Oidipovský komplex: Teorie o lásce k matce a soupeření s otcem
Láska k rodičům je přirozená, ale co když se spolu s ní objeví náznaky žárlivosti a rivality? Fenomén popsal už Sigmund Freud a nazval ho ikonicky – oidipovský komplex.
Co je to oidipovský komplex?
Jde o teorii psychosexuálního vývojového stadia, během kterého synové zažívají nevědomou náklonnost k vlastní matce a naopak rivalitu vůči otci. Tento komplex se podle této hypotézy vyskytuje během falického stadia vývoje, přibližně mezi třetím a šestým rokem.
Termín „oidipovský komplex“ do psychologie zavedl Sigmund Freud. Název si vypůjčil z řecké mytologie, konkrétně z příběhu krále Oidipa, který nevědomky zabil svého otce a oženil se se svou matkou.
Projevy oidipovského komplexu u dětí
Podle Freuda se oidipovský komplex může projevovat různými způsoby, mezi typické znaky patří:
- přehnaná fixace na matku
- žárlivost a rivalita vůči otci
- fantazie o nahrazení vlastního otce
- pocit vlastnictví vůči matce
- odmítání fyzického kontaktu mezi rodiči
Oidipovský komplex u dospělých
V dospělosti mohou některé výše popsané pocity přetrvat, například v podobě nevysvětlitelné nevraživosti vůči otci. Nevyřešený oidipovský komplex může ale hrát negativní roli i při výběru sexuální nebo životní partnerky.
Oidipovský komplex u žen
Stejný komplex se vyskytuje i u dětí ženského pohlaví, zájem dcery se ale upíná k otci a naopak rivalitu projevuje vůči svojí matce. V tomto případě mluvíme o takzvaném Elektřině komplexu.
Nezvládnutý oidipovský komplex
Oidipovský komplex není považován za diagnózu, a tím pádem neexistuje specifická léčba. Současná psychologie navíc pracuje s novějšími a lépe podloženými hypotézami.
Pokud ale jedinec vnímá, že jeho vztah k rodičům ovlivňuje jeho duševní zdraví nebo partnerský život, je namístě, aby vyhledal odbornou pomoc. Psychoterapeut může pomoci identifikovat hlubší příčiny negativních pocitů a pracovat na případné změně vzorců chování, která může pomoci v osobním či sexuálním životě.
Zdroj: healthline, Psychology Today, APA