Lepší duševní pohoda, vyšší výkon: Čeká nás brzy čtyřdenní pracovní týden?
Může vést k vyšší produktivitě, k lepší rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a tím i k lepší duševní pohodě. O čem je řeč? O čtyřdenním pracovním týdnu. Přináší opravdu samá pozitiva a sociální jistoty?
Na Islandu pracuje 4 dny v týdnu až 80 % zaměstnanců, v Belgii si mohou lidé komprimovat pracovní dobu do 4 dnů, zkoušejí to i ve Španělsku či Velké Británii. V České republice by si čtyřdenní pracovní týden přálo podle průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle až 70 procent Čechů a Češek. Je naděje, že se ho v brzké době dočkáme? A přináší jen benefity?
„Podle mě je to rozhodně zajímavá úvaha. Existují už studie, které dokazují, že během 4 dnů se člověk dokáže lépe soustředit, ukazuje se také, že 3 dny mají opravdu blahodárný vliv na work-life balance," říká pracovní psycholog Filip Kahoun.
Pozitiva kratšího pracovního týdne si dokážeme představit: více času na soukromý život, na odpočinek a regeneraci a tím i vyšší chuť do práce a tím pádem produktivita.
Jaká jsou negativa? Kolik firem v České republice nabízí zaměstnancům práci jen 4 dny v týdnu? A dočkáme se toho i my ostatní? Jak poznat, že už nám práce přerůstá přes hlavu a jak se naučit říkat ne? Na to, jak vyvážit pracovní a osobní život, se v dalším díle podestu Moje psychologie vyptával moderátor Damien Dante pracovního psychologa Filipa Kahouna. Jak si to nastavil sám terapeut? Co je metoda kaizen a jak může pomoci? To vše a mnohem víc už v dalším díle podcastu. Celý díl sledujte zde:
Pořad Moje psychologie vás provede fascinujícím světem lidské mysli a emocí. Podívejte se na všechny jeho díly. V tom prvním například moderátor Damien Dante rozebírá téma, o kterém se moc často nemluví - závislost na pornu.