda je doma uklizeno. Slova podpory, že je žena po porodu opravdu hrdinka. Partner, který se snaží být doma aspoň pár týdnů a péči sdílí třeba tak, že žena v noci kojí a on přebaluje. „Když totiž žena kompletně pečuje o miminko, hojí se, stará se o domácnost a ještě chce být přitažlivá pro manžela, je to ‚crazy’,“ říká Lilia. „Vyčerpaná a nevyspalá žena nebude mít chuť na intimitu,“ otevírá další tabu téma. Samotné navazování intimity po porodu totiž často ztroskotá a objevují se psychické i fyzické bloky. 

Proč raději koupit kočárek z druhé ruky a ušetřené peníze investovat jinam? V čem spočívá koncept čtrnácti přátel, kteří pomohou v šestinedělí? A co všechno po svých porodech prožila sama zakladatelka NF Propolis33? To zjistíte ve videu. 

Video placeholder
S Lilií Khousnoutdinovou hovořila o porodu, intimitě a šestinedělí Tereza Víchová. • Zdroj: Adam Blaha/CNC