Menstruační chudoba se týká i českých žen. Proč jsou vložky a tampony stále luxus?
Až 40 procent vysokoškolských studentek v Česku považuje nákup menstruačních pomůcek každý měsíc za významnou finanční zátěž, čtvrtina také přiznává, že nosí menstruační pomůcky déle, než by měla, aby ušetřila. Existují ale i ženy a dívky, které si v tuzemsku nemohou dovolit pomůcky vůbec.
Menstruace se týká většiny žen v plodném věku, přesto si ale ne každá může dovolit každý měsíc kupovat hygienické pomůcky. Podle organizace Free Periods si vložku, tampon, kalíšek či kalhotky nemůže dovolit denně zhruba půl miliardy žen na světě.
Proti menstruační chudobě s Whoop•de•doo
V současnosti nemá v České republice asi 70 000 žen dostatek peněz na hygienické pomůcky. A protože od roku 2020 vyrábíme také menstruační kalíšky, chceme je dostat k ženám, které si je nemohou dovolit. Jako bezpečnou, ekonomickou a udržitelnou alternativu k jednorázovým nebo improvizovaným vložkám.
Proto jsme spustili kampaň - kupte si náš menstruační kalíšek v limitovaném obalu s ilustrací od výtvarníka Lukáše Musila alias Musy a my druhý věnujeme samoživitelce v nouzi! Jako přispěvatel tak hradíte část výroby kalíšku.
Aby se kalíšky dostaly do správných rukou, spojili jsme se s Šatníkem Nory Fridrichové. Věřím, že kampaní některým ženám přímo pomůžeme a zároveň otevřeme další tabu téma.
Anna Marešová
Problém se zdaleka netýká jen zemí třetího světa, menstruační chudoba trápí i ženy v České republice. Zatím nemáme přesné výzkumy zaměřené na toto téma, podle podle některých odhadů ale až 70 000 žen nemá každý měsíc na hygienické pomůcky, jako jsou vložky, tampony, menstruační kalhotky či kalíšky. Podle odhadů organizace Člověk v tísni nemá každý měsíc na menstruační pomůcky zhruba 38 000 českých dívek ve věku 12-18 let.
Nejen hazard se zdravím
Menstruační chudoba se ale zdaleka netýká jen žen a dívek ze sociálně slabších rodin. „Zhruba 40 procent vysokoškolských studentek v Česku považuje nákup menstruačních pomůcek každý měsíc za významnou finanční zátěž a kvůli finanční úspoře si často kupují menstruační pomůcky nižší kvality. Čtvrtina také přiznává, že aby ušetřila, nosí menstruační pomůcky déle, než by měla, v horším případě používají různé nevhodné náhražky,“ uvádí Manuela Haug, psycholožka, která na téma menstruační chudoby vysokoškolských studentek provedla průzkum podpořený značkou na výrobu intimních pomůcek Whoop.de.doo. Zúčastnilo se ho více než 1100 vysokoškolských studentek ve věku 18-26 let.
Nevhodné náhražky hygienických pomůcek nebo nošení vložek či tamponů déle může způsobit i vážné zdravotní komplikace, například syndrom toxického šoku. Jiné dívky v době menstruace nechodí do školy, protože bez pomůcek prostě nemoho, což má ngativní vliv nejen na jejich psychické zdraví, ale i na jejich budoucí život.
„Během dvaceti let naší práce v terénu se setkáváme s tím, že dívky běžně vynechávají každý měsíc týden školní docházky. Nemívají menstruační pomůcky v dostačujícím množství nebo i v jednadvacátém století používají úplně nevhodná provizoria,“ líčí Adéla Pospíchalová na stránkách organizace Člověk v tísni.
Co s tím
Nižší cenu díky nulové DPH (stále máme jednu z nejvyšších DPH na mestruační pomůcky ze zemí v Evropě) nebo vložky zdarma na veřejných místech (jak to funguje například ve Skotsku) by mohly být jedním z řešení, toho se ale pravdědobobně v České republice v blízké době nedočkáme. Distribuci hygientických pomůcek potřebným se věnuje například organizace Sola nebo Člověk v tísni.
Nedávno se k nim připojila i designérka Anna Marešová, která stojí za výše zmíněnou značkou Whoop.de.doo, která mimo jiné vyrábí i menstruační kalíšky. „Spoustu žen samoživitelek a jejich dcer se na nás obrací s tím, že by kalíšek rády používaly, ale bohužel si ho nemohou dovolit. Protože bychom chtěli pomoci více ženám, rozhodli jsme se vyjít s tímto tématem ven a ve spolupráci s nadačním fondem Šatník jsme udělali kampaň Tečka za menstruační chudobou v Česku,” říká Anna Marešová. Na platformě Donio můžete společně s Annou podpořit ženy samoživitelky i vy - za každý nákup limitované edice kalíšku putuje zdarma další kalíšek ženě, která to nejvíce potřebuje.
Spoléhat se na neziskové organizace a sbírky ovšem není systémové řešení. Menstruace se týká poloviny obyvatelstva České republiky a hygienické pomůcky by měly být dostupné všem, stejně jako teplo, voda nebo potraviny.