Inkontinence nezabíjí pacienty, ale jejich život. Na koho se obrátit?
Únik moči sice člověka přímo neohrožuje na životě, jde ale o velmi nepříjemnou věc. Může komplikovat každodenní činnosti, postupně člověka vyřazuje ze společenského života a má negativní vliv na psychiku. Navíc jde o potíž, se kterou se pacienti ne úplně ochotně svěřují lékařům. Proč je důležité o problému více mluvit a jaké jsou možnosti léčby?
„Skákat na trampolíně se svými dětmi? Tak to ani náhodou.“ „Když mám kašel, beru si menstruační vložky. Někdy se mi to stane, i když se směju." „Od určitého věku nedobíhám tramvaj. Ale co bych taky měla chtít, je mi skoro šedesát, necvičím, tak to k věku asi patří." Otevřete-li někdy téma nechtěného úniku moči, například při důvěrnějším rozhovoru s kamarádkami, můžete se spolehnout na dvě věci: problém se týká rozhodně více žen či mužů ve vašem okolí, než byste si tipli. A za druhé: většina z nich o tom se svým lékařem nemluví.
S nechtěným únikem moči má v Česku podle odhadů potíže až pětina obyvatel. S vyšším věkem se výskyt těchto potíží zvyšuje, rozhodně ale neplatí, že inkontinence se týká jen starších žen. „Je to leta tradovaná záležitost, že je to problém starších lidí a že až ve stáří se to má řešit, ale opak je pravdou," říká urogynekolog Lukáš Horčička a zmiňuje například ženy po porodu, u kterých se tyto potíže objevují častěji.
Urologové často s nadsázkou říkají, že inkontinence nezabíjí pacienty, ale jejich život. A vědí, o čem mluví: ve své praxi se setkávají s těmi, kteří postupně přestali chodit například do divadel nebo do kin nebo mezi lidi. Omezují cestování, sport, znají pacienty, kteří si plánují procházky jen podle míst, kde se mohou v klidu vymočit. Někteří začnou odmítat intimní kontakt, straní se společnosti, mají potíže se sebevědomím, stresem či úzkostmi.
Podle čeho člověk pozná, že je čas nahlásit své potíže lékaři a na koho se obrátit? Jak pomáhají cviky, jaké jsou další možnosti léčby a jak jsou úspěšné? Nejen na tyto otázky odpoví v našem videopodcastu urogynekolog a předseda spolku Incoforum Lukáš Horčička, který se osvětě na toto téma věnuje již přes dvacet let.