Cyril a Metoděj? Dnes je mezinárodní den objetí zdarma: Snížíte stres, i když se obejmete sami

Objetí zdarma!

Objetí zdarma! Zdroj: iStock

Relax
Diskuze (0)

Nejspíš už jste alespoň jednou v životě potkali někoho, kdo s cedulkou „free hugs“ nabízí na ulici nebo kulturní akci obejmout každého, kdo by si o to řekl. Víte ale, jak tento trend vznikl a hlavně, jaká je skrytá síla objetí?

Mezinárodní den objetí zdarma se slaví první sobotu v červenci, která letos připadá právě na den, kdy se u nás tradičně slaví svátek Cyrila a Metoděje. Kampaň na objetí zdarma vznikla v roce 2004 jako nápad Australana Juana Manna, který se cítil tak osamělý, až začal na veřejnosti objímat cizí lidi. Tento den je tedy věnován náhodnému aktu laskavosti a pozitivní sociální interakce. Věděli jste ale, že když vás neláká tulení se k cizím lidem, zdravotní výhody má už to, když se obejmete sami?

Objetí je totiž nejrychlejší způsob, jak rozproudit oxytocin v těle. Oxytocin, kterému se přezdívá „hormon lásky“ uklidňuje nervový systém a zvyšuje pozitivní náladu. Snížíte si produkci stresového hormonu kortizolu i krevní tlak, takže byste se měli cítit uvolněnější. Jedna studie zjistila, že ženy, které objaly svého partnera před náročným zážitkem, měly nižší stresovou reakci, měřenou hladinami stresového hormonu kortizolu, ve srovnání s těmi, které objetí nedostaly. Oxytocin navíc podporuje tvorbu serotoninu, který zvyšuje dobrou náladu i celkový optimismus.

Sociální pojivo

Objetí není pouze lidská výsada, i primáti se rádi objímají, aby se navzájem uklidili. Mezi odborníky a odbornicemi také panuje přesvědčení, že lidské objímání je „rozšířená verze“ péče o srst, kterou si navzájem projevuje mnoho opic a lidoopů. „Základní metodou sociálního vázání pro vytváření vztahů je fyzický dotek,“ říká britský antropolog, profesor Robin Dunbar, z Oxfordské univerzity a autor knihy Sociální mozek.

„V kůži máme vysoce specializované nervové systémy, které reagují na velmi specifickou stimulaci – lehké, pomalé hlazení rychlostí 3 cm za sekundu, což je rychlost pohybu ruky po srsti nebo po kůži – a to spouště endorfinový systém v mozku, díky čemuž se cítíte klidní a uvolnění,“ vysvětluje tento specialista.

Endorfiny nejen dokážou pozitivně naladit, ale také nám pomáhají budovat a udržovat blízké vztahy. Tím ale příznivé účinky objetí nekončí. Americká práce z roku 2014 ukázala souvislost s posílením imunity. Lidé, kteří se pravidelně objímali během 14 dnů předtím, než byli vystaveni viru běžného nachlazení, měli menší pravděpodobnost, že se nakazí. Když už omarodili, měli méně závažných příznaků ve srovnání s těmi, kterým se objetí nedostalo. A to nejsou vůbec špatné výsledky, na něco tak samozřejmého, jako je prosté objetí.

Pokud chcete dávat a přijímat ta nejlepší objetí, můžete si to i nacvičit. Důležité je být tady a teď. Nemyslete na nic jiného než na to, jak danou osobu objímáte a pevně ji držte. Lehce ji stiskněte, abyste ukázali, že vám na ní záleží, že to myslíte vážně a že tu pro ni jste. Objímejte se alespoň 20 sekund.

Možná vám to zní jako celá věčnost, ale stojí to za to. Studie totiž ukázaly, že čím déle se objímáte, tím lépe! Pro začátek můžete začít s pěti vteřinami, to je totiž minimální doba, kterou potřebujeme, aby se nám spustil oxytocin. Jestliže máte chuť posílit dobrou náladu a zažít něco nového, domluvte se s partou blízkých a vyrazte dnes třeba do parku s cedulkou „free hugs“. Když to nevyjde, vždycky se můžete spolehnout na to, že tu budete na objetí i jeden pro druhého. A sami pro sebe.

Začít diskuzi