Krakov: Zimní romantika i tour de vodka

Krakov

Krakov Zdroj: Photo by Dawid Łabno on Unsplash

Krakov
Vánoční trhy v Krakově
Krakov suvenýry
Královský hrad Wawel
5 Fotogalerie
Cestování

Ne nadarmo se Krakov pyšní nálepkou nejkrásnějšího města Polska. Středověké památky, židovská čtvrť Kazimierz, uličky pulzující životem i v mrazivém počasí, hřejivá vodka všeho druhu v každém baru, stejně jako bohatá vánoční výzdoba vás přesvědčí o tom, že Krakov je opravdu polskou perlou.

Bez památek se neobejde žádný můj trip, a tak jsem po příjezdu do Krakova vyrazila rovnou do historického centra a přilehlého okolí. Vychutnat si architektonické skvosty minulých století nezabere moc času, Krakov přece jen není příliš velký. Středobodem tohoto města je Rynek Glowny, jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. A na něm se nacházejí i ty nejznámější krakovské památky. Jednou z dominant náměstí je takzvaná Sukiennice neboli dodnes funkční historická budova tržnice.

Nečekejte však trhy s tradičním ručně vyráběným zbožím, místní trhovci prodávají spíš nevkusné cetky připomínající vietnamské tržnice. Na Rynku je možné navštívit také malý románský kostel sv. Vojtěcha z 11. století, nahlédnout do podzemí Rynku s muzeem archeologických nálezů, prozkoumat Mariánský kostel, odkud každou hodinu troubí trubač přesný čas, a vystoupat na Radniční věž s neuvěřitelným výhledem na všechny světové strany.

Trochu stranou, avšak v nedaleké vzdálenosti od centra se rozkládá další architektonický klenot. Bývalé královské sídlo Wawel patří k nejnavštěvovanějším památkám v Polsku a právem je jedním z hlavních symbolů země. V hradním komplexu je toho k vidění spousta: korunovační klenoty, královská zbrojnice, zahrada či komnaty nebo také Sandomierska věž a katedrála svatých Stanislava a Václava.

Tam, kde se mísí kultury

Židovská čtvrť Kazimierz je místem, kde se historie a současnost prolínají, takže při procházce jejími uličkami můžete cítit pulzující energii. Kazimierz je známý také svou živou street art scénou. Barevné graffiti a muraly oživují stěny a této historické čtvrti dodávají moderní umělecký nádech.

V roce 1993 právě zde režisér Steven Spielberg natočil velkou část oscarového fi lmu Schindlerův seznam. Od té doby pak začala velká rekonstrukce mnoha památek, k níž dopomohl i každoroční Festival židovské kultury, jenž patří mezi největší akce s touto tematikou na světě. Od té doby přibylo v Kazimierzu mnoho barů, restaurací, kaváren a obchodů a ze čtvrti se stalo centrum nočního života.

Pokud vás téma židovské kultury a minulosti zajímá, vydejte se do továrny Oskara Schindlera, jejíž muzejní expozice přibližuje nejen osudy zachráněných, ale také život obyvatel Krakova za dob německé okupace. Instalace působí tak trochu jako filmové kulisy, jejichž prostřednictvím můžete nahlédnout do židovského ghetta, do jeho ulic i bytů, vidíte fotografi e, dokumenty i vyhlášky a čekáte na nádraží na deportaci do koncentračního tábora. Popravdě, jde o poměrně děsivý zážitek, na jehož konci vám však přece jen vylepší náladu fotografi e stovek Židů, které ve své továrně Oskar Schindler za druhé světové války zachránil. Přesměrovat tklivé myšlenky můžete záhy. V těsné blízkosti Schindlerovy továrny se totiž nachází MOCAK neboli Muzeum současného umění v Krakově. Moderní betonová budova je vlastně součástí továrny, a přestože její expozice často odkazují na druhou světovou válku, nepůsobí už tak drtivě. Najdete tu také stálou expozici, jejíž součástí je i český umělec Krištof Kintera.

Výlet do minulosti

Ačkoli éra komunismu není obdobím, které by si většina z nás ráda připomínala, v Krakově jde o jedinečný zážitek, stačilo si objednat exkurzi u Nowa Huta Communist. Na smluveném místě mě vyzvedl jeden z průvodců a ve starém trabantu mě za vyprávění dovezl do čtvrti Nowa Huta. Ta byla vybudována po druhé světové válce a měla sloužit jako protiváha ke královskému městu Krakov, které bylo spojováno s katolickým duchem. Nowa Huta sloužila jako modelový socialistický projekt, proto zde byla vystavěna obří průmyslová zóna a byty se sociálním zázemím pro dělníky. Jak už to ale u komunistických plánů bývá, ani tato vize nebyla dotažena do konce.

