High tech, bublinková, nebo z domácích zdrojů: Kterou pleťovou masku potřebujete?

...

... Zdroj: engin akyurt on Unsplash

Čisticí jílová pleťová maska Sedmikráska, Manufaktura, 100 ml, 249 Kč
Plátýnková maska vyplňující vrásky Cellular Lift, NIVEA, 1 ks, 80 Kč
Čisticí pleťová a tělová maska s revitalizujícími účinky, Zelený jíl, Saloos, 140 g, 172 Kč
Magnetická peelingová bezdotyková maska pro hydrataci a odstranění nečistot, GESKE, 1 421 Kč
16 Fotogalerie
Irena Sládečková
Beauty

Potřebujete rozjasnit pokožku, hydratovat, vyživit, vypnout nebo minimalizovat rozšířené póry, a to ideálně ihned? Dejte si pleťovou masku. 

Pravidelná péče je samozřejmě základ, občas ale máme pocit, že si naše pleť zaslouží něco navíc. S pleťovou maskou si můžeme  užít takzvaný „metime“, tedy čas pro sebe, dohnat to, co jsme během náročných dnů nestihli, nebo si jen užít sebepéči o trochu více.

Jak pleťové masky užívat

Pleťové masky jsou v základu krémové, slupovací, plátýnkové nebo noční. Kterou si vyberete, je jen na vás, záleží také na tom, jaký efekt od ní očekáváte. Jedno ale platí pro každou: vždy ji nanášejte na dobře vyčištěnou pleť a používejte podle návodu. Nenechávejte ji třeba působit déle, než je doporučeno, mohlo by to vaši pleť podráždit. A jak dělíme masky podle účinku?

Hydratační

Hydratační maska na pleť poskytuje osvěžení suché a unavené pleti. Její výhodou je, že ji můžete používat častěji, klidně i 2x týdně. Účinné složky jsou glycerin, kolagen nebo kyselina hyaluronová. 

Čisticí masky

Masky mohou vaší pleti poskytnou také extra hloubkové čištění, které zbaví pokožku nečistot. Takové masky umí zároveň stáhnout rozšířené póry a zanechat pleť hebkou a rozjasněnou. Skvěle čistí přípravky s aktivním uhlím, bahenní nebo jílové masky. Černých teček vás dobře zbaví také slupovací masky.

Tip na domácí masku: kupte si práškový jíl, který smícháte s trochou vody a nanesete na tvář. Přidat můžete citronovou šťávu, ple'tovou vodu nebo i olej – arganový proti vráskám nebo hydratační suchý squalan. Taková maska čistí, zanechá pleť vyživenou a hladkou a je vhodná i pro mastnou pleť. Můžete ji používat i dvakrát týdně.

Exfoliační masky

Exfoliační masky působí na vrchní vrstvu kůže, pomáhájí odstraňovat odumřelé buňky z povrchu a podporují regeneraci pokožky. Přípravky působí buď mechanicky – v tom případě obsahují dobounké pevné částečky, které pleť obrušují, nebo chemicky – mezi účinné látky patří například AHA kyseliny nebo ovocné enzymy. Oba druhy přípavků by měli s velkou opatrností používat lidé s citlivou pokožkou, kterou mohou dráždit. Určitě po použití tohoto typu masky naneste na obličej vrstvu hydratačního krému či gelu. Slupovací a exfoliační masky se doporučují používat 1–2x za měsíc.

Zklidňujícící

Jedincům s citlivou pletí budou naopak vyhovovat masky zklidňující, které pomáhají proti zarudnutí, podráždění a posilují cévní stěny. Pro tento typ pleti jsou ideální masky krémové konzistence, látkové a gelové s uklidňujícími složkami, jako je mandlový olej, aloe vera, růžová nebo termální voda, panthenol nebo oves.

Tip na domácí masku: pokud máte suchou pleť, základ by měl tvořit bílý jogurt, tvaroh, avokádo nebo med. Přidejte nastrouhanou okurku pro hydrataci, můžete si do ní kápnout i růžový či mandlový olej.

Proti stárnutí

Zjemňují jemné linie vrásek, výrazně hydratují a celkové zlepšují pružnost pleti. Účinné látky? Koenzyn Q10, retinol a bakuchiol, kolagen nebo peptidy. Můžete použít i masku s probiotiky, která podporují správní kožní mikrobiom pro ochranu pleti. 

High tech masky

Na trhu se také můžete setkat s označením high tech: Může to znamenat, že například ke slupování masky využijete přístroj, nebo jde o masky s nějakou novinkou – třeba masky s nanovlákny nebo nějakou nově patentovanou ingrediencí.