Letos to bude jinak: Dá se vůbec nový školní rok zvládnout bez nervů a stresu?

...

... Zdroj: Jeff Sheldon on Unsplash

Evelína Mrázová
Rodičovství

Ne, letos to nebude taková honička… Také patříte k těm rodičům, kteří si na konci každých prázdnin slibují, že nastavování školního režimu s dětmi letos opravdu, ale opravdu zvládnou v klidnějším módu? Pojďme si říct, že září je opravdu náročné, že děláme, co můžeme, nikdy není nic dokonalé a nervy máme jen jedny. Dá se vůbec září zvládnout v klidném módu?

Připravte děti na školní režim už koncem prázdnin, tak zní většinou první rada odborníků. Chápeme, ale vzbudit a vytáhnout z postele většinu dětí školou povinných není zrovna něco, co byste chtěli dobrovolně dělat jen jediný den navíc. Pokud byl potomek zvyklý vyspávat do oběda, můžete zkusit v posledních prázdninových dnech budíček trochu posouvat, starší děti ale vstávání docela zvládnou.

Článek si můžete poslechnout v audioverzi:

Co takhle zkusit - místo toho, abyste školní režim zaváděli o prázdninách, naopak letní atmosféru trochu natáhnout do školy. První zářijové dny se ve většině škol nesou ve znamení zkráceného vyučování, nefunguje ani velká část kroužků. Zkuste tedy první dny školy zažít ještě nějaké „prázdninové“ aktivity – zmrzlinu, výlet, koupání, to co máte společně rádi. Když budete spolu, budete mít čas si povídat. Třeba o škole, ale nenásilně a v klidu.

Za chvíli ti to začne, co?

„Za chvíli ti to začne, co?“ Není nad to slyšet s koncem prázdnin tuto informaci od vtipných příbuzných či známých, nejlépe několikrát. Takový dospělý si opravdu nezaslouží nic jiného, než otrávenou odpověď typu: „Hm.“ (i když to mysel jako vtip a rozhodně dítě nechtěl naštvat či stresovat).

Jako rodiče ale máme možnost - třeba právě na zmrzlině nebo na výletě - se s dítětem upřímně bavit a hlavně ho poslouchat. Klinická psycholožka Laura Markham, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids, zdůrazňuje: „Děti, které se cítí vyslyšeny a pochopeny, jsou lépe připraveny na zvládání stresových situací.“ A doporučuje mluvit konkrétně: o tom, na co se dítě ve škole těší, co ho nebaví, o přátelích nebo čeho se třeba bojí...

Své děti znáte, takže jistě víte, jak je případně uklidnit nebo povzbudit. Někomu funguje vyprávění a vlastní zkušenosti, jinému podpora či rozptýlení nebo nějaký plán, co budete dělat, kdyby nastala nějaká krize. Což se pravděpodobně stane a o tom je také fajn mluvit. Žádná škola nefunguje jako továrna Willyho Wonky a chyby (a z toho dost často plynoucí špatné známky, bohužel) mohou dítě otrávit. Zkuste jim dopředu říct, že chyby jsou součástí učení a zkoumání světa. Rozhodně to neříká nic o hodnotě dítěte, stejně jako to neurčuje, jak moc ho jako rodiče budete milovat.

Vytvořte si rituály

Režim nemusí být jen o vstávání a dělání úkolů. Zkuste si na konci dne naplánovat něco příjemného. Čtení knížek nebo nějakou dobrotu k večeři, venčení psa, poslouchání oblíbené hudby vašeho potomka… to všechno může dítěti pomoci se na konci dne zklidnit, lépe usnout a soustředit se na pozitivní zážitky. Rituály posilují pocit bezpečí a stability a prohlubují vzájemnou důvěru.

V neposlední řadě nepočítejte s tím, že letošní září bude konečně jako z časopisu. Nejspíš nebude, protože pro rodiče školních dětí jde o náročý čas. Nikomu se nepodaří plynně zařadit do života všechna doporučení odborníků. Připravte se na to, že budete unavení i ve stresu, ale připravte se také na to, že na sebe nebudete naštvaní. To není selhání, to je realita. Každý rodič dělá, co může. A myslete na to, že na září je skvělá jedna věc: netrvá věčně.