Emoční tsunami jménem menopauza: Proč mizí nejen menstruace, ale i libido nebo paměť

.

. Zdroj: CreativeDesignArt for iStockphoto by Getty Images

Monika Otmarová
Společnost
Diskuze (0)

Je mi horko a mám vztek. Nevím, v jakém pořadí to přišlo, jestli jsem vzteklá z toho, že mi je horko, nebo se vařím vzteky. Každopádně je mi něco přes padesát a můj gynekolog mi při poslední prohlídce s citlivostí a taktem sobě vlastním sdělil, že jsem dávno „za zenitem“. Chtěl tím pouze naznačit, že až po uši vězím v menopauze. Samotná informace mě nezaskočila, zaskočilo mě, jak děsné projevy tahle hormonální horská dráha někdy má.

Menopauza samozřejmě není konec světa. Počítala jsem, že jednou tohle období přijde, dokonce s větší jistotou, než to bylo v případě skoku do puberty se začátkem menstruace nebo s příchodem prvního těhotenství. Nehroutím se z toho, že už nezapnu kalhoty, které mi před pár lety padly jako ulité, a občas stojím před otevřeným mrazákem, abych ulevila návalům horka. Co mě ale překvapilo, je emoční tsunami, která se dostavila s menopauzou, zatímco estrogen mává na rozloučenou.

Menopauzální blues

Co se děje, když mozek nedostane svoji potřebnou dávku estrogenu? Obrazně řečeno, střídavě upadá do deprese, aby v něm vzápětí docházelo k erupcím hněvu. Tak to alespoň podle autorky knihy Žena v ohni a expertky na ženské zdraví Dr. Sheily de Liz popisuje řada žen v období klimakteria. Často je přepadne smutek kvůli úplné maličkosti nebo je naopak nevinná poznámka ze strany partnera promění ve vzteklou bestii. „Smutek v období menopauzy není dobré brát na lehkou váhu, často vás zastihne nepřipravené. Může se také nenápadně proměnit do podoby své ošklivé starší sestry, skutečné deprese,“ píše odbornice a upozorňuje, že skutečnou tragédií je, že mnoho žen, ale i jejích kolegů doktorů nerozpozná hormonální pozadí těchto problémů a pustí se do boje pomocí léků, zejména v případech, když žena trpěla depresí již dříve.

Sheila de Liz je přesvědčena, že hluboký smutek a silné deprese se v období menopauzy objevují tak často, že podle ní za nimi bezesporu stojí hormonální příčiny. „A proto si myslím, že v případě depresí a smutku v menopauze je důležité upravit hladinu hormonů, a ne snažit se zakrýt problémy antidepresivy,“ upozorňuje a dodává, že deprese je často způsobena i nedostatkem progesteronu, a proto má podle jejího názoru smysl užívat jeho bioidentickou a přírodní formu. „Pokud ovšem deprese neustoupí, bude medikace v určitém okamžiku jistě opodstatněná, aby se vyrovnala chemie mozku – ale ne dříve!“ varuje expertka.

Ovšem období s náladou hluboko pod bodem mrazu jsou vzápětí a bez varování střídána záchvaty vzteku nad věcmi, nad nimiž bychom dřív jen mávly rukou. Na vině je podle Sheily de Liz též snížená hladina progesteronu, který působí jako tlumič rozjitřených vášní, a doporučuje jeho dodávání hormonální substitucí.

Co všechno mají hormony na starost?


Estrogen: Je to hormon ženskosti par excellence. Je emocionálně a psychologicky zodpovědný za věci, které považujeme za „typicky ženské“: potřeba pečovat o druhé, nálady, či srovnávání se s okolím. Hraje klíčovou roli v reprodukci. Ovlivňuje i řadu orgánů, o nichž se to dřív nevědělo – cévy, srdce, mozek, klouby, prsa, kůži, kosti.


Progesteron: Slouží k potlačení účinků estrogenu, mezi které patří vývoj děložní sliznice, zadržování vody a výkyvy nálad. Aktivuje neurostransmitery v mozku, tzv. GABA receptory, a uvolňuje tak nervový systém, což umožňuje klidný a hluboký spánek.


Testosteron: U žen ho vyrábějí vaječníky a kůra nadledvinek. Je zodpovědný za energii, rozhodnost, asertivitu a libido. V období ovulace se jeho hladina zvyšuje.

Menopauza a nespavost

Jedním z nejčastějších příznaků menopauzy je podle četných výpovědí zhoršení kvality spánku. Mnoho žen uvádí, že se pravidelně budí v časných ranních hodinách a už pak znovu usínají jen stěží, nebo dokonce vůbec ne. A zase za tím podle odbornice stojí chybějící progesteron, hormon, který uvolňuje mozek a dopřává nám hluboký spánek.

Libido (znovu)nalezeno

Jistěže existují ženy, které v období přechodu, třeba i kvůli výše zmíněným problémům, nemají na sex ani pomyšlení, na druhou stranu jedním z přetrvávajících mýtů je, že by to tak musely cítit všechny. Období přechodu může být někdy doslova sexuální rozbuškou, děti jsou dospělé a z domu, mizí strach z nechtěného otěhotnění a sex je možné si užívat jen proto, že ho ženy chtějí a že je to zkrátka zábava. Jak je to možné? Hladina testosteronu, což je hormon libida, zůstává i v období menopauzy na své stabilní úrovni.

Co jsem to chtěla?

Úbytek estrogenu má ještě jeden velmi nepříjemný důsledek, o kterém se moc nevědělo a byl spíše připisován na vrub celkového stárnutí a chátrání organismu. Problémy s pamětí. Ta si bere volno a odchází na dovolenou společně s mizejícím estrogenem. Ovšem dá se tomu zabránit! Pomoci může jeho suplementace. Dobrou zprávou na závěr tak podle Dr. Sheily de Liz může být zjištění, že ztráta paměti a mentální retardace ve stáří nejsou nezbytně nevyhnutelné. Přísun přírodních estrogenů podle provedených výzkumů zlepšuje výkonnost mozku a chrání před demencí.

Zdroj: autorský článek

Začít diskuzi