Domácí test: Co chybí vašim vlasům a jak zvolit správnou péči
Ať už je to po létě, kdy jsou vlasy namáhané vodou či sluncem, nebo v zimě, kdy nosíte čepice nebo fouká vítr... čas od času potřebují vlasy regeneraci. Jak na ni?
Zjistěte, co vaše vlasy potřebují. To je základ, bez kterého se budete stále točit v bludném kruhu mastících se kořínků, suchých konečků a zplihlých vlasů. Ba co hůř, nesprávnou péčí si můžete zadělat na problém se svěděním pokožky hlavy, šupinatěním nebo i řídnutím vlasů. Pokud už vás některý z těchto problémů trápí, vaše kroky by měly vést na trichologii. Trichologické vyšetření mikrokamerou je bezbolestné a jeho cena se pohybuje kolem tisícovky. Získáte však detailní informace o stavu vašich vlasů, cibulek i pokožky a v neposlední řadě se testuje míra jejich vypadávání. Tricholog vám pak sestaví individuální kúru a doporučí nejvhodnější způsob péče.
Na stav vašich kadeř se můžete zeptat i svého kadeřníka. Pokud se k němu ale v dohledné době nedostanete, můžete provést alespoň domácí test elasticity. Díky tomuto jednoduchému triku dokážete mnohdy vybrat vhodnou péči i bez pomoci odborníka. Jakub Čejchan, kadeřník z pražského Red Salonu, radí: „Test elasticity se provádí na mokré hřívě. V podstatě stačí jen vzít dva až tři vlasy mezi prsty a natáhnout je. V momentě, kdy ani trochu nepruží, jim chybí vláčnost, tedy hydratace. Pokud vám vlas rovnou praskne, je nedostatek hydratace kritický.“
Natáhli jste při testu vlas naopak o něco víc a nevrací se do původní polohy? V tom případě máte hydratace dost, ale chybí vám naopak protein a zpevnění. Kritický nedostatek proteinů zase poznáte tak, že po natažení se vlas stočí do spirály jako telefonní drát. Vlas, který má ideální poměr živin, se po natažení vrátí do původního stavu.
Hloubková hydratace či doplnění proteinů
Už víte, co vaše kštice potřebuje nejvíc? Výborně! Pokud jste zjistili, že hydratace, její doplnění bude pro jejich obnovu klíčové, niacinamid, ceramidy, glycerin, kyselina hyaluronová, to jsou složky, po nichž byste se měli poohlížet. Pomohou uzamknout vlhkost ve vlasech a zároveň je posílit. Pokud jste zjistili, že vaším problémem je nedostatek proteinů, řešením je například keratin. Ten proniká do hloubky vlasu a vyživuje jeho přirozené struktury.
Naučte se používat produkty správně
Nejčastější chybou, kterou se při mytí vlasů dopouštíme, je nadužívání přípravků. Šampony jsou mnohem koncentrovanější než předpokládáme, a jejich pěnivost není přímo úměrná množství použitého produktu. Ideální množství, které byste měli aplikovat, se rovná zhruba polovině polévkové lžíce. Šampon nejprve rozetřete v dlaních a aplikujte jej pouze na pokožku hlavy, tedy na skalp. Nikdy ne do délek, tam nepatří. Zbytek vaší kštice dokáže perfektně umýt mýdlová voda, která stéká při vymývání šamponu.
A co kondicionér? „Jsou různé názory. Někdo říká, že kondicionér k pokožce hlavy nepatří, někdo s tím nemá problém. Já osobně si myslím, že ho můžete bez problémů použít i ke kořínkům, jen je potřeba myslet na to, že ho musíte pořádné vymýt,“ radí kadeřník Jakub Čejchan. Maličko opatrnější by však byl při používání hydratačních kondicionérů, které mohou způsobit rychlejší maštění vlasů.
