Měla jsem pocit, že je se mnou můj syn neustále v nebezpečí, říká Veronika Kubrichtová

Na příchod miminka se rodiče v drtivé většině těší, kromě lásky a radosti je ale poporodní období velmi náročné. U 1 z 5 žen se objeví psychické obtíže, které se nejčastěji projevují formou depresí nebo úzkostí. Kde hledat podporu a jak náročné období zvládnout?
Začalo to během prvního těhotenství. Veronika Kubrichtová se na dítě těšila, pomalu začínala propadat obavám, že by všechno nemuselo dopadnout dobře. "Hlídala jsem se, ale postupně začalo docházet až k takovým absurdním situacím, že jsem třeba s sebou všude nosila lahev s vodou, abych se nenapila něčeho špatného a nepotratila," říká mladá žena.
Opravdu extrémní podoby nabyly pak úzkosti po porodu. "To už jsem se pomalu nebyla schopna dotýkat věcí v domácnosti, protože jsem všude viděla nějaké riziko, ven jsem se synem chodila jen v doprovodu další osob. O syna jsem se starala, ale pořád jsem měla pocit, že jsem pro něj nebezpečí a že mu mohu ublížit," popisuje.

Věděla, že takhle se za běžných okolností nechová, ještě v těhotenství zašla za psycholožkou a po porodu na psychiatrii. Díky medikaci a odborné podpoře se krůček pro krůčku začala vracet do běžného života. Tato zkušenost ji vedla k založení organizace Úsměv mámy, která podporuje ženy s psychickými potížemi v těhotenství a po porodu. Provozují celorepublikovou podpůrnou síť, věnují se i osvětě.
Nejistota, úzkost, únava, i to jsou pocity, které provázejí těhotenství a mateřství. Proč je důležité o nich mluvit, i když máte pocit, že jsou běžné a nijak vás neohrožují? Kam se obrátit, kde najít podporu a s kým konzultovat, zda nejde o problém? O podpoře v těhotenství a mateřství mluví moderátorka Tereza Víchová s Veronikou Kubrichtovou v podcastu Moje psychologie.