Rodinná mediální dohoda i offline alternativy: Způsobů, jak (nejen) dětem omezit screentime, je několik

.

. Zdroj: Nils Huenerfuerst for Unsplash+

Iveta Mazáčová
Rodičovství
Diskuze (0)

„Nech už ten mobil, koukáš do něj pět hodin v kuse!“ Zní vám to povědomě? Nejste v tom sami. Mobily, tablety a počítače se staly nedílnou součástí našich životů a je téměř nemožné se jim vyhnout. Pokud vás už ale množství času, které vaše děti tráví před obrazovkami, začíná znervózňovat, zkuste ho omezit. S dobrou strategií to nemusí být nesplnitelný úkol.

Zapomeňte na striktní zákazy a věčné boje. Klíčem není démonizovat technologie, ale naučit se s nimi žít v rovnováze. Tady je několik tipů, které vám mohou při omezování screentimu pomoct. 

1. Vytvořte „rodinnou mediální dohodu“

Místo toho, abyste dětem (i sobě) autoritativně nařizovali nesystematická pravidla, zkuste to jinak. Společně si promluvte o tom, proč byste všichni jako rodina chtěli čas u obrazovek omezit. Chcete si víc povídat? Lépe spát? Mít více času na společné zážitky?

Sepište, kdy a kde je v pořádku technologie používat a kdy je naopak odložíte. Důležité je, aby tato dohoda platila pro všechny. Když děti uvidí, že i vy odkládáte telefon během večeře, přijmou toto pravidlo za své mnohem přirozeněji.

TIP

Menší děti nemají dobrý časový odhad, proto je dobré jim čas strávený na mobilu nebo u tabletu měřit například budíkem nebo kuchyňskou minutkou. Snížíte tím pravděpodobnost následného smlouvání.

2. Plánujte offline alternativy

Pokud jen seberete telefon nebo vypnete televizi, vznikne prázdný prostor, který snadno zaplní nuda a konflikt je na spadnutí. Naplánujte aktivity, které obrazovkám konkurují. Zeptejte se dětí, co by je bavilo, ale mějte připravených i pár es v rukávu.

S menšími dětmi můžete do běžného týdne zařadit pravidelné rituály, například „středeční karetní večer“ nebo „páteční hraní deskových her“, ty starší podpořte v osobním setkávání s kamarády.

3. Zaveďte zóny a časy bez technologií

Tento tip je jednoduchý, ale velmi efektivní. Definujte si místa a časy, kam obrazovky nepatří. Vyzkoušet můžete zákaz mobilů a tabletů v ložnici, u jídelního stolu nebo třeba během první hodiny po příchodu domů, protože chvilky těsně po příchodu by měly sloužit ke komunikaci v rámci rodiny, nikoli mimo ni.

4. Jděte příkladem

Děti nedělají to, co říkáme, ale to, co děláme. Můžete mít ta nejdokonalejší pravidla na světě, ale pokud je sami neustále porušujete, ztrácíte veškerou důvěryhodnost.

Když si s dětmi hrajete, odložte telefon mimo dosah, velmi citlivě totiž vnímají, jestli jim věnujete plnou pozornost, nebo po očku sledujete, zda vám nepřišla nová notifikace. S většími dětmi mluvte na rovinu. Klidně jim přiznejte, že se od mobilu někdy také nedokážete odtrhnout, a zkuste se navzájem podpořit.

5. Rozlišujte mezi kvalitním a „prázdným“ časem

Nesoustřeďte se jen na celkový počet minut, ale zaměřte se spíše na kvalitu obsahu. Videohovor s babičkou, naučný dokument nebo programování je něco úplně jiného než bezmyšlenkovité sledování videí od pochybných anonymních tvůrců.

S menšími dětmi vybírejte a používejte aplikace společně. Hledejte vzdělávací hry, kreativní programy nebo jazykové aplikace. Ty starší se snažte podpořit v tvorbě nebo vzdělávání a vysvětlete jim dopady bezbřehého scrollování.

Zdroj: Psychology TodayAmerican Academy of Pediatrics

Začít diskuzi