Test: Jak moc podléháte myšlenkovým pastem a proč je dobré na ně nenaskakovat

Jak moc podléháte myšlenkovým pastem?

Jak moc podléháte myšlenkovým pastem? Zdroj: iStock

Iveta Mazáčová
Testy a kvízy
Diskuze (0)

Zná to téměř každý z nás. Malá chyba v práci a v hlavě se okamžitě roztáčí spirála negativních myšlenek. Partner neodpovídá na zprávu a mozek hned maluje ty nejčernější scénáře. Těmto automatickým a často zkresleným vzorcům myšlení říkáme myšlenkové pasti. Jste vůči nim imunní, nebo se stáváte jejich ideální kořistí?

Náš mozek si v průběhu evoluce vytvořil mentální zkratky, aby dokázal rychleji zpracovávat obrovské množství informací. Problém nastává, když tyto zkratky začnou pokřivovat realitu, ovlivňovat naše emoce a vést nás ke špatným rozhodnutím.

Diktatura vnitřních pravidel

Jednou z nejzáludnějších pastí je život pod nadvládou pravidel „měl/a bych“ a „musím“. Máte v hlavě seznam toho, co byste měli dělat, jak byste se měli chovat nebo co byste měli cítit, aby byli ostatní (nebo vy sami) spokojení? Tato vnitřní pravidla vytvářejí obrovský tlak a pocity viny.

Ruku v ruce s nimi jde často i hra na viníky. Když se něco pokazí, hledáte chybu zásadně u druhých? Nebo naopak berete veškerou odpovědnost na sebe, i když situaci nemůžete plně ovlivnit? Obě varianty jsou nezdravé a brání vám vidět situaci reálně.

Mentální filtr, který vidí jen to špatné

Další pastí, která umí dokonale odvést pozornost od reality, je takzvaný mentální filtr. Představte si ho jako síto, které zachytí jediný negativní detail a všechno pozitivní nechá propadnout. Váš pracovní tým dosáhne skutečně velkého úspěchu, ale vy myslíte jen na ten jeden pozdě poslaný e-mail. Zbytek úspěchu jako by neexistoval.

Tento zvyk nás často vede přímo k další pasti – neustálému srovnávání se s ostatními. Vidíme jen ty nejlepší vlastnosti a úspěchy druhých, zatímco na sobě vnímáme pouze nedostatky.

Zdroj: PsychCentralPublic Library of Science

Začít diskuzi