Suché a lámavé vlasy? Tři kroky, jak jim po létě vrátit zdraví a lesk
Jsou vaše vlasy suché, roztřepené a lámají se? Máte pocit, že v létě dostaly vlivem slunce a vody pořádně zabrat? Zkuste vlasový restart, následující kroky vám pomohou s tím, aby byly lesklé a hlavně zdravé.
Nejprve si řekněme, že vlasy lze poškodit velice jednoduše: mechanicky – například vlivem počasí (vysuší se větrem nebo sluncem) nebo tím, že je příliš utahujete do culíků, tepelně – nesprávným fénováním, žehlením a dalšími úpravami, a chemicky – typicky například barvením či melíry. Následující tři kroky vám pomohou vaši pokrývku hlavy dostat zpět do formy.
Vyberte správnou kosmetiku
Základem všeho je vybrat pro vaše vlasy správnou péči. Každá hlava potřebuje trochu něco jiného – někomu vlasy více padají, jiný potřebuje usnadnit rozčesávání, ochranu proti teplu, jiná péče bude určena pro jemné nebo mastící se vlasy. „Já osobně bych se pak zaměřil hlavně na to, co přípravky obsahují,“ říká kadeřník Tomáš Arsov a dodává bez obalu: „Je jedno, kolik kosmetika stojí, jestli ji kupujete na benzínce nebo v lékárně, důležitý je její obsah.“ Je jedno, jestli je na obalu napsáno bio, vegan nebo přírodní, důležité je, aby neobsahovala silikony, sulfáty a parabeny.
Vyberte si šampon, kondicionér a masku a ty používejte podle návodu. Kondicionér má za úkol uavřít otevřené šupinky vlasu a případně dodat ještě výživu, díky tomu se pak vlasy snáze rozčesávají a jsou odolnější proti zacuchávání a třepení. Vlasovou masku si pak dopřejte klidně jednou týdně.
Vyživujte zevnitř
"Kvalita vlasů nezávisí jen na tom, kolik výživy jim dopřejete z vlasové kosmetiky. Chcete-li podpořit regeneraci a růst, musíte vlasy vyživovat i zevnitř,“ vysvětluje americká dermatoložka Francesca Fusco. Vlas je tvořen bílkovinou, zaměřte se tedy na jejich dostatečný příjem. Jejich bohatým zdrojem není jen masp nebo tvaroh, skyr či cottage, ale i luštěniny nebo semínka či ořechy. Důležité jsou také vitamíny A, C a E a minerály, především zinek a železo. Zinek je bohatě obsažen v dýňových či slunečnicových semínkách či rybách. Železo zase v luštěninách čočka hrách, cizrna), v rybách (tuňák, treska nebo losos), ze zeleniny mají vysoký obsah železa červená řepa, brokolice, chřest, celer, zelí, pórek či hlávkový salát. Naordinujte si klidně na čas i vitaminovou vlasovou kúru, na trhu je řada doplňků stravy podporující regerenaci či růst vlasů.
Nechte vlasy odpočinout
Pokud jsou vaše vlasy hodně zničené, určitě se domluvte se svou kadeřnicí či kadeřníkem, co s tím. Můžete jich část ostříhat a zvolit účes, který nebude vyžadovat tolik stylingu. Neznamená to, že byste se například měli vzdát fénování. „Vlasy vždy fénujte ve směru jejich růstu a ve vzdálenosti alespoň 20 cm od hlavy na středním stupni tepla, střídavě se studeným vzduchem. Tím se vlasy uzavřou a získají lesk,“ doporučuje kadeřník Tomáš Arsov. Sáhněte po vysokorychlostním fénu, který vlasy vysuší rychle a šetrně.
Můžete na čas zvolit šetrnou barvu nebo přejít k přirozenému odstínu, odborník či odbornice vám určitě poradí i s výběrem správné péče.
Další z možností, jak vlasy setrně upravovat a zároveň regenerovat, je regenerační kartáč. Jde o novinku na trhu, pracuje na parní bázi, a kromě toho, že vlasy vyhladí, pomůže nastartovat i přirozené procesy obnovy. Pro viditelný výsledek se doporučuje používat kartáč každý den minimálně po dobu 1 měsíce.
Naše oblíbené produkty najdete v galerii na začátku textu.