Beauty trendy: Už se znáte s adaptogeny?
Adaptogeny jsou největším trendem v oblasti péče o pleť, tělo i mysl pro rok 2024. Přírodní látky využívané po tisíciletí v tradiční medicíně nabízejí funkční holistický přístup a jejich téměř zázračné účinky nepochybně stojí za prozkoumání.
Trendy v péči o pleť se mění podobně rychle jako kolekce ve fast fashion řetězcích. Dá se v podstatě říct, že jen co otevřete Instagram (o superrychlém TikToku ani nemluvím), vyskočí na vás informace o další účinné látce, kterou byste v rámci skin care neměli opomenout. Retinol střídá bakuchiol, niacinamid zase ceramidy. Naše honba za krásnou a zdravou pokožkou ale pokračuje dál a nemá v plánu zpomalit, proto se na scéně objevují další látky, které stojí za naši pozornost. Už se znáte s adaptogeny?
To nejlepší z Mojí psychologie poslouchejte v audioverzi. Všechny audiočlánky najdete zde.
Co jsou zač?
Jak už sám název napovídá, jedná se o látky se schopností adaptace. Kde se ale vzaly a s čím mohou pomoci vám? Adaptogeny jsou přírodní byliny, houby nebo kořeny už po tisíce let úspěšně využívané v medicíně, prioritně čínské a ájurvédské. Tyto organismy rostou i v nepřizpůsobivých podmínkách, v mrazech, suchu nebo v takových nadmořských výškách, ve kterých žádné jiné přežít nedokážou. A právě jejich schopnost adaptovat se na nehostinné podmínky je tím, co nás zajímá.
V lidském těle totiž umějí tyto látky fungovat podobně. Pokud se rozhodnete užívat je vnitřně, pomůžou vám s celkovou odolností vůči stresu, mohou zmírnit deprese a úzkosti, snížit únavu a harmonizovat hladiny hormonů v těle. Měly by být také schopné regenerovat mozkové buňky, pomáhat chránit srdce i játra nebo zlepšovat celkovou sexuální kondici, včetně potence a plodnosti. A aby toho nebylo málo, údajně dokážou snížit účinky toxických látek z životního prostředí i chránit před zářením, a to jak před elektromagnetickým, tak ultrafialovým, kterým nás každý den zásobuje slunce. Krém s faktorem 50 ale nezahazujte, stále platí, že kdo se maže, stárne pomaleji a vyhýbá se riziku rakoviny kůže!
Vypadá to na dechberoucí výčet látek prospěšných organismu. Tak v čem konkrétně se adaptogenní látky liší od jiných doplňků stravy, kterých má mnoho z nás doma plnou skříňku? „Adaptogenní působení vnímáme především na dlouhodobé časové ose, kdy vede tělo i mysl ke stabilitě, odolnosti a klidu. Běžné kosmetické produkty nebo doplňky stravy bývají často koncentrovaným extraktem zaměřeným pouze na velmi specificky definovaný cíl. Adaptogenní byliny a houby s námi jdou v tomto ohledu dlouhodobější a holističtější cestou, s přesahem do celkového zdraví a rovnováhy,“ říká Kristýna Zezulová, molekulární bioložka, biochemička a neurofyzioložka, která je součástí týmu Systers, projektu, který se specializuje na ryze ženský biohacking.
Jaké adaptogenní rostliny a houby tedy známe? Možná jste už slyšeli o kořeni maca nebo indickém ženšenu zvaném ašvaganda. Mezi stále oblíbenější ale patří i adaptogenní houby, jako je reishi, čaga, lion’s mane nebo cordyceps, parazitická houba s českým názvem housenice čínská, kterou proslavil zejména globálně úspěšný seriál Last of Us. Pokud jste ho zhlédli, budete chtít cordyceps pravděpodobně vynechat, vše ale nasvědčuje tomu, že je užívání této houby nanejvýš bezpečné. Některé zdroje uvádějí, že v tradičním léčitelství se používala už od roku 5000 před naším letopočtem. A to už je dlouhá doba.
