Nejkrásnější svetry, které zahřejí: Tyhle vám vydrží roky
Za okny to konečně vypadá jako v prosinci a ve skříni tak hlavní slovo konečně dostávají svetry. Jaký obléci, aby člověku bylo teplo, ale zároveň se nepotil, a aby svetr příjemně hřál i v místnostech nebo dopravních prostředcích?
Většina z nás si už asi navykla dívat se v obchodech nebo e-shopech na složení výrobku. Svetry mohou být z umělých vláken, směsí nebo přírodních materiálů.
Vlna
Vlněný svetr je právem králem mezi zimními doplňky. Nejčastěji se vyrábí z vlny ovčí, nejnámější materiál je pravděpodobně merino. Vlna má ideální vlastnosti – zahřeje, zároveň je prodyšná, takže přebytečné teplo odvádí od těla pryč. Znamená to, že se například cestou do práce v dopravním prostředku nezapotíte a nedorazíte tak zcela splaveni. Syntetické materiály nebo směsi mohou hřát podobně, umělá vlákna ale neodvádí teplo od těla, takže v nich snáze dojde k nežádoucímu zapocení.
Velmi hřejivý je také kašmír z kozy kašmírské, za ten se sice připlatíte, ale hřeje i jeho velmi tenká vrstva. Jemná vlna z angorských koz se pak nazývá mohér, vlně ze srsti angorských králíků se říká angora. Oblíbeným přírodním materiálem je také bavlna – ta je sice také prodyšná, ale v zimě moc nezahřeje.
Velmi často v obchodech narazíte na svetry, které jsou vyrobeny ze směsi materiálů – kromě přírodních jsou tam i vlákna umělá. To nemusí být úplně na škodu, elstan může například svetru dodat žádoucí pružnost. Pokud si takový svetr vyberete a chcete, aby si co nejvíce zachoval vlastnosti toho vlněného, dbejte na to, aby měl přírodních materiálů nejméně 75 %.
Jak pečovat o vlnu
Vlněné vlákno je také jednoduché na údržbu – svetry v sobě nedrží pachy, takže stačí větrat, pokud máte pocit, že jste je nosili příliš často, můžete je vyprat ve vlažné vodě a vysušit položené na ručníku. V příliš teplé vodě by se svetr mohl srazit, sušit ho pověšený zase znamená, že se vám vytáhne.
Ty nejkrásnější a nejteplejší svetry, které vám ještě Ježíšek stihne donést, najdete v galerii na začátku článku.