Spálená pokožka, zraněná pokožka: Vyhledejte stín, správné produkty a buďte nazí

Spálená kůže od slunce není jen dovolenková nepříjemnost, je to akutní poškození, které může zanechat vážné následky. Narušená pokožka pálí, pne, rudne a někdy i puchýřkuje. Co teď? V první řadě okamžitě do stínu! A pak? Těchto pět klíčových kroků první pomoci skutečně uleví. Ale pamatujte, vždy je nejlepší a nejbezpečnější se vůbec nespálit.
Popáleniny od slunce nejčastěji zaregistrujeme až po návratu z pláže nebo z výletu. Někdy se ale stane, že první známky vidíme dříve: po tom, co jsme usnuli na lehátku nebo hráli plážový volejbal až moc dlouho. Co tedy udělat neprodleně po tom, co zjistíte, že jste se spálili? Okamžitě vyhledejte stín!
Zní to banálně, ale je to základní a nejdůležitější krok. Pokud kůže pne, je zarudlá a nedejbože se objeví puchýřky, nesmíte se na slunci nadále zdržovat. UV záření poškozuje buňky i po odchodu ze slunce, takže zánět se může rozjet i s odstupem několika hodin. Dopřejte pokožce pauzu od UV záření, jinak se její stav výrazně zhorší.
1. Ochlazujte, ale dejte pozor na šok
Zapomeňte na ledovou sprchu nebo přikládání ledu přímo na kůži. To by mohlo pokožku ještě více podráždit a způsobit teplotní šok. Ideální je vlažná sprcha nebo studené obklady z čistého, mokrého ručníku. Přikládejte je jemně, bez tření. Cílem je snížit teplotu pokožky a zklidnit ji.
2. Vnější i vnitřní hydratace
Spálená kůže ztrácí vlhkost, proto je hydratace naprostou nutností. Použijte lehké, zklidňující přípravky bez alkoholu a parfemace, které pokožku vyživí a podpoří regeneraci kožní bariéry. Nezapomeňte také na dostatečný pitný režim! Dehydratace celého těla se projeví i na kůži, proto pijte hodně vody, aby se tělo i pokožka rychleji zotavily. Na trhu existují speciální řady přípravků po opalování (např. Dermatop Aftersun, Panthenol), které zklidňují, hydratují a přinášejí okamžitou úlevu.
3. Co na kůži nepatří
Chcete na spálenou kůži použít krém na ruce, parfémované tělové mléko nebo snad máslo či olej? Velká chyba! Tyto produkty mohou stav pokožky zhoršit. Oleje zadržují teplo v pokožce a mohou způsobit další podráždění, parfemace a alkohol pak mohou vyvolat alergické reakce a zánět. Sáhněte výhradně po přípravcích určených ke zklidnění spálené pokožky, které jsou bez těchto přísad.
4. Oblečení volné nebo žádné
Pokud jste doma a máte tu možnost, dopřejte pokožce volnost bez oblečení. Jakékoli tření nebo tlak může podráždění zhoršovat. Pokud se musíte obléknout, volte volné, prodyšné materiály, jako je bavlna. Těsné a syntetické látky brání hojení a mohou pokožku ještě více dráždit. Tip: Spěte bez oblečení a v bavlněném povlečení, bavlna dýchá a odvádí teplo i vlhkost od těla.
5. Pozorujte se a zvyšte ochranu
Běžné příznaky spálení jsou svědění, pálení a zarudnutí. Ale pozor, závažnější projevy nepodceňujte. Pokud se k tomu přidá nevolnost, horečka, zimnice nebo se objeví velké puchýře, vyhledejte lékaře. Spálená kůže se hojí až týden, proto jí dopřejte dostatek času, pravidelnou hydrataci, ale hlavně žádné další slunce! V budoucnu nezapomeňte na prevenci: opalovací krém s vysokým SPF (ideálně 50+), pokrývku hlavy a dostatek stínu.