Maska na vlasy je téma samo o sobě a velice individuální záležitost. Zatímco šampon a kondicionér bychom měli použít při každém mytí, masku jen někdy a nějak. Některé masky je doporučeno nanášet jednou týdně, jiné třeba i dvakrát za měsíc. Stejně tak se většinou liší doba působení nebo styl aplikace. Vždy postupujte podle pokynů na obalu, nebo se podívejte na internetové stránky prodejce, zda nezjistíte něco navíc. Špatně použitá maska vám prokáže akorát tak medvědí službu a vy se nedočkáte očekávaných výsledků.
Nebojte se fénu
I přesto, že je fénování vlasů pro zdravou pokožku hlavy důležité, stále se najdou tací, kteří se mu zuby nehty brání. A to v domnění, že dělají pro své vlasy to nejlepší. Náš skalp je ale mnohem citlivější než naše pleť a vlhkost po mytí vlasů mu škodí. „Pokud necháme pokožku vlasů po umytí vlhkou, zaděláváme si na problém v podobě rychle množících se bakterií, což je opravdu velká zátěž. Skalp si s nimi není schopen poradit tak dobře jako naše pleť a jako obranu používá buď enormní maštění, nebo olupování. A nemáte-li v pořádku pokožku hlavy, nebudou v pořádku ani vaše vlasy,“ zdůrazňuje kadeřník Jakub Čejchan.
I proto může být léto a vysoké teploty velkým nepřítelem vaší kštice. Nejenže se pokožka hlavy, zvlášť pokud nosíte kšiltovku či klobouk, snadněji zapaří, ale mnoho lidí si v letních měsících vlasy zkrátka nefouká. Venku je teplo, vlasy schnou rychle a nechat je uschnout přirozeně se tak jeví jako dobrý nápad. Ale není. Vlasové délky vám sice uschnou mnohem dřív, pokožka ale zůstává vlhká mnohem déle, a to zejména proto, že je krytá záplavou mokrých kadeří. Proto je ideální ji vyfénovat hned po mytí. Pokud máte dostatek času, nechte délky bez obav proschnout na vzduchu, hlavu však udržujte suchou.
Nechte si zastřihnout alespoň konečky
Podzim je ideální čas pro návštěvu kadeřníka a zejména pak pro zkracování. V létě vlasy zažívají skutečnou zkoušku ohněm a zkrácení zničených konečků je minimum, co pro ně můžete udělat. Pokud se snažíte nechat si vlasy narůst a každý ztracený milimetr vás bolí, poproste svého kadeřníka, aby sestřihl jen to nejnutnější. Měl by mít pochopení a vyhovět vám. Jsou to vaše vlasy.
Přizpůsobte rutinu zimním měsícům
Podzim a zima s sebou přinášejí nejen nižší teploty, ale i suchý vzduch spojený s vytápěním. Přidejte k tomu čepice a šály, které vlasy mechanicky poškozují a zároveň hlavu opět zapařují, a máte zaděláno na další problém. Zaměřte se na použití bezoplachové péče. Volit můžete mezi nejrůznějšími oleji, nesmývatelnými kondicionéry nebo termo ochranou. Na druhou stranu, vlasy mají tendenci se mastit nebo elektrizovat i kvůli přemíře různých produktů. Nepřehánějte to tedy ani s pečujícími přípravky nebo komplikovaným stylingem. Nezapomeňte, že nejen pleť a nehty, ale i vlasy odrážejí náš životní styl. Samozřejmostí by měl být dostatečný příjem tekutin a vyvážená strava. Vitaminy v kapslích jsou fajn, ale jako doplněk. Samotné vás nespasí. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny a antioxidanty. Tučné ryby, ořechy, semínka a zelená listová kyselina je to, co potřebujete. Tohle vše je zkrátka balíček, který ve spojení se správně vybranou a provedenou péčí dokáže snad i zázraky.
Tipy na produkty najdete v galerii na začátku článku.