Město, které nikdy nespí, Velké jablko... New York má mnoho přezdívek i tváří
Město, které nikdy nespí. Velké jablko. Gotham. New York má mnoho přezdívek, a není divu. Stačí jen nasát jedinečnou atmosféru a otevřít své srdce, protože New York je láska.
Hlavní město světa je až omamně rozmanité, jeho ulice jsou rušné, hlučné, občas plné vůní i pachů. Také plné barev, kouzelných zákoutí, chutného jídla, lidí všech národností, roztomilých psů, nečekaných situací, a nikdy, nikdy nejsou nudné. V New Yorku se nachází řada ikonických míst, bez kterých by váš výlet za americkým snem nebyl úplný. Je samozřejmostí navštívit za tmy Times Square plné barevných světel a reklam, přes den si prohlédnout Rockefeller Center i katedrálu svatého Patrika, při plavbě kolem Manhattanu obdivovat majestátnost sochy Svobody, posedět si v živelném Bryant Parku vedle Newyorské veřejné knihovny, projít se po Brooklynském mostě. Také se projet na kole po Central Parku, ztratit se v lidském mraveništi na Grand Central Terminal, pokochat se abstraktní budovou Vessel, obhlédnout Flatiron a Chrysler Building, probádat uličky v Soho či okouknout mumraj na Wall Street.
Manhattan |
Nejkrásnější pohled na New York je však z ptačí perspektivy. Máte řadu možností. Nádherný výhled za bílého dne nabízí The Top of The Rock nedaleko Radio City Music Hall. Z vrcholu tohoto mrakodrapu máte New York a všechny jeho čtvrti jako na dlani, navíc získáte možnost prohlédnout si zvenčí Empire State Building. Na tu je ideální vyrazit před západem slunce a setrvat na její vyhlídce až do tmy. Spatřit, jak se město v oranžových barvách červánků převléká do nočního hávu plného blikotajících světel, byl pro mě nezapomenutelný okamžik z pětidenní newyorské expedice.
Po stopách umění
Pro milovníky umění je New York doslova rájem, protože tolik galerií, muzeí a street artu pravděpodobně v žádném jiném městě nenajdete. Připravte se však na to, že návštěva těchto míst vám zabere spoustu času, takže vybírejte s rozmyslem. Moje srdce si získala MoMA (Museum of Modern Arts), kde v pěti patrech najdete skvosty od umělců jako Frida Kahlo, Diego Rivera, Picasso či Andy Warhol. Zastoupení zde má i Česká republika v podobě obrazů malíře Františka Kupky. Odpočinout si můžete na terase restaurace v horním patře, stejně jako v přilehlém parčíku.
Guggenheimovo muzeum stojí za to vidět především kvůli budově samotné, a to zevnitř i zvenčí. Zážitkem je také High Line, dlouhý visutý park a greenway na bývalém kolejišti, kde se můžete kochat nejen výhledy, ale i zelení a street artem. A zajímají-li vás události kolem 11. září 2001, zajděte do 9/11 Memorial & Museum, v němž se dozvíte vše o teroristickém útoku na World Trade Center. Vybavte se ale pevnými nervy, toto místo představuje pořádný nápor na city a slabší povahy jako já odcházejí s pláčem.
Na druhém břehu East River
Pro řadu turistů New York začíná a končí hranicemi Manhattanu, pravda ale je, že i na druhém konci Brooklynského mostu se občas dějí věci nevídané. I když nebudete mít v plánu nakupovat, zastavte se na blešáku Brooklyn Flea. Jedinečná atmosféra vás pohltí a z nabízeného rozmanitého zboží vám bude přecházet zrak. Kousek od blešáku je nutné si vyfotit ikonický pohled na Manhattan Bridge z Washington Street a najíst se v jednom z bister v Time Out Marketu. Pak se nějaký čas kochat na pláži Pebble Beach výhledem na Manhattan a s kávou spočinout na trávníku v Brooklyn Bridge Parku. Právě zde se totiž od místních můžete dozvědět zajímavé tipy, které možná změní obyčejnou neděli v Brooklynu v jeden z nejlepších zážitků v New Yorku. Jelikož jsem toužila vidět Williamsburg, dala jsem na doporučení a u Brooklyn Bridge Parku se nalodila na boat taxi, které mě dovezlo přímo do vzkvétající umělecké čtvrti. Williamsburg je jakousi oázou New Yorku a protipólem Manhattanu – na mrakodrapy zde téměř nenarazíte, zato jsou tu designové obchůdky, řada tetovacích salonů, spousta street artu i bister a barů. Atmosféra je tolik odlišná od té snobské na druhé straně Brooklynského mostu. Ve Williamsburgu vládne pohoda a bezstarostnost, z různých koutů zavání tráva, a umělecká čtvrť je tak múzou sama o sobě.
