Když věta „Vždyť máš zdravé dítě“ extrémně bolí. O porodu císařským řezem s psycholožkou Zuzanou Bílkovou

Zklamání ze sebe samotné, pocit selhání, myšlenky na to, že nejsou dobrou mámou. I takové pocity provázejí ženy poté, co porodily císařským řezem. A není jich málo. Kde se tyto pocity berou a proč věta „Vždyť máš přece zdravé miminko, tak co bys ještě chtěla“ není tím nejlepším povzbuzením?
„Zahučela jsem do toho jako každý jiný. Hodně jsem řešila, že jsem selhala, a to nejen sama před sebou, ale že jsem ani svému dítěti nedokázala poskytnout tu důležitou zkušenost, kterou by pro něj přirozený porod měl být,“ vypráví svůj příběh o porodu císařským řezem psycholožka Zuzana Bílková. Takové pocity ale nejsou nic neobvyklého. Už to, jak o porodech mluvíme – „povedlo se mi porodit přirozeně“ – jako by naznačovalo, že porodit dítě sekcí je nějaké selhání. A právě tento pocit bývá u některých rodiček císařem velmi silný, a to nejen v období bezprostředně po porodu.
V době takové obří změny, jakou je narození dítěte, tak musí řešit nejen komplikovanější hojení, ale i velkou ránu na psychiku. „Okolí se nás často snaží utěšit dobře míněnou větou, že přece jsem zdravá, dítě taky, tak co bych ještě chtěla. Ale to vám na psychice vůbec nepřidá, naopak. Najednou přestáváte věřit sama sobě, říkáte si: Tak já jsem asi opravdu hysterka, asi to fakt přeháním,“ vysvětluje odbornice, která působí v organizaci Úsměv mámy, kde nabízejí pomoc právě ženám s psychickými potížemi v souvislosti s porodem.
Čtvrtina dětí se rodí císařským řezem. Je dobré v těhotenství myslet na to, že něco takového může nastat? Jakou péči může poskytnout rodičce její okolí? Vše o porodu císařským řezem probrala moderátorka Tereza Víchová se Zuzanou Bílkovou v podcastu Moje psychologie.
Celý díl najdete zde:

Zuzana Bílková psycholožka