Během Nowa Huta Communist Tour jsem měla možnost vidět komunistickou architekturu a památky, které měly symbolizovat komunistické ideály. Průvodce mi povyprávěl o historii a vývoji této čtvrti, stejně jako o každodenním životě obyvatel za komunistické éry. Na závěr jsme se zastavili v jednom z bytů typických komunistických bytovek zařízeném v socialistickém duchu, kde jsem se prostřednictvím staré černobílé televize dozvěděla ještě něco víc o historii komunismu v Krakově.

Sůl nad zlato

Jelikož město Krakov a jeho zákoutí se dají obejít zakrátko, snadno vám během víkendu zbude čas na výlet mimo město. Jako snadný cíl se nabízejí například solné doly Wieliczka zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto místo se pyšní nejen bohatou historií týkající se těžby soli, která z Krakova udělala bohaté město, ale také solným uměním.

Advent v Krakově

Vánoce Poláci jakožto věřící národ ctí, a čas adventu patří v Krakově k těm nejkrásnějším. Ve slavnostně nazdobeném městě narazíte na vánoční trhy plné tradičních předmětů a jídel, žádných cetek se přitom nemusíte obávat, trhovci procházejí přísnou kontrolou. Kromě ručně vyráběných ozdob, šperků, keramiky či svíček ze včelího vosku si určitě vychutnejte tradiční klobásu a koprovou polévku a zahřejte se svařákem nebo čajem s višňovou vodkou. Specialitou je také pitný med, ačkoli s naší medovinou toho nemá mnoho společného.

V dolech se nachází řada soch a uměleckých děl vytvořených ze soli, některé z nich znázorňují slavné postavy včetně Nikoly Tesly, Jana Pavla II. a dalších. Podzemní komory a chodby mají impozantní architekturu, včetně rozsáhlých podzemních jezer a krásných solných křišťálových formací. Najdete zde dokonce i kapli, která je považována za jedno z nejzajímavějších míst vytvořených ze soli na světě. A na závěr návštěvy je možné vychutnat si relax v solných lázních.

Za ostnatým drátem

Já jsem si pro výlet mimo Krakov vybrala poněkud psychicky náročnější cíl. Pouhou hodinu a půl jízdy autem od historického města se totiž nachází další temný důkaz minulosti, která pomalu upadá v zapomnění. Místo, kde se děla ta největší zvěrstva druhé světové války, se nazývá Osvětim. Město, v němž už dnes funguje zdánlivě běžný život, je opředeno hrůzami, které nacisté páchali za zdmi koncentračního tábora na svých zajatcích. Kromě tábora se zde nacházely i plynové komory, jejichž zbytky jsou mimo jiné během prohlídky k vidění. Pro ty, které zajímá problematika holocaustu, je toto místo studnicí mnoha informací, zároveň je ale dobré zmínit, že jde o silný nápor na psychiku. Pro mě to byl jeden z nejsilnějších, ale zároveň nejbolestivějších zážitků v životě, přesto návštěvu Osvětimi doporučuji. Místo, kde zemřely statisíce Židů, je děsivou připomínkou hrůz, které by neměly být zapomenuty, aby se už v budoucnu nemohly opakovat.

Tour de vodka

Rozdýchat hrůzy viděné v Osvětimi není jen tak, a proto moje kroky po návratu do Krakova vedly do baru. Místní bary jsou vyhlášené svými ochutnávkami vodky a z vlastní zkušenosti můžu říct, že hned po prvním testovacím kole se budete cítit lépe. Nejrůznější druhy vodky okořeněné o nejrozličnější příchutě se podávají na speciálních dřevěných táccích, často s drobným občerstvením, a jedná se o jedinečný zážitek, který vede k poznávání krakovského nočního života opravdu do základů. Mezi nejvyhlášenější krakovské vodka bary patří například Wodka Café, Entropia nebo Klub Wodki, zmást se nenechte v baru Wisniewski, kde nabízejí jen a pouze jeden drink. Nazývají ho sice „cherry vodka“, ale jedná se v podstatě o brandy. Pamatujte ale na to, že po takové „tour de vodka bars“ není záhodno plánovat si na následující ráno nějaký náročnější program. 

"Článek vyšel v časopise Moje psychologie 12/23"