Dumbo New York |
Když už se v Brooklynu ocitnete, pravděpodobně budete chtít vidět dechberoucí západ slunce nad Manhattanem se siluetou Brooklynského mostu v popředí. Zkuste ale odolat scenerii, kterou budou sledovat stovky dalších lidí, a zůstaňte ve Williamsburgu. Cestou na stanoviště North Williamsburg se určitě zastavte na mole Pier 15, kde se téměř každou neděli koná silent disco. Sledovat západ slunce nad manhattanskými mrakodrapy s kapelou Kings of Lion ve sluchátkách byla až neskutečná chvíle. Pak už stačilo opět využít boat taxi a nechat se po East River unášet směrem ke světlům Empire State Building.
Přátelé a ti další
Jakožto člověk dospívající v 90. letech nemohu nemilovat seriál Přátelé, jakož i další americké sitcomy a seriály odehrávající se v New Yorku. Považovala jsem proto téměř za svoji povinnost obhlédnout budovu, v níž se odehrávalo nejvíc scén kultovního seriálu. Nachází se ve čtvrti Greenwich Village, plné zelení obrostlých ulic a útulných kaváren, navíc pouhých pět minut chůze od domu, kde bydlela Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě. Odpočinula jsem si na schodech galerie MET, na nichž sedávaly rozmazlené studentky v seriálu Gossip Girl, prohlédla si legendární Hotel Chelsea, v němž kdysi bydlely hvězdy jako Bob Dylan, Leonard Cohen, Jane Fonda nebo Arthur Miller. Nevynechala jsem ani Strawberry Fields, pietní místo v Central Parku vzdávající hold tragicky zesnulému Johnu Lennonovi.
Pokud pro vás v letech 1994– 2004 bylo nemožné odtrhnout se od obrazovky, když běžel seriál Přátelé, a hlášky ze sitcomu citujete zpaměti, jistě vás někdy napadlo dát si kávu v Central Perku. A jelikož v New Yorku je možné cokoli, najdete zde i tuto kavárnu. Není však volně přístupná, ale spadá do atrakce Friends Experience, kde si můžete prohlédnout oba byty ze seriálu, skočit do kašny ze znělky, nakoupit suvenýry a pohovět si u kávy na známém gauči v kavárně.
Chutě New Yorku
Stravovat se v New Yorku po restauracích rozhodně není levná záležitost, přesto by byla škoda nechat si ujít některé pro toto město typické pokrmy. Po vzoru Newyorčanů zkuste u pouličního stánku posnídat bagel se slaninou a vajíčky, na ten s krémovým sýrem a lososem, vyhlášený mezi foodies, si zajděte do některého z bister. Oblíbeným jídlem k obědu je pro místní kousek pizzy a proč se neinspirovat. Zdejší fastfoody s touto po americku hodně mastnou dobrotou však nabízejí ještě garlic knots, na které jsem získala závislost po prvním ochutnání. Jedná se o malé česnekové housky z kynutého těsta, tři kusy za dolar. Jestli ale hledáte gurmánskou mekku, vydejte se na Chelsea Market. Do jedné z nejvybranějších tržnic na světě láká více než třicet prvotřídních bister, nakoupit si zde ale můžete i oleje, koření, knihy nebo třeba designové suvenýry. A potom ty vyhlášené newyorské střešní terasy… Z 230 Fifth Rooftop baru budete mít k drinku naprosto dokonalý výhled.
New York City Pass
Navštívit newyorské highlighty může vyjít pěkně draho, existuje ale způsob, jak ušetřit, a to formou City Passu. Ten je možné zakoupit v různých variantách dle vlastních preferencí, a za rozumnější peníze tak navštívit místa jako Empire State Building, 9/11 Memorial & Museum, Top of the Rock Observation Deck, Guggenheim Museum či podniknout jednu z okružních plaveb.