Trik naší mysli, nebo chyba v systému: Déjà vu je fascinující fenomén
Určitě to znáte. Jste na úplně novém místě, s někým mluvíte poprvé a najednou máte strašně silný pocit, že přesně tohle už jste jednou zažili. Přitom víte, že je to nesmysl. Tomuhle zvláštnímu a trochu záhadnému pocitu se říká déjà vu.
Jak déjà vu vypadá?
Déjà vu (francouzsky „již viděno“) není jen pouhá myšlenka. Je to silný a zvláštní pocit, jako byste danou situaci nebo místo důvěrně znali, i když rozum vám jasně říká, že jste tam poprvé. Právě tento rozpor je pro déjà vu typický, trvá většinou jen pár vteřin a někdy se může přidat i pocit, jako byste tušili, co se stane v příštím okamžiku.
Jak často se objevuje?
Podle psychologa Alana S. Browna zažijí déjà vu asi dvě třetiny všech lidí. Nejčastěji se objevuje u lidí mezi 15 a 25 lety a pravděpodobněji se objeví, pokud jsou lidé unavení, ve stresu, a také ho častěji zažívají ti, kteří často cestují.
Proč se nám déjà vu děje?
I když je déjà vu trochu záhadné, vědci přišli na pár možných vysvětlení, co se nám při něm vlastně v hlavě děje.
Jedna z teorií, se kterou ve své studii přišla například Anne Cleary, říká, že déjà vu může vzniknout, když se ocitnete v situaci nebo na místě, které se nějakým způsobem (rozložením věcí nebo celkovou atmosférou) podobá něčemu, co jste už kdysi dávno zažili, ale už jste na to zapomněli. Přímo si onu starou situaci nevybavíte, ale váš mozek tuto podobnost zachytí a nahlásí.
Za další teorií si stojí vědci O’Connor a Moulin, podle nichž může být tento fenomén vlastně známkou toho, jak dobře mozek funguje a že provádí i „sebekontrolu“. Někdy se totiž může stát, že se v mozku omylem spustí signál „tohle znám!“, i když jste v úplně nové situaci. Ale váš mozek má naštěstí kontrolní mechanismus, díky kterému si uvědomí, že není možné, aby danou situaci prožíval podruhé. Déjà vu tak nastává v okamžiku, kdy si náš mozek téhle drobné nesrovnalosti všimne.
Máme se déjà vu bát?
Ve většině případů je občasné déjà vu normální a neškodnou součástí lidského prožívání. Není to známka psychické poruchy ani předzvěst budoucích událostí. Existují však situace, kdy by časté nebo intenzivní déjà vu mohlo signalizovat potřebu konzultace s lékařem. Zpozornět bychom měli, pokud:
- prožíváte déjà vu extrémně často,
- pocit trvá déle než několik sekund,
- je déjà vu spojeno s úzkostí, strachem, zmateností, ztrátou paměti na události před prožitkem nebo po něm, vizuálními či sluchovými halucinacemi, nebo dokonce s krátkodobými poruchami vědomí.
Zdroj: PubMed, ResearchGate, Sage Journals