Kde domov můj? Hledáme odpovědi v kultuře, historii i diskuzi
Hledání domova je pro LGBT+ lidi výzva, kterou stěžuje legislativa, politické směřování země, předsudky, rodina a dopady na duševní zdraví. Prague Pride Festival tomuto tématu věnuje ve 180 akcích napříč Prahou. Diskuze, kulturní program, sport i podpůrné skupiny se odehrají na osmi hlavních místech a dalších lokacích během celého duhového týdne.
Co je to vlastně domov?
…je tam, kde tě vítají, když vstoupíš. ~ Kateřina Tučková
…je více než jen fyzické místo – je to prostor, kde můžeme být přijati takoví, jací skutečně jsme. ~ Prague Pride
Na tvorbě programu se podílí tým Prague Pride Festivalu a spolupracující subjekty. Mezi nimi jsou nejen neziskové organizace, ale i divadla, galerie, ministerstvo školství nebo Českomoravská psychologická společnost. Jak se téma hledání domova promítne přímo v programu?
České národní koníčky
Přednáška vášnivé houbařky, sběračky a environmentalistky Kláry Dubinové Proč jsou houby queer? nabídne netradiční pohled na typickou českou vášeň a poukáže na společné rysy, které málo probádané a mnohdy obávané houby sdílejí s queer identitami. Program reflektuje i další české koníčky, jako je pejskaření (připraveno je několik příležitostí ke společnému venčení), zahrádkaření, fotbal nebo ruční výšivka.
Několik událostí se obrací k české historii, jejíž queer aspekty zůstávají veřejnosti skryty. Na přednášce Společnosti pro queer paměť se dozvíte, jak vypadaly domovy queer lidí ve 20. století, nebo velmi oblíbené komentované prohlídky Prahy s lidmi bez domova, které pořádá organizace Pragulic. Festivalová místa budou propojena Duhovými stezkami se zastaveními u významných míst queer historie.
Česko, domov náš?
Program se věnuje i aktuálním tématům, o nichž se v Česku právě vede veřejná diskuze a řadu lidí zvedají ze židle. To jsou například nevyřešené podmínky úřední změny pohlaví po zákazu kastrace trans osob (Na úřadech jako doma), používání inkluzivní češtiny (Kde český jazyk můj) nebo situace queer studujících ve školním prostředí (Škola jako druhý domov, aneb přístup ke queer studujícím).
Neopomínáme ani politickou situaci v regionu střední Evropy, kde je vlivem autokratických vlád demokracie pod tlakem a právě LGBT+ lidé jsou využíváni jako nástroj k potlačení svobod v celé společnosti. Proběhnou diskuze Hrozí nám maďarská cesta? Vliv anti-gender hnutí na queer práva, veřejné natáčení podcastu Café Evropa Svoboda pod tlakem: Proč tolerance ustupuje populismu? a diskuze moderovaná autory podcastu Padni komu padni Když rovná práva nejsou samozřejmost.
Domov je tam, kde vám zahrají tu vaši
Českých luhů a hájů se drží i hudební dramaturgie festivalu. Na zahájení v Pride Village v pondělí 28. července vystoupí zpěvačka Aiko, která vloni reprezentovala Česko v soutěži Eurovision Song Contest. V sobotu 2. srpna, kdy Prague Pride Festival vrcholí duhovým průvodem a hudebním odpolednem na Letné, se můžete těšit na držitelku mnoha hudebních ocenění Anetu Langerovou, poprockovou divu Janu Uriel Kratochvílovou nebo českou taneční post-punkovou kapelu něco něco. Pride Park na Letné nabídne celkem šest stagí a novinkou mezi nimi bude táboráková Pink Stage odrážející český zájem o trampskou kulturu.
Kompletní program najdete na zveřejněný na webu Prague Pride Festivalu.