Hlídejte si kvalitu
Další otázkou je, jak adaptogeny správně užívat, abychom z nich vytěžili maximum? Tyto téměř zázračné látky se nejčastěji užívají vnitřně. K dostání jsou ve formě kapslí i prášku, který se rozmíchá ve vodě. Na trhu jsou ale dostupné také tinktury, nebo dokonce káva a kakao obohacené o adaptogenní složky. Je tedy jen na vás, jaká forma užívání je pro vás nejpříjemnější. Vždy je však důležité myslet zejména na kvalitu produktu. Kristýna Zezulová vysvětluje: „Adaptogenních produktů je na trhu nepřeberně, účinky, bezpečnost a skutečný obsah či množství aktivních látek v produktech se ale můžou značně lišit od těch deklarovaných. Právě u adaptogenů velmi doporučujeme pátrat po zdroji, kvalitě a množství použitých surovin, místu původu a transparentnosti výrobce i po certifikátech a standardech výroby. A to zejména u adaptogenních hub, jejichž kvalita může být značně kolísavá. Ve druhém kroku je dobré koukat na recenze či konzultovat s odborníkem.“
Ačkoli jsou kvalitní adaptogeny považovány za velice bezpečné, některé z nich mohou ředit krev, případně modulovat imunitu. „Zvýšenou pozornost či vzdání se adaptogenů proto doporučujeme těhotným a kojícím, dětem, osobám s autoimunitním onemocněním, osobám s jiným onemocněním a užívajícím léky,“ upozorňuje Zezulová. Pokud se vás něco z uvedeného týká, konzultujte vnitřní užívání těchto látek s lékařem.
Houbové sérum? Ano, prosím!
Díky pozitivním vlivům na lidské zdraví se o adaptogenní látky začal logicky zajímat také kosmetický průmysl. Houby, kořeny a rostliny obsahující tyto složky totiž fungují. také jako antioxidanty, čímž pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky, snižují záněty, nebo dokonce zmírňují akné a podráždění jako takové. Některé zvládají navýšit buněčnou hydrataci a podpořit regeneraci pokožky prostřednictvím stimulace kolagenu. „Adaptogenní houby obsahují betaglukany (polysacharidy), vitaminy, různé enzymy, triterpeny a další látky s účinky na úrovni antioxidantů a tím působí proti volným radikálům, které jsou jednou z příčin předčasného stárnutí pleti. Betaglukany jsou známé tím, že stimulují imunitu, extraktům z hub shiitake se pak dokonce přisuzují účinky zesvětlující pigmentové skvrny,“ vysvětluje Denisa Svobodová, certifikovaná kosmetička a zakladatelka obchodu s přírodní kosmetikou Greenwave.
Jak už ale víme, adaptogeny se osvědčují zejména v boji se stresem a úzkostmi, tedy s opomíjenými faktory ovlivňujícími vzhled pleti. Schopnost těchto látek přizpůsobovat se míře stresorů z okolního prostředí pak pomáhá napravovat poškození kůže, které vzniklo právě těmito vlivy. Používání kosmetických produktů s adaptogenními látkami proto může vést k mladistvějšímu vzhledu pleti, ke snížení počtu vrásek a celkovému zlepšení textury pokožky.
Teď už si stačí jen vybrat! V kosmetických sérech, krémech i maskách se můžete setkat se sibiřským ženšenem, ašvagandou nebo rozchodnicí růžovou. Aktuálně jsou ale v hledáčku všech beauty nadšenců zejména houby jako reishi a cordyceps. V produktech berlínské značky Herbar, která se používáním adaptogenních hub v kosmetice aktivně zabývá, pak najdete mimo již zmíněné reishi také výtažek z hub tremella, matustake nebo outkovky pestré.
Na rozdíl od přípravků pro vnitřní užívání je kosmetika s adaptogenními látkami vhodná pro všechny, i pro ty s citlivou a podrážděnou pokožkou. Pokud však trpíte kožním onemocněním, vždy je dobré provést test snášenlivosti. Produkt nejprve naneste na předloktí nebo do loketní jamky a nechte působit 24 hodin. Pokud se podráždění nedostaví, můžete jej bez obav používat.