Duševní zdraví queer lidí ve středu pozornosti

Zdroj: Konrád Zurawowicz

Reklama
Rádce

Prague Pride Festival je více než oslava – je to i prostor pro péči o duševní pohodu LGBT+ lidí, diskuzi nad tématem psychického zdraví queer lidí a vzdělávání. Na letošním 15. ročníku (28. července – 3. srpna 2025) nabídne festival celou řadu aktivit, které nabízejí podporu, sdílení i psychickou hygienu.

Proč je potřeba mluvit o psychickém zdraví LGBT+ lidí?

Věděli*y jste, že:

●      28 % respondentů*tek výzkumu Být LGBTQ+ v Česku (2022) skrývá svou sexuální orientaci v rodině kvůli obavám z obtěžování, napadení či vyhrožování.

●      47 % respondentů*tek stejného výzkumu ve věku 12–15 let uvedlo svou rodinu jako místo, kde se nejvíce bojí obtěžování, napadení nebo vyhrožování.

●      41% dotazovaných ve výzkumu Znáte svá práva? (2024) mělo za poslední rok zkušenosti s diskriminací nebo obtěžováním.

●      48,9 % queer lidí má obavy, že je okolí soudí kvůli orientaci (Queer zdraví, 2023).

●      „Připadalo mi, že život nemá smysl” – 31,5 % respondentů*tek prožívalo pocit ztráty smyslu života (Queer zdraví, 2023)

●      40 % queer lidí je v silném až extrémním riziku depresivity, nejohroženější jsou pansexuální, asexuální a nebinární lidé (Queer zdraví, 2023)

Menšinový stres označuje psychickou zátěž, kterou zažívají lidé z menšinových skupin kvůli diskriminaci, předsudkům či strachu z odmítnutí. Tlak přichází jak z okolního světa, tak zevnitř – snaha „zapadnout“ nebo skrývat svou identitu může vést k dlouhodobé úzkosti, depresi nebo ztrátě sebedůvěry. Výzkumy opakovaně ukazují, že queer lidé čelí vyššímu riziku problémů s duševním zdravím než většinová populace. Přesto o tom společnost často mlčí.

Proto jsou neoddělitelnou součástí programu Prague Pride Festivalu workshopy, přednášky a debaty, které o duševním zdraví queer lidí mluví otevřeně a v bezpečném prostoru.

Zdroj: Matouš Michalko

Zaměřeno na mladé queer lidi

Psychické zdraví queer mládeže se objevuje jako téma ve festivalové venue Pride Youth, která je vyhrazená lidem do třiceti let. Ta nabídne podpůrné skupiny pro queer mládež, safespace pro neurodivergentní queer lidi, workshop Být doma ve svém těle nebo praktické tipy pro mladé queer lidi co dělat, když domov doma nefunguje. 

Pojďme o tom mluvit!

V debatní venue Pride House ve Francouzském institutu najdete od úterý 29. 7. do pátku 1. 8. například i podpůrné skupiny pro trans* a nebinární osoby nebo pro partnerstvo trans* osob. Dlouholetý programový partner festivalu, organizace Trans*parent, pořádá debatu na téma potřeb trans* lidí v terapii. Psycholog a psychoterapeut Miroslav Šubrt bude s Michalem Pitoňákem, Pavlou Doležalovou, Adamem Šimkem a Jiřím Procházkou diskutovat na často opomíjené téma queer štěstí a radosti.

Praktický workshop na téma jak se právně bránit před hate crime, nabídne organizace In Iustitia, která stojí za nedávným prosazením úpravy zákona, který zařazuje násilí páchané na queer lidech mezi násilí předsudečné a tedy přísněji trestané.

Moje psychologie pak uvede debatu o tom, jak se v malém českém rybníčku žije veřejně známým osobnostem, které se otevřeně hlásí ke své queer identitě – šéfredaktorka Brigita Zemen povede debatu s Anetou Langerovou, Janem Vojtkem a Richardem Wágnerem.

Prague Pride Festival jako safespace

Jedním z pilířů festivalu je, že je sám bezpečným prostorem, kde se každý*á může cítit sám*a sebou. Vedle řady bezpečnostních opatření, o kterých se dočtete na webu festivalu, myslí festival na i psychickou pohodu návštěvnictva. V Pride Village na Střeleckém ostrově a posléze i v Pride Parku na Letné bude návštěvnictvu k dispozici HideOUT – zóna klidu, ticha a polštářů, kde se může návštěvnictvo usadit stranou ruchu, rozptýlit přicházející záchvat paniky, případně si i promluvit s krizovým interventem*kou.

Mluvit otevřeně o duševním zdraví queer lidí je zásadní – nejen proto, aby stigma nebránilo v hledání pomoci, ale i kvůli prevenci. Sdílení zkušeností a budování podpůrného prostředí pomáhá lidem cítit se bezpečněji, sebevědoměji a vědoměji ve vztahu k vlastní identitě. Péče o duši je stejně důležitá jako ta o tělo – a queer lidé si zaslouží obojí.