Nahá Demi Moore šokovala diváky: Zvrácená Substance vás donutí přemýšlet o svém těle

Záběr z filmu Substance

Záběr z filmu Substance Zdroj: IMDb.com

Záběr z filmu Substance
Záběr z filmu Substance
Plakát k filmu Substance
4
Fotogalerie

Šokované obličeje, pocity na zvracení a znechucené odcházení ze sálu. Takové reakce na karlovarském festivalu vyvolala projekce nového snímku Substance, ve kterém hlavní roli vyčpělé televizní moderátorky ztvárnila herečka Demi Moore. A přestože se nemálo divákům dělalo při sledování filmu na velkém plátně špatně, většina z nich se shoduje, že jde o přelomový a svým způsobem geniální snímek. A to nejen proto, že se v něm Demi Moore opakovaně objeví zcela nahá.

Originální psychologické drama, satirický horor anebo snad bizarní brak? Film Substance je všechno dohromady. A jestliže snad máte pocit, že jste na kdejaké horory dávno zvyklí, věřte, že Substance přináší zcela nový filmový zážitek. "Nejodpornější, nejhnusnější a nejkrvavější film, jaký v životě uvidíte. Lidi ve Varech to nedávali. Uhýbali pohledem, rukama si zakrývali oči nebo ze sálu rovnou zdrhali. Chlapi se za mnou smáli a štěstí, že paní vedle mě neskončila s psychickou újmou," komentuje na ČSFD.cz svůj divácký zážitek z Karlových Varů například uživatel Denis Růžička.

Krev, střeva, zvratky a strach ze stárnutí

A čím je tedy Substance tak odporná a šokující? Vždyť krev je už dávno součástí mnoha filmů, říkáte si možná. Jenže tady nejde jen o záběry na krev, ale i o scény s vyhřezlými střevy, trhající se kůží, rozevírající se páteří (často doprovázeno křupavými zvuky), zkrátka o postupnou proměnu v jakési v monstrum, kterým se Demi Moore během filmu stává.

Rozhodne se totiž podstoupit tajemnou proceduru, která slibuje návrat krásného a mladého těla, v podstatě jejího druhého já. Má to ovšem háček – v novém a pohledném těle (které ztvárňuje herečka Margaret Qualley) může zůstat vždy jen sedm dnů, přičemž na následujících sedm dnů se opět musí vrátit do své původní, tedy stárnoucí tělesné schránky. A to se jí pochopitelně přestává líbit... Poruší proto pravidla zmíněné procedury, což má doslova hororové následky.  Záběr z filmu SubstanceZáběr z filmu Substance | IMDb.com

Není to však jen zmíněná tělesná proměna, která diváky šokuje. Sugestivní a často odporné záběry vidíme i při tak obyčejných scénách, kdy hlavní postavy třeba jen jedí nebo vaří jídlo. Snímek přitom začíná jako moderní psychologické drama, ze kterého se až v průběhu děje stává čím dál brutálnější krvavý horor. Hlavní myšlenkou však zůstává strach ze stárnutí.

Nahá Demi Moore zaujala už v Cannes

Substance se během karlovarského festivalu promítala celkem třikrát a stala se jedním z filmů, o kterém se mluvilo nejvíce - a to jak mezi diváky, tak i novináři. Že půjde o neopakovatelný zážitek, bylo ovšem jasné už předem. Film, který má režisérsky i scenáristicky na svědomí Coralie Fargeat, měl totiž celosvětovou premiéru na festivalu v Cannes, kde vyvolal podobné ohlasy, a navíc obdržel hlavní cenu za scénář. A na rovinu si přiznejme - značná část diváků se také těšila na to, že se Demi Moore ve filmu objeví nahá, přičemž rozhodně nejde jen o krátké scény.

Pokud byste si chtěli o Substanci zjistit více, máte zatím smůlu - možná je to záměr tvůrců, kteří chtějí, aby tenhle neuvěřitelný filmový zážitek zažil každý na vlastní oči na velkém plátně. Na YouTube jsou totiž v tuto chvíli ke zhlédnutí jen krátké teasery, a co se týče fotek, mají jich distributoři k dispozici jen velmi omezené množství. Přesto už o filmu díky hrstce projekcí vzniklo tolik článků a recenzí, jako by šlo přinejmenším o očekávané pokračování nějakého filmového trháku.

Záběr z filmu SubstanceZáběr z filmu Substance | IMDb.com

A kdy tedy Substance vtrhne do českých kin? Mělo by se tak stát během září. "Už ne! Ať už to skončí!" budete dost možná vykřikovat v kině, pokud se na snímek odvážíte zajít. Ale nebojte, nikdo se na vás otáčet nebude, protože se stejná prosba dost pravděpodobně bude ozývat i z dalších řad. A přesto pak Substanci označíte za mistrovské dílo.