Kratom si může koupit i dítě, jeho užívání není bez rizika, říká psychiatr Petr Popov

Kratom v kapslích.

Kratom v kapslích. Zdroj: Jonathan Hammond

Zapomeňte na cigarety, generačně přišla doba kratomová. Děti a studenti mají drogy, které jejich rodiče neznali. Primář Sanatoria Libella, psychiatr Petr Popov, vysvětluje, v čem podceňujeme jejich rizika. Jak dětem pomoct a situaci, byť v dobré víře, nezhoršovat.

Zájem o drogy mezi dětmi a dospívajícími klesá. Stejně tak je to s popularitou klasických cigaret. Vyplývá to například ze zprávy o nelegálních drogách z roku 2024. To ale neznamená, že by generace našich dětí o návykové látky neměla zájem. „Je pravda, že zájem o nelegální návykové látky mezi nejmladší generací klesá, stejně tak je to například i s alkoholem, který již není tak populární, jako byl kdysi,“ potvrzuje MUDr. Petr Popov, primář Sanatoria Libella, které se specializuje na léčbu závislostí a duálních poruch spočívajících v kombinaci zneužívání návykových látek s jinými duševními poruchami, například úzkostmi, depresemi, poruchami spánku či příjmu potravy.

Průšvih s kratomem

Jednou ze substancí, která se v posledních letech mezi studenty rozšířila, je takzvaný kratom. Je to rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, kde má své místo v tradiční medicíně a v přírodní podobě se používá jako stimulační látka i analgetikum. Ve vyšších dávkách pak působí podobně jako látky ze skupiny opiátů. „S oblibou je užíván studenty. Podobně jako kofein ho využívají proto, že umí potlačit únavu a pomáhá soustředit se dlouhodobě na studium zejména v předzkouškovém období,“ říká primář. Pokud je ale kratom užíván pravidelně, což je podle Popova na denní bázi, začne se vyvíjet tolerance, proto je pak potřeba zvýšit frekvenci nebo množství látky. Nakonec se mohou dostavit i abstinenční příznaky.

„Kromě studentů kratom vyhledávají i lidé, kteří tíhnou k přírodní medicíně a nechtějí používat klasické léky,“ rozvádí Petr Popov. Kratomem nahrazují například analgetika, v tomto případě se ale k riziku závislosti ještě přidává paradoxní efekt návykové látky, tedy že potíže, které původně zlepšovala, v případě analgetik to často bývají bolesti hlavy nebo migrény, se časem začnou naopak zhoršovat.

V souvislosti s kratomem se v České republice vyskytuje ještě další problém, a sice to, že si ho může koupit každý bez ohledu na věk. V současné době se totiž distribuuje jako sběratelský předmět, tím pádem nepodléhá žádné regulaci či kontrole.

Vapíky a sáčky taky špatně

A pak tu máme nikotin. Klasické cigarety mládež neoslovují, to ale neznamená, že se mu mladí lidé vyhýbají. Dostává se k nim nejčastěji ve formě nikotinových sáčků nebo prostřednictvím takzvaného vapování. „Co se týče nikotinu, ten vzbuzuje závislost, a je jedno, jestli je to sáček, vapování nebo klasická cigareta. A i když sáčky nebo aerosol neobsahují stejné škodlivé látky jako klasické cigarety, obsahují jiné, které jsou prokazatelně zdraví škodlivé,“ shrnuje odborník.

Pro alkohol nebo cigarety sice existuje hranice 18 let, od které jsou povoleny, mozek ale dospívá mnohem později, mezi 21. až 25. rokem. Do té doby může užívání psychoaktivních látek zabránit správnému vývoji mozku, zejména co se týče center pro kontrolu chování nebo myšlení. U dětí nebo mladých lidí přitom závislost většinou přichází mnohem rychleji než u zralých dospělých.

Kromě legálních a nelegálních látek jsou podle Petra Popova mezi mladými lidmi také velkým problémem nelátkové závislosti, konkrétně třeba na počítačových hrách nebo sázení, které se už neodehrává v hernách, ale většinou ve virtuálním prostoru. Jak poznat, že je člověk závislý na počítačové hře a jaké používá nejčastěji argumenty, že to tak není? Jak by měla podle primáře Popova probíhat ideální léčba? Co mohou dělat rodiče, kteří zjistí u dítěte užívání návykových látek a čím situaci, byť v dobré víře, ještě zhoršují? To vše zazní v podcastu s primářem Sanatoria Libella Petrem Popovem.

Video placeholder
I kratom může způsobit závislost. Na další dotazy odpovídá primář Petr Popov • Zdroj: CandSee

Zdroj: autorský článek