Nechce chodit do školy, na rukou má jizvy... Co dělat, když vaše dítě není psychicky v pořádku?

Nechce chodit do školy a vy nevíte proč. Našli jste jizvy na jeho rukách. Pláče ve zcela nepochopitelných situacích. Odmítá večeřet, protože prý nemá hlad, nechce chodit na hudebku, i když ho to dříve moc bavilo... Podobné chvíle zažívá nemálo rodičů a kladou si otázku: jak moc je to vážné? Co mám dělat, kam se obrátit pro informace a pro pomoc?
Nevíte si rady, netušíte, co vaše dítě trápí a už vůbec nevíte, co s ním. Jediné, co vás může uklidnit je to, že není jediné. Z výzkumu, který nedávno provedl Národní ústav duševního zdraví a je vlastně první svého druhu, vyplynulo, že 30 procent dotázaných žáků 9. tříd projevuje znaky středně těžké až těžké úzkosti. Téměř každému třetímu deváťákovi by tak z těchto důvodů prospělo vyhledání odborné pomoci.
Jak poznat zda potřebuji psychologa či terapeuta? Podívejte se na video:

Co dělat ve chvíli, kdy je vašemu dítěti úzko?
Co dělat, když si nevíte rady s psychickými potížemi potomka? V první řadě je důležité získat informace. Na webu už naštěstí existuje velké množství informací od odborníků. Většinou se budou na tom, že není potřeba zbrkle a už vůbec nevytvářet na dítě další tlak. Výjimkou jsou samozřejmě případy, kdy má dítě sebevražedné myšlenky.
Jak poznat sebevražendé myšlenky dítěte a co v takovou chvíli dělat?
Velmi dobře popsaná problematika včetně návodů pro rodiče, co dělat a kam se obrátit, když se bojíte, že má vaše dítě sebevražedné myšlenky, je zde:
https://dzda.cz/materialy-pro-rodice/
Co dělat v akutních situacích, si můžete přečíst na těchto stránkách:
O tom, jak můžete s dítětem mluvit, když má psychické potíže, si přečtete zde:
https://nevypustdusi.cz/poslouchejme-deti/jak-vest-rozhovor/
Zde najdete testy, které mohou ukázat vážnost potíží, jsou zde ale i informace o tom, proč dochází k sebepoškozování:
https://www.opatruj.se/informuj-se/self-harm-and-suicide
Na většině zmíněných stránek také najdete kontakty, kde hledat na pomoc. Přehledně jsou třeba zde:
https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-psychologove/
Pokud si jako rodič nevíte rady, pak můžete také zavolat na rodičovskou linku Linky bezpečí, která nabízí krizovou pomoc všem dospělým jednajícím v zájmu dětí (tedy nejen rodičům, ale i pedagogům a dalším pracujícím s dětmi) na čísle 606 021 021
Volat můžete také na krizovou linku první psychické pomoci 116 123, kde vás kromě akutní pomoci pomohou také nasměrovat na další odborníky, případně doporučí hospitalizaci.
Dětem můžete doporučit kontaktovat Linku bezpečí pro děti 116 111. Je vždy dostupná, anonymní a pracovníci jsou velice dobře vyškolení i pro ty nejvážnější situace.
Seznam psychiatrických lůžkových pracovišť pro děti je zde:
https://www.addp.cz/informujeme/sit-pedopsychiatrickych-luzek-v-cr.html
Ve chvíli, kdy je situace alespoň částečně stabilizovaná, je jasné, že dítě má problémy a chtělo by s nimi pomoci, můžete jednat dále. Hledejte dlouhodobou odbornou pomoc. Možná nevíte, zda máte hledat psychologa, nebo psychiatra, který může doporučit a předepsat léky. Jednoduchá rada neexistuje. Každopádně vám mohou poradit na krizových linkách, případně to udělá psycholog, až se seznámí s potížemi klienta.
Jak se jednotlivé profese liší? Psychiatr je lékař se specializací na psychické zdraví, může předepisovat léky. Psycholog studoval na humanitní fakultě a umí diagnostikovat potíže: jestliže má psychoterapeutický výcvik, což je časté, může poskytovat i psychoterapii. Psychoterapeut nemusí mít vystudovanou psychologii, ale jinou vysokou školu a má absolvovat pětiletý komplexní psychoterapeutický výcvik.
Kouč, lektor, terapeut naopak může být celkem kdokoli a není u něj zajištěna žádná odbornost.
Objednat sek dětskému psychiatrovi neboli pedopsychiatrovi, není snadné. Pokud už se vám to podaří, počítejte s nejméně třemi měsíci čekání. Proto berte první termín, který dostanete a mezitím se snažte najít pomoc u psychoterapeutů.
Jejich seznam najdete na stánkách České asociace pro psychoterapii na https://czap.cz/adresar .Velká část z nich bude vyžadovat přímou platbu, na tu je ale také možné získat příspěvek od vaší pojišťovny. Můžete tak překlenout období, než se dostanete do další péče, kterou třeba nebudete muset platit.
Okamžitou pomoc pak nabízejí také různá nadace, kde může dítě bezplatně a také anonymně chatovat s odborníky. Jednou z možností je projekt nadace Twisten s názvem Kare me, najdete ho zde:
https://www.twistenfoundation.cz/kare-me
Seznam míst, kde můžete hledat online pomoc, najdete zde:
https://nevypustdusi.cz/kde-hledat-pomoc/?using=distancni
Je zde třeba i specializovaná linka pro ty, co trpí poruchami příjmu potravy:
http://www.anabell.cz/cz/nabizime/linka-anabell
Všeobecná zdravotní pojišťovna pro svoje klienty nabízí příspěvek ve výši 5000 korun na terapeutické služby u spolupracujících terapeutů. Jejich seznam najdete zde: