Bylinkové čaje pro lepší spánek: Které si uvařit a jak je popíjet

.

. Zdroj: Massimo Rinaldi on Unsplash

Potíže s usínáním nebo přerušovaný spánek trápí někdy v životě většinu populace. Máte občas potíže s usínáním, protože vám v hlavě víří myšlenky, které vám nedovolí zabrat? Potřebuje se zklidnit nebo vypnout, a dřív než pilulku z lékárny chcete vyzkoušet přírodní cestu? Tyhle čaje vám vpodvečer pomohou zklidnit mysl.

V první řadě si pojďme říct, že bylinky mohou působit na každého člověka trochu rozdílně. Každý má také jiné chutě. „Pozorujte, jak se cítíte, než usnete, a po pak i probuzení,“ říká spánková lékařka neuroložka na Sharp Grossmont Hospital Victoria Sharma. „Pokud se po probuzení cítíte malátní nebo ospalí, vyzkoušejte jinou bylinu. Pokud máte pocit, že vám naopak pomáhly spát a dobře se vám vstává, pak je vámi zvolený čaj v pořádku," doplňuje. Všechny jmenované bylinky seženete v lékárnách nebo specializovaných prodejnách se zdravou výživou. A jaké bylinky jsou tedy nejlepší na spaní?

To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte jako audioverze. Všechny audiočlánky najdete zde.

Meduňka   

Meduňka je rozhodně první volbou, pokud budeme mluvit o přírodním léku na nespavost. Zklidňuje nervovou soustavu, uvolňuje napětí, zároveň působí i proti virům. Doma si ji můžete pěstovat v květináči po celý rok, čaj lze vařit z čerstvých i  sušených listů. Z čerstvých listů a z citronové šťávy smíchané s vodou si můžete připravit osvěžující nápoj, oblíbený je také meduňkový sirup.   

1 až 2 lžičky (jedna lžička je 2–3 gramy) bylinky dejte do šálku a zalijte horkou vodou, pod pokličkou pak 15 minut louhujte. Meduňkový čaj můžete pít klidně celý den, maximálně se ale doporučují 3 šálky. 

Mučenka

Také mučenka je v tradiční medicíně dlouho používána jako bylinka na uklidnění a pro lepší usínání i spánek. Tato bylinka bývá často obsažena v čajových směsích pro dobrý spánek, dá se pít i samotná.

Jednu lžičku této sušené bylinky zalijte horkou vodou a nechte louhovat 5 až 10 minut.

Levandule

Vůně levandule pomáhá snižovat stres a podrážděnost. Snižuje krevní tlak, lidé s nízkým krevním tlakem by tedy s touto bylinkou měli nakládat opatrně. Můžete ji využít v aromalampě nebo nakapat pár kapek oleje na polštář, dá se pít i jako čaj.

Lžičku sušených květů levandule přelijte horkou vodou a 15 minut louhujte. Poté přeceďte a vmíchejte polévkovou lžíci limetové šťávy. Vypijte odpoledne po příchodu domů nebo před spaním.

Kozlík lékařský

Z byliny se používá kořen, který se suší nebo nakládá do destilátu a používá jako tinktura. Účinný je jak na úzkost, tak na celkové zklidnění, čímž je oblíbený právě při nespavosti. Pomáhá také proti křečím, je účinný na menstruační potíže a také v klimakteriu.

Na jeden šálek použijte asi jednu čajovou lžičku sušené byliny. Přelijte vroucí vodou, louhujte 5–10 minut, poté sceďte a popíjejte. Kozlík byste měli užívat nanejvýš měsíc, u citlivých jedinců navíc může působit opačně.

Heřmánek, máta a rooibos

Připravte si směs mátových listů a heřmánku v poměru jedna ku jedné a přidejte čaj rooibos – třeba sáček, až budete bylinky zalévat vroucí vodou. Získáte tak nápoj, který dokáže mírnit úzkost a stres, pomůže s relaxací mysli i těla a tím zlepší usínání i spánek. Tento čaj můžete osladit medem a pak už si dopřávejte  sladké sny.