Jak se vypořádat s gamblerem v rodině

Zdroj: K.B. Systems s.r.o.

Reklama
Rádce

Pokud má někdo z vašich blízkých problémy s gamblerstvím, týká se to i vás. V podstatě - vždy. Není dobré tento problém ignorovat, ale není dobré ani přijímat vinu na svoji stranu. Nenesete zodpovědnost za chování dospělého příbuzného, ​​ať jste si jakkoli blízcí. Jediná osoba, která může převzít kontrolu nad sebou, je osoba, která hraje hazardní hry.

Jak komunikovat?

Komunikujte otevřeně: vyberte si vhodný čas a místo pro rozhovor. Popište konkrétní situace, které vás znepokojují a vysvětlete, jak vás ovlivňují. Vyhněte se obviňování. Zaměřte se na své pocity a ne na to, co jste udělali špatně. Nabídněte pomoc a navrhněte partnerovi že mu pomůžete najít odbornou pomoc nebo podpůrnou skupinu. Stanovte si hranice. Dejte mu jasně najevo, že nebudete tolerovat určité chování. Při jakékoli hře je třeba dodržovat zásady bezpečného hraní.

Jak chránit své finance, pokud váš partner hazarduje

 • Sestavte realistický rodinný rozpočet. Při splácení dluhů dbejte na to, aby byl dosažitelný. Tím zabráníte, aby se váš partner cítil nucen hrát víc, aby získal peníze.  

Sledujte všechny výdaje. Důkladně sledujte, kam utrácíte peníze.  

Převezměte kontrolu nad financemi. Dokud váš partner nepřekoná svůj problém s hazardem, zvažte převzetí kontroly.

Omezte přístup k penězům. Dohodněte se na maximální sumě peněz nebo kreditu, kterou může váš partner mít u sebe. Nesdílejte svá PIN čísla ani karty se jménem. Skryjte si své rodinné cennosti jako jsou např. šperky.  

Otevřete samostatné účty. Zvažte otevření samostatných bankovních účtů nebo účtů, které vyžadují dva podpisy pro výběry.

Je důležité svěřovat se svým přátelům a normálně se socializovat, žít, pracovat, držet vše pevně v rukou. Pečujte o své fyzické zdraví! Životospráva, pohyb, zdravá strava - proč? Protože jste-li fyzicky fit a cítíte se dobře, lépe odoláváte stresu a toxickému okolí.

K.B. Systems s.r.o.

Ochrana dětí na prvním místě

Nejhorší případ je, je-li gambler rodič. Na 90 procent je to táta, ale už u nás hrají častěji i matky. Zasažené děti upadají do depresí, mají problém s přátelstvími, jsou izolovány. Finanční problémy způsobují, že jim rodiče nekupují oblečení, vynechávají aktivity jako jsou tábory a sport, mají problémy ve škole… Doma jsou svědky napětí a hádek. Zažívají násilí v rodině a v extrémním případě nemají ani co jíst. Do takového stavu nechce nikdo převést své blízké, ani závislý gambler ne. Nakonec se může stát, že děti v dospívajícím věku půjdou ve stopách rodičů a dělat stejné chyby jako oni.

Dejte dětem prostor, aby vám řekly, co cítí. Netlačte na ně, ale buďte připraveni, když se vám začnou svěřovat. Děti musí vědět, že za ně nemohou. Potřebují trávit čas aktivitami a koníčky mimo domov. Určitě je nezapojujte do řešení peněžních problémů, například nutit je chodit na brigádu. V tomto je můžete podporovat, chtějí-li si kupovat nějaké věci pro sebe, ale určitě nesmí pracovat na své základní potřeby. Nakonec - pokud se situace zhorší, možná budete všichni potřebovat pomoc zvenčí. Nebojte se o ni